https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Drogowe przyspieszenie

– Na połowę sierpnia tego roku planujemy oddanie do użytku obwodnicy Słotwiny – powiedział Tygodnikowi DB 2010 Jerzy Tutaj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Na tym jednak nie koniec, bo w planach jest budowa zachodniej obwodnicy Wałbrzycha, łącznika od ronda przy ul. Uczniowskiej w Wałbrzychu do obwodnicy Słotwiny, a także łącznika od obwodnicy Szczawna Zdroju do drogi ekspresowej S3!
obwodnica_slotwiny
 
 
 
Tak zwana mała obwodnica Świdnicy miała być oddana do użytku w połowie 2013 roku. Ale szereg okoliczności sprawił, że droga, która ma zabrać ruch z drogi krajowej nr 35 (biegnącej główną arterią Świdnicy i przez wieś Słotwina) w kierunku na Strzegom i do autostrady A4, do dziś jest placem budowy, po którym wciąż nie można jeździć.
Prace rozpoczęły się we wrześniu 2011 roku. Wkrótce zbankrutowała jedna z firm tworzących konsorcjum budujące drogę. Zanim udało się załatwić formalności z przekazaniem inwestycji drugiej firmie, upłynęło wiele tygodni. Potem nastała sroga zima, która wstrzymała prace budowlane. Gdy w końcu można było wznowić inwestycję, na jej drodze stanął… rolnik ze Słotwiny. Właściciel jednej z działek, przez które przebiega nowa droga od Słotwiny do ronda na skrzyżowaniu drogi Świdnica – Legnica i tak zwanego łącznika autostradowego (biegnącego od Świdnicy do drogi krajowej nr 3 i dalej do wjazdu na autostradę węzłem Kostomłoty), nie zgadzał się na wejście na jego grunty. A było to niezbędne do przesunięcia linii energetycznej, przebiegającej nad nową drogą. Dochodziło do sytuacji, w których wynajęta przez rolnika agencja ochrony broniła robotnikom dostępu do działki, choć rolnik otrzymał decyzję wojewody dolnośląskiego nakazującą użyczenie gruntu. Wielomiesięczne przepychanki znalazły w końcu swój szczęśliwy dla kierowców i drogowców finał i od kilku tygodni zostały wznowione prace.
– Wstępnie zaplanowaliśmy otwarcie „małej obwodnicy Świdnicy” na połowę sierpnia. Kierowców podróżujących do Wrocławia i Legnicy ucieszy także widomość o podjęciu przez władze województwa decyzji o budowie nowej drogi, która ma połączyć rondo przy ul. Uczniowskiej w Wałbrzychu z obwodnicą Słotwiny. Jakby tego było mało, zapadły decyzje o przekazaniu środków na budowę zachodniej obwodnicy Wałbrzycha oraz na budowę łącznika od obwodnicy Szczawna Zdroju do drogi S3 Legnica – Lubawka – wylicza Jerzy Tutaj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Robert Radczak
 
Obwodnica Słotwiny ma zostać oddana do użytku w połowie sierpnia.

REKLAMA

Kliknij tutaj