https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

A jednak można?!

Czasy się zmieniają, a rzeczy pozornie niemożliwe stają się realne. Przekazujemy na gorąco informacje dotyczące wprowadzenia stałych połączeń naszych wsi z Wałbrzychem i Świebodzicami.
Miroslaw Lech fotka
Ostatnia petycja mieszkańców Cieszowa i Chwaliszowa w sprawie komunikacji zbiorowej okazuje się skuteczna. Przypominamy, że petycja została złożona 14 października br. w urzędzie gminy przez Darię Mickiewicz, w imieniu podpisanych mieszkańców. Mieszkańcy oczekują wprowadzenia stałych połączeń w godzinach, które umożliwią zarówno wyjazd, jak i dojazd z powrotem do swoich wsi. Problem braku połączeń zarówno z Wałbrzychem jak i ze Świebodzicami dotyczy zwłaszcza osób starszych i biedniejszych, które nie posiadają własnych samochodów.
Tym razem petycja nie została zignorowana. Została jednak odesłana przez wójta Leszka Świętalskiego do Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. Starostwo powiatowe, a konkretnie Wydział Komunikacji i Transportu, przesłało pismo z prośbą o dokładniejsze określenie potrzeb i życzeń mieszkańców. Jak można wnioskować, do tej pory te potrzeby nie były im znane.
Na spotkanie z Naczelnikiem Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu – Panią Moniką Kuśtak – udaliśmy się razem (Daria Mickiewicz i Mirosław Lech), aby sprawdzić dokładnie, jakie są faktyczne możliwości i procedury organizacji tego rodzaju połączeń. Chcieliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście sprawy są aż tak bardzo skomplikowane, jak sugerują to obecne władze gminy Stare Bogaczowice. Niniejsza relacja powstała bezpośrednio po spotkaniu z panią naczelnik.
Na spotkaniu przedstawiliśmy potrzeby mieszkańców. Oczekują oni 3 połączeń w ciągu dnia, w postaci linii łączącej Świebodzice, Cieszów, Chwaliszów z Wałbrzychem. Pani naczelnik zwróciła uwagę na fakt, że połączenie to będzie przebiegać przez różne powiaty (Świebodzice podlegają pod Świdnicę), więc tego typu linia podlega władzom województwa. W związku z tym od razu wspólnie zredagowaliśmy pismo z wnioskiem o wprowadzenie tego typu połączeń i wysłaliśmy je od razu do Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Podczas spotkania z panią naczelnik rozmawialiśmy także o sposobach organizowania komunikacji publicznej pomiędzy różnymi jednostkami samorządu terytorialnego. Chcemy wyraźnie podkreślić, że tego typu połączenia funkcjonują i są już wypracowane procedury organizacji tego typu linii autobusowych. Jest oczywiste, że tego typu połączenia – zwłaszcza na odcinkach krańcowych – są nierentowne i wymagają dotacji. Jednak w praktyce to nie finanse są problemem, ale kwestie organizacyjne związane z „dopięciem formalności”.
Daria Mickiewicz 2
Aktualnie czekamy na odpowiedź od marszałka województwa w sprawie naszego podania. Z panią naczelnik planujemy spotkać się w przyszłym miesiącu. Spotkanie ma mieć już charakter roboczy i będzie zależeć od odpowiedzi ze strony marszałka. Poza tym otwarte są też kwestie związane z połączeniami ze Starych Bogaczowic do Wałbrzycha. Jest między nami pełne zrozumienie co do zasadności tych potrzeb. Zamierzamy poruszyć problem zintensyfikowania połączeń w godzinach tzw. „szczytu”. We wspólnym interesie, zarówno powiatu, jak i Aglomeracji Wałbrzyskiej, jest skomunikowanie naszych wsi z kluczowymi miejscowościami naszego regionu.
Naszym wrażeniem z całej tej sprawy jest to, że w sprawie połączeń komunikacyjnych w naszej gminie dotąd zostało zrobione naprawdę niewiele. Jednak – jak sami się przekonaliśmy – wystarczy poświęcić kilka godzin i zaaranżować odpowiednie spotkanie, aby sprawy nabrały biegu. Będziemy pilnować, aby potrzebne połączenia pojawiły się niebawem.
Daria Mickiewicz
Mirosław Lech

REKLAMA

Kliknij tutaj