https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

A jednak można?!

Czasy się zmieniają, a rzeczy pozornie niemożliwe stają się realne. Przekazujemy na gorąco informacje dotyczące wprowadzenia stałych połączeń naszych wsi z Wałbrzychem i Świebodzicami.
Miroslaw Lech fotka
Ostatnia petycja mieszkańców Cieszowa i Chwaliszowa w sprawie komunikacji zbiorowej okazuje się skuteczna. Przypominamy, że petycja została złożona 14 października br. w urzędzie gminy przez Darię Mickiewicz, w imieniu podpisanych mieszkańców. Mieszkańcy oczekują wprowadzenia stałych połączeń w godzinach, które umożliwią zarówno wyjazd, jak i dojazd z powrotem do swoich wsi. Problem braku połączeń zarówno z Wałbrzychem jak i ze Świebodzicami dotyczy zwłaszcza osób starszych i biedniejszych, które nie posiadają własnych samochodów.
Tym razem petycja nie została zignorowana. Została jednak odesłana przez wójta Leszka Świętalskiego do Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. Starostwo powiatowe, a konkretnie Wydział Komunikacji i Transportu, przesłało pismo z prośbą o dokładniejsze określenie potrzeb i życzeń mieszkańców. Jak można wnioskować, do tej pory te potrzeby nie były im znane.
Na spotkanie z Naczelnikiem Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu – Panią Moniką Kuśtak – udaliśmy się razem (Daria Mickiewicz i Mirosław Lech), aby sprawdzić dokładnie, jakie są faktyczne możliwości i procedury organizacji tego rodzaju połączeń. Chcieliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście sprawy są aż tak bardzo skomplikowane, jak sugerują to obecne władze gminy Stare Bogaczowice. Niniejsza relacja powstała bezpośrednio po spotkaniu z panią naczelnik.
Na spotkaniu przedstawiliśmy potrzeby mieszkańców. Oczekują oni 3 połączeń w ciągu dnia, w postaci linii łączącej Świebodzice, Cieszów, Chwaliszów z Wałbrzychem. Pani naczelnik zwróciła uwagę na fakt, że połączenie to będzie przebiegać przez różne powiaty (Świebodzice podlegają pod Świdnicę), więc tego typu linia podlega władzom województwa. W związku z tym od razu wspólnie zredagowaliśmy pismo z wnioskiem o wprowadzenie tego typu połączeń i wysłaliśmy je od razu do Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Podczas spotkania z panią naczelnik rozmawialiśmy także o sposobach organizowania komunikacji publicznej pomiędzy różnymi jednostkami samorządu terytorialnego. Chcemy wyraźnie podkreślić, że tego typu połączenia funkcjonują i są już wypracowane procedury organizacji tego typu linii autobusowych. Jest oczywiste, że tego typu połączenia – zwłaszcza na odcinkach krańcowych – są nierentowne i wymagają dotacji. Jednak w praktyce to nie finanse są problemem, ale kwestie organizacyjne związane z „dopięciem formalności”.
Daria Mickiewicz 2
Aktualnie czekamy na odpowiedź od marszałka województwa w sprawie naszego podania. Z panią naczelnik planujemy spotkać się w przyszłym miesiącu. Spotkanie ma mieć już charakter roboczy i będzie zależeć od odpowiedzi ze strony marszałka. Poza tym otwarte są też kwestie związane z połączeniami ze Starych Bogaczowic do Wałbrzycha. Jest między nami pełne zrozumienie co do zasadności tych potrzeb. Zamierzamy poruszyć problem zintensyfikowania połączeń w godzinach tzw. „szczytu”. We wspólnym interesie, zarówno powiatu, jak i Aglomeracji Wałbrzyskiej, jest skomunikowanie naszych wsi z kluczowymi miejscowościami naszego regionu.
Naszym wrażeniem z całej tej sprawy jest to, że w sprawie połączeń komunikacyjnych w naszej gminie dotąd zostało zrobione naprawdę niewiele. Jednak – jak sami się przekonaliśmy – wystarczy poświęcić kilka godzin i zaaranżować odpowiednie spotkanie, aby sprawy nabrały biegu. Będziemy pilnować, aby potrzebne połączenia pojawiły się niebawem.
Daria Mickiewicz
Mirosław Lech

REKLAMA

Kliknij tutaj

Aby kontynuować zaakceptuj korzystanie z plików Cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close