https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Zatrzymani w 48 godzin

 
Dwie doby trwały poszukiwania trzech mężczyzn podejrzanych o popełnienie podwójnego morderstwa w Wałbrzychu. Do zatrzymania domniemanych sprawców zbrodni w mieszkaniu w dzielnicy Nowe Miasto doszło w Czechach.
policja_radiowoz
 
 
 
 
 
 
 
Przypomnijmy: wałbrzyska policja 6 czerwca bieżącego roku uzyskała informację o tym, że w jednym z mieszkań na terenie miasta prawdopodobnie doszło do zabójstwa. W toku podjętych czynności, w mieszkaniu na Nowym Mieście, policjanci ujawnili zwłoki dwóch mężczyzn.
– Po przybyciu na miejsce, policyjna grupa dochodzeniowo – śledcza wykonała szczegółowe czynności, w których uczestniczyli również prokurator i lekarz medycyny sądowej. Przesłuchano świadków mogących wnieść do sprawy istotne informacje. Przeprowadzono szczegółowe oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczając wszelkie możliwe ślady. Prace na miejscu zbrodni zajęły wiele godzin. Śledczy, po zebraniu i zweryfikowaniu sporej ilości informacji, ustalili i wytypowali trzech mężczyzn, którzy mogli dopuścić się zabójstwa. Wałbrzyscy policjanci sprawdzali każdy ślad i możliwy ruch podejrzanych. W niespełna 48 godzin zajmujący się sprawą policjanci zdobyli przełomową informację na temat sprawców tej zbrodni. Okazało się, że trzej mężczyźni przebywają na terenie Republiki Czeskiej. Szybko nawiązany został kontakt z czeską policją. Prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutów podwójnego zabójstwa jednemu ze sprawców oraz list gończy za każdym z podejrzanych, na podstawie którego Sąd Okręgowy w Świdnicy wydał Europejskie Nakazy Aresztowania wobec trzech osób. Na tej podstawie oraz informacji przekazanych przez polskich policjantów, funkcjonariusze Policji Republiki Czeskiej zatrzymali i osadzili w areszcie trzech mężczyzn w wieku 41, 42 i 45 lat. Wobec jednego z nich wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutu dokonania zabójstwa. Wobec dwóch pozostałych ostateczna kwalifikacja zostanie określona po dokładnej ocenie zebranego materiału dowodowego. Mężczyźnie, któremu już przedstawiono zarzut zabójstwa grozi teraz kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności – relacjonuje starszy aspirant Joanna Żygłowicz, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.
Teraz zostanie wdrożona procedura ekstradycyjna i zatrzymani mężczyźni zostaną przekazani polskiej policji.
– Na podkreślenie zasługuje fakt, że w ciągu 48 godzin od zdobycia informacji o zabójstwie sprawcy zostali zatrzymani, co było możliwe dzięki doskonałej współpracy policji wałbrzyskiej, wrocławskiej, jeleniogórskiej oraz Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu, Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, a także współpracy z Sądem Rejonowym w Wałbrzychu i Sądem Okręgowym w Świdnicy. Wykorzystano również współdziałanie międzynarodowe Komendy Głównej Policji z Prezydium Policji czeskiej w Pradze. Kolejny raz sprawdziło się również działanie wspólnej placówki policji polskiej i policji czeskiej w Kudowie, a także wypracowane procedury międzynarodowej współpracy policji – dodaje Joanna Żygłowicz.
(RED)

REKLAMA

Kliknij tutaj