https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Opiekun z promilami

Uczniowie Zespołu Szkół w Starych Bogaczowicach po raz kolejny znakomicie spisali się podczas Mistrzostw Dolnego Śląska w Kolarstwie Górskim w Chojnowie, trzykrotnie stając na podium w rywalizacji drużynowej. Niestety, ich sukcesy pozostały w cieniu skandalu wywołanego przez ich nietrzeźwego opiekuna, którym był… nauczyciel wychowania fizycznego!
 SONY DSC
W trakcie zawodów w Chojnowie jedna z uczennic ekipy ze Starych Bogaczowic doznała urazu.
– 4 października 2014 roku, podczas Mistrzostw Dolnego Śląska w Kolarstwie Górskim w Chojnowie, patrol policji, który zabezpieczał tę imprezę, podjechał do karetki, w której była udzielana pomoc uczennicy, która doznała kontuzji. Obok karetki stał opiekun opatrywanej uczennicy, od którego policjant wyczuł alkohol. Po zbadaniu alkotestem okazało się, że mężczyzna ma 0,86 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli 1,7 promila. Cała grupa młodzieży została przekazana pod opiekę nauczycielki i o sprawie poinformowano organizatora zawodów. W tej chwili trwają czynności sprawdzające, czy doszło do popełnienia przestępstwa – powiedział nam podinspektor mgr Sławomir Masojć, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Legnicy.
Opiekunem uczniów z Zespołu Szkół w Starych Bogaczowicach był nauczyciel wychowania fizycznego z tej placówki. Z naszych informacji wynika, że – po potwierdzeniu przez policjantów stanu nietrzeźwości opiekuna – do Chojnowa pojechała dyrektor ZS Stare Bogaczowice Krystyna Witkowska – Nogawka, która przejęła opiekę nad grupą uczniów startujących w tych zawodach. Natomiast nauczyciel, u którego stwierdzono 1,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, od 6 października przebywa na zwolnieniu lekarskim!
Po otrzymaniu informacji od rzecznika prasowego legnickiej policji, poprosiliśmy dyrektor Krystynę Witkowską – Nogawka o informację na temat konsekwencji, jakie poniósł lub poniesie nauczyciel, który pod wpływem alkoholu sprawował opiekę nad uczniami ZS Stare Bogaczowice podczas zawodów w Chojnowie. Mimo potwierdzenia otrzymania pytań drogą mailową oraz obietnicy, złożonej podczas wtorkowego spotkania w gabinecie dyrektora bogaczowickiej placówki, do chwili zamknięcia tego wydania nie dostaliśmy odpowiedzi. Jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że – zgodnie z regulaminem – nauczyciel został ukarany… naganą z wpisaniem do akt i po zakończeniu zwolnienia lekarskiego wróci do pracy.
Co na to władze gminy?
-wystąpiłem do Pełnomocnika Wojewody Dolnośląskiego ws. Postępowania Dyscyplinarnego, którym jest Dolnośląski  Kurator Oświaty. Takie postępowanie w oparciu o Kartę Nauczyciela w stosunku do nauczyciela prowadzić może tylko Pełnomocnik. Wójt tu nie ma żadnych kompetencji – powiedział nam Leszek Świętalski, wójt gminy Stare Bogaczowice.
Pikanterii tej sprawie dodaje fakt, że nauczyciel, który pod wpływem alkoholu sprawował opiekę nad uczniami w Chojnowie, prywatnie jest mężem dyrektorki szkoły w Starych Bogaczowicach.
Robert Radczak

REKLAMA

Kliknij tutaj