https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Komunikacyjna rewolucja

W poniedziałek ruszą pierwsze autobusy miejskie z Wałbrzycha do Głuszycy. Tego samego dnia ma nastąpić inauguracja połączenia Wałbrzych – Walim, ale na razie brak jakichkolwiek konkretów. Za to jest już rozkład jazdy na trasie ze Starych Bogaczowic do Wałbrzycha i Świebodzic.
autobus
 
 
 
 
– Gorąco zapraszam na inaugurację linii o godz. 10.00 na przystanku przy Centrum Kultury. To ważne wydarzenie w dziejach naszego miasta. Rezultat konsultacji społecznych, porozumienia naszego samorządu i Prezydenta Wałbrzycha dra Romana Szełemeja. Efekt wspólnej polityki Aglomeracji Wałbrzyskiej, w której krok po kroku tworzymy nowoczesny system komunikacji międzygminnej. Kolejnym etapem tych zamierzeń jest regularne połączenie Wałbrzycha przez Jedlinę – Zdrój z Głuszycą Górną. Znakiem rozpoznawczym tej inicjatywy jest najnowocześniejszy w Polsce tabor autobusowy, którym dysponuje wałbrzyski przewoźnik. Pojazdy z profesjonalnymi kierowcami i konduktorami są przygotowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Zatroszczyliśmy się również o rozkład jazdy dostosowany do potrzeb młodzieży dojeżdżających do wałbrzyskich szkół. Linia 5 z Głuszycy do Wałbrzycha to 6 kursów w dni robocze oraz 4 weekendowe i świąteczne. Bardziej komfortowe i tańsze dla pasażerów niż dotychczasowe połączenia komunikacyjne. Przygotowaliśmy niespodzianki dla uczestników uroczystego otwarcia głuszyckiej linii, m.in. Gmina Głuszyca ufundowała tygodniowe przejazdówki dla pierwszych dziesięciu pasażerów. Jeszcze raz zapraszam. Spotkajmy się 1 września 2014 roku na przystanku przy Centrum Kultury – zachęca burmistrz Głuszycy Alicja Ogorzelec.
Tymczasem prywatni przewoźnicy, którzy do tej pory przez wiele lat wozili pasażerów na tej trasie, zapowiadają prawną walkę. O co?
– O poszanowanie prawa, zasad uczciwej konkurencji i miejsca pracy. Rada Miejska Głuszycy nie miała prawa podejmować uchwały wbrew obowiązującym przepisom, które nie dają możliwości zawierania umów dotyczących komunikacji pomiędzy gminami, które z sobą nie sąsiadują. Ponadto teraz Gmina Głuszyca, bez przetargu, będzie dotowała prywatny podmiot, co jest niezgodne z ustawą o finansach publicznych i narusza przepisy o uczciwej konkurencji. Zamierzamy także wystąpić do gminy do dotację dla naszych kursów, a w razie odmowy skierujemy sprawę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – zapowiadają właściciele firm świadczących usługi przewozowe na tej trasie.
1 września autobusy miejskie mają także połączyć Wałbrzych z Walimiem i Rzeczką.
– 21 sierpnia podpisałem z prezydentem Wałbrzycha porozumienie w sprawie powierzenia Gminie Wałbrzych zadań w zakresie lokalnego transportu zbiorowego. W myśl porozumienia, organizator, czyli Gmina Wałbrzych, przejęła prawa i obowiązki w zakresie lokalnego transportu zbiorowego na trasie Wałbrzych – Dziećmorowice oraz Wałbrzych – Walim – Rzeczka. Rozwiązanie takie stało się możliwe, dzięki szybkiej reakcji Rady Gminy Walim, która podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na zawarcie z Gminą Wałbrzych porozumienia międzygminnego w zakresie lokalnego transportu zbiorowego, natomiast Rada Miasta Wałbrzycha podjęła uchwałę o przejęciu od Gminy Walim tego zadania. Zadaniem własnym gminy jest zapewnienie komunikacji, a problem komunikacyjny od wielu lat dotyczy Gminy Walim, dlatego dotowane są linie komunikacyjne w granicach administracyjnych gminy na trasie Wałbrzych – Dziećmorowice oraz Wałbrzych – Glinno. Natomiast nigdy nie była dotowana linia komunikacyjna na trasie Walim – Wałbrzych, a w obecnej sytuacji zadanie to będzie finansowane z budżetu gminy, w związku z tym mniej środków z budżetu zostanie przeznaczonych na inwestycje Gminne – powiedział wójt Gminy Walim Adam Hausman.
Na mocy porozumienia od 22 sierpnia na trasie Dziećmorowice  – Wałbrzych kursują autobus linii nr 5. Nie wiadomo jeszcze, czy – zgodnie z zapowiedzią – 1 września autobusy z Wałbrzycha pojadą do Walimia i Rzeczki.
– Pracuje nad tym Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu, a my czekamy na konkrety – powiedział nam Adam Hausman.
Mimo obietnicy, żaden z przedstawicieli ZDKiUM nie skontaktował się z naszą redakcją, by przedstawić stan prac nad nowym połączeniem.
Dobra informację mamy za to dla mieszkańców Gminy Stare Bogaczowice. Od 1 września zostanie wznowiona komunikacja publiczna na kierunku Wałbrzych – Stare Bogaczowice – Świebodzice, a rozkład jazdy jest już dostępny na stronie internetowej urzędu gminy.
(RED)

REKLAMA

Kliknij tutaj