https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Uwaga na pieszych!

W styczniu i lutym 2016 roku na drogach Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego doszło do 30 wypadków, w których obrażenia ciała doznało 40 osób.  – Wśród tych zdarzeń aż 16, czyli ponad 53 % stanowią zdarzenia z udziałem pieszych. 10 wypadków zostało spowodowanych przez kierujących, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych – wylicza podinspektor Marek Czapula, Naczelnik Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.
 
– Powyższe statystyki pokazują, że wskazanym jest przypomnienie podstawowych zasad i przepisów które regulują zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego w tym obszarze – mówi Marek Czapula. I wylicza:
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi na która wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się: wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (czyli w odległości 15-20 metrów od przejścia, która to odległość daje możliwość bezpiecznego zatrzymania pojazdu przed przejściem przy prędkości 50 km/h ), z wyjątkiem przejścia na którym ruch jest kierowany; omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu; jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych; zatrzymywania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem.
– Analiza wypadków zaistniałych w rejonach przejść dla pieszych wskazuje, że szczególnie istotne jest bezwzględne przestrzeganie zakazu wyprzedzania na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim na drogach o więcej niż jednym pasie ruchu w jednym kierunku, gdzie kierujący pojazdami naruszają zakaz wyprzedzania dokonując tzw. „bez manewrowego” wyprzedzania tj. wyprzedzają pojazd w rejonie przejścia dla pieszych, który porusza się w tym samym kierunku sąsiednim pasem ruchu co stwarza szczególne niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia dla pieszych znajdujących się na przejściu. Analogiczne zasady postępowania obowiązują w rejonach przejazdów dla rowerzystów. O dużym ciężarze gatunkowym wykroczeń związanych z nieprawidłowym zachowaniu się wobec pieszych świadczy fakt, że ustawodawca przewidział w taryfikatorze mandatów karnych surowe kary za te wykroczenia: omijanie pojazdu , który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym – mandat karny 500 zł i 10 pkt. karnych; nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych – mandat karny 350 zł i 10 pkt. karnych; wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi mandat karny 200 zł i 10 pkt. karnych – przypomina szef wałbrzyskiej drogówki.
(RED)
policja przejscie dla pieszych blokada
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach przejść dla pieszych.

REKLAMA

Kliknij tutaj