https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Wernisaż, który może zadziwić i wzruszyć

stanislaw michalik 
 
 
 
 
 
 
Zbliża się nieuchronnie dzień, który może stać się kolejnym ważnym wydarzeniem na niwie kultury w Głuszycy. W niedzielę, 25 września 2016 r., Centrum Kultury – miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę dzieł sztuki, połączoną ze spotkaniem z miejscowym artystą-plastykiem, czyli krótko mówiąc – wernisaż Henryka Janasa.
Henryk Janas, mistrz rzemiosła artystycznego, kilkanaście lat temu przybył do nas z Warszawy i gdy zobaczył Grzmiącą poczuł ożywcze tchnienie, bo – co by nie powiedzieć – wieś jest położona cudnie. Pnie się w górę w głębokiej górskiej przełęczy, otoczona z obu stron majestatycznymi połoninami pełnymi różnorakiej przyrody. Wiosną i latem tonie w kwiatach, zimą w puchowej powłoce śnieżnej z rozsianymi po całej przestrzeni wierzchołkami iglaków. Tutaj nie potrzeba kupować drzewka na święta Bożego Narodzenia, bo świerki rosną pod samymi oknami i – gdzie się nie obrócić – jest ich mnóstwo. A girlandy świeczek choinkowych zastąpią wiszące nad głową podniebne gwiazdki. Wystarczy z lekka zadrzeć głowę do góry, by znaleźć się w niebie.
Henryk Janas, jak twierdzi, pokochał to miejsce od pierwszego wejrzenia, a żonę i dzieci nie trzeba było długo przekonywać. To nic, że musiał zostawić w Warszawie liczne grono zaprzyjaźnionych osób, że trzeba było się pożegnać z dziełem życia – metalową rzeźbą białego orła, zdobiącą ścianę główną sali posiedzeń senatu na ul. Wiejskiej, którą w szybkim tempie zaprojektował i wykonał z zespołem plastyków na zamówienie nowych władz po czerwcowych wyborach 1989 roku. To należało do przeszłości, a przed nim otwierała się teraz nowa, zagadkowa, lecz inspirująca przyszłość, w zupełnie nowym otoczeniu i pionierskich warunkach. Zakupiony dom w Grzmiącej nad bystrym strumieniem górskim trzeba było odnowić i dostosować do potrzeb artysty, trzeba było wypełnić go dziesiątkami obrazów i rzeźb, artystycznych ampli i lamp stojących oraz innymi dziełami sztuki. Trzeba było poszukać nowych kontaktów w świecie artystycznym Wałbrzycha, zagnieździć się na stałe w głuszyckiej tkance miejskiej, otworzyć gospodarstwo agroturystyczne, zadbać o artystyczną rodzinę, bo ani żona Agnieszka, rehabilitantka po studiach na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, ani troje dzieci – jak przystało na artystyczną rodzinę – nie stronią od pasji twórczych. Ale to wszystko gospodarz Henryk ma już za sobą. Upłynęło 14 lat jak tu zamieszkał, a ślady jego pobytu można znaleźć wszędzie wokół. I w Wałbrzychu na zamku Książ, i w Świebodzicach, i w Mieroszowie, a nawet w podwarszawskim Sulejówku.
W Książu zapisał się trwale jako organizator I Festiwalu Sztuki w 2005 roku, a także projektant Festiwalu Dary Jesieni, pomyślanego jako targi warzyw i owoców, grzybów, przetworów myśliwskich, słowem tego wszystkiego, co przynosi nam w darze złota polska jesień. W rok później zorganizował dowcipny festiwal sztuki pod nazwą „Twórcy u żłobu”, którego osobliwością było to, że miał miejsce w Książańskiej Stadninie Koni. Henryk Janas dał się poznać jako pomysłodawca także w Świebodzicach, gdzie w 2008 roku zorganizował festiwal rzemiosła artystycznego pod nazwą Targi–ra, zaś dla Mieroszowa zaprojektował tablicę upamiętniającą 720-lecie miasta. Warto wspomnieć też o sulejowskich „witaczach” w mieście związanym z osobą Józefa Piłsudskiego, składających się z herbu i sztandaru, zaprojektowanych przez artystę z Grzmiącej. Swoje obecne miejsce zamieszkania utrwalił Henryk Janas na wielu plenerowych obrazkach, odsłaniając piękno przyrody i otoczenia górskiego.
Henryk Janas ma w swym dorobku dzieła sztuki z zakresu metaloplastyki (grawerstwa, brązownictwa, złotnictwa, repusu i cyzlerki), ale także projekty tablic, szyldów, medali okolicznościowych, płaskorzeźb ściennych, lamp, mebli itp. Pokaźne miejsce zajmują obrazy, bo rysunek i malarstwo są również dziedziną sztuki bliską jego sercu i talentowi.
Potrzeba dużo czasu by obejrzeć i nacieszyć oko rozmaitością osiągnięć twórczych, a także ilością listów gratulacyjnych, dyplomów, podziękowań. Część z jego prac udało się zgromadzić i rozmieścić w małej galeryjce Centrum Kultury w Głuszycy i będzie można je zobaczyć przy okazji niedzielnej imprezy, a także przez jakiś czas w małej galerii CK.
Wernisaż Henryka Janasa w CK MBP będzie świętem Głuszycy, bo spodziewany jest przyjazd znakomitych gości z całej Polski, a oprócz wystawy i spotkania z artystą, będziemy mogli uczestniczyć w wyjątkowym koncercie artystów-muzyków.
Oto, co o tym wydarzeniu kulturalnym możemy przeczytać na portalu internetowym miasta Głuszyca:
Wernisaż „TU JEST MÓJ DOM” to różnorodność form sztuki ujętych w jednym wydarzeniu artystycznym. Projekt jest połączeniem wielu pasji artystycznych wyrażanych przez dolnośląskich artystów w formie elementów muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca, narracji, prac malarzy, rzeźbiarzy i innych form sztuki. W projekcie przewidziano również pokaz materiału filmowego z autorską muzyką, obrazujące wiele ciekawych miejsc Dolnego Śląska.
W wydarzeniu wezmą udział: muzycy – wokaliści i instrumentaliści, malarze, rzeźbiarze, projektanci, rękodzielnicy, fotograficy, filmowcy i inni artyści. To projekt łączący tradycyjne środki artystyczne z nowoczesną techniką wizualną, ukazuje uniwersalne wartości związane z codziennym życiem ludzi mieszkających i tworzących klimat regionu. Projekt ma charakter autorski, w każdym aspekcie tworzony jest przez regionalnych twórców-artystów.
Na  okoliczność otwarcia projektu w dniu 25 września zostały skomponowane dwa utwory muzyczne, zaaranżowane na Big Band i orkiestrę symfoniczną, a wezmą w nich udział artyści w różnym wieku. Utwory tematycznie nawiązują do pozytywnych zmian, jakie zaszły w naszym kraju od czasu upadku ŻELAZNEJ KURTYNY. Ten szczególnie wrażliwy temat adresowany jest także do Polonii, która licznie wyemigrowała w poszukiwaniu lepszego życia.  Utwory będą promowały Polskę jako kraj z pozytywną energią, a szczególnie region Dolnego Śląska, skąd pochodzi większość artystów współtworzących projekt. Nie zabraknie też wątków historycznych. W materiale video pokazane zostaną różne oblicza Dolnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Wałbrzyskiej.  Specjalnie skomponowane utwory zostaną włączone do programu koncertów granych na żywo i staną się  również wizytówką na imprezach organizowanych w ramach projektu „TU JEST MÓJ DOM”.
Organizatorzy imprezy: Henryk Janas, Piotr Luteńko, ASHUUN Art. Foundation, ART COMPANY.
Współorganizatorzy: Centrum Kultury-MBP w Głuszycy, Stanisław Michalik -autor bloga „Tu jest mój dom”.
Impreza została objęta honorowym patronatem: Burmistrza Głuszycy Romana Głoda, Starosty Wałbrzyskiego Jacka Cichury, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego  Jerzego Bartnika, Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Dolnośląskiej Izby Rzemiosła we Wrocławiu.
Patronat medialny: Radio Złote Przeboje.
Serdecznie zapraszamy 25 września o godz. 17.00 do sali widowiskowej głuszyckiego Centrum Kultury!
Stanisław Michalik

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty