https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Mam dokąd wracać

Rozmowa z Agnieszką Kołacz – Leszczyńską, posłanką na Sejm RP.
 
Agnieszka Kolacz Leszczynska
 
 
 
 
 
Czy ogląda Pani piłkarskie mistrzostwa świata w Brazylii?
Agnieszka Kołacz – Leszczyńska: – Oczywiście! Nie są to takie same emocje, jakie byłyby wtedy, gdyby nasza reprezentacja uczestniczyła w tych rozgrywkach, ale już od ćwierćfinałów jest to prawdziwe kibicowanie!
 
Które spotkanie podobało się Pani najbardziej?
– Choć nie wszystkie oglądałam, to numerem jeden był dla mnie, do tej pory, mecz Niemcy – Algieria. Zaciskałam mocno kciuki za Algierczyków, którzy w dogrywce niestety przegrali… Ale emocje były ogromne (śmiech).
 
Jak Pani ocenia wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego?
– U nas PO uzyskała 2 mandaty, czyli tyle samo co PiS. Wybory do europarlamentu były kolejnymi wyborami wygranymi przez Platformę. Wynik przyjęliśmy jednak z pokorą i ze świadomością jak dużo wysiłku i pracy przed nami wszystkimi, nie tylko wybranymi europosłami.
 
Platforma straciła jeden mandat w okręgu dolnośląsko – opolskim…
– Tak, choć wierzyliśmy, że przy świetnym wyniku ministra Bogdana Zdrojewskiego trzeci mandat będzie w naszym zasięgu.
 
Niektórzy twierdzili, że mało się Pani angażowała w te wybory…
– O?! Takich głosów nie słyszałam… Moje zaangażowanie i pomoc, tak zresztą jak wszystkich posłów z naszego okręgu, służyła wspieraniu całej listy naszych kandydatów, ale także na zachęcaniu mieszkańców naszego regionu do pójścia do urn wyborczych.
 
Niedługo wybory samorządowe. Czy PO ma swojego kandydata na prezydenta Wałbrzycha?
– Wszystkie oficjalne informacje o kandydacie na prezydenta miasta, radnych poszczególnych szczebli przekażemy, jak tylko zostaną podjęte takie decyzje przez powiatowe władze wałbrzyskiej Platformy Obywatelskiej.
 
Nawet przy zwycięstwie prezydenta Romana Szełemeja, może się okazać, że do skutecznego rządzenia może zabraknąć kilka głosów, czyli nie będzie większości w radzie miejskiej. Co wtedy?
– Idąc do wyborów, prosząc mieszkańców o ich głos, pokazując co już się udało zrealizować, a co jeszcze przed nami, zawsze ma się wiarę w uzyskanie najlepszych wyników. Wierzę też w mądrość radnych, którzy nawet będąc w opozycji, ale widząc ciężką, codzienną pracę prezydenta będą wsparciem dobrych inicjatyw, a nie opozycją dla ciągłej krytyki podejmowanych działań.
 
O jakim potencjalnym koalicjancie w Radzie miejskiej Wałbrzycha Państwo myślicie?
– Jak widzimy z doświadczeń w Radzie Miejskiej Wałbrzycha Prezydent może liczyć na wsparcie i poparcie swoich działań każdego, komu leży na sercu dobro naszego miasta i jego mieszkańcow. Im takich osób będzie więcej po wyborach samorządowych w listopadzie, tym lepiej dla naszej wspólnej przyszłości.
 
Jak pani ocenia pracę prezydenta Szełemeja?
– Nasza współpraca od zawsze układała się bardzo dobrze, a spotkaliśmy się jeszcze w samorządzie. Jego upór, konsekwencja, silna i merytoryczna argumentacja w dążeniu do kolejnych wytyczanych celów, ale też codzienna, wielogodzinna i wytężona praca od zawsze budzą mój podziw i ogromy szacunek. Dlatego z całą mocą wspieram każde jego działanie i troskę o nasze miasto.
 
A co Pani odpowie opozycji, że prezydent nadmiernie zadłuża Wałbrzych?
– Cóż powiedzieć, kiedy z przerażeniem słucham słów opozycji, która twierdzi, że w naszym mieście brakuje inwestycji i nic zupełnie się nie dzieje… Czy na takie zarzuty też potrzebne są komentarze?
 
I znowu wielka polityka… Czy Pani, jako poseł spotyka się w restauracjach i narzeka na premiera, krytykując prowadzoną przez niego politykę?
– Nie mam czasu na knajpy. A jeżeli mam wolną chwilę, spotykam się z przyjaciółmi, a wtedy ani słowa o polityce!
 
Czy minister Sienkiewicz powinien być odwołany?
– Szefem Platformy Obywatelskiej i premierem jest Pan Donald Tusk i to jemu pozostawiam decyzję oraz wybór osób i ministrów, z którymi na co dzień współpracuje. Nie podejmę się próby wskazywania jak powinien postąpić, jakie decyzje i kiedy je podjąć.
 
A nie wstyd Wam, że minister odpowiadający za bezpieczeństwo, nawet sam siebie nie potrafił zabezpieczyć przed nielegalnym nagrywaniem?
– Myślę, że nie mnie powinno towarzyszyć poczucie wstydu. Nie umiem wytłumaczyć, a nawet nie będę starała sie usprawiedliwiać tych zachowań i dyskusji, które absolutnie nigdy nie powinny się zdarzyć.
 
Co według Pani się stanie, gdy ujawnione zostaną kolejne taśmy?
– Zastanawia mnie dlaczego nie zostały ujawnione jednocześnie wszystkie z posiadanych nagrań, tylko są przekazywane „porcjami”. Jaki cel i czemu ma to służyć niech każdy, jeszcze przed zakończeniem tego festiwalu taśm, sobie odpowie.
 
Czy będą przyspieszone wybory parlamentarne?
– Do przeprowadzenia takiego rozwiązania są wymagane określone procedury, a ci wszyscy, którzy się tego domagają, mają świadomość braku takich narzędzi i być może to nawoływanie dlatego tak mocno wybrzmiewa.
 
Podobno Pani i posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka nie przepadacie za sobą…
– Tę historię już przerabiamy od bardzo dawna. I już wielokrotnie tłumaczyłyśmy, ale jak widać na nic to sie to zdaje, więc i czy w tej chwili tłumaczenie ma sens? (uśmiech)
 
Liczy się Pani z porażką nadchodzących wyborach parlamentarnych?
– Tak się dzieje, że każde wybory, każda weryfikacja wyłania wygranych, ale dużą grupę stanowią ci, którym się nie powiodło. I ja też mam tę świadomość, ale do tego co robię i gdzie jestem mam pokorę i każdą decyzję wyborców z taką właśnie pokorą i szacunkiem przyjmę.
 
A co było Pani największym sukcesem w pracy parlamentarnej?
– Dla mnie najważniejsze było podpisanie przez premiera rozporządzenia przywracającego Wałbrzychowi status miasta – powiatu. Stało sie to z moim dużym udziałem, oczywiście po okresie przygotowań i pracy wielu  innych osób. Jestem tym bardziej dumna, kiedy widzę, jak ta decyzja wpływa na pozytywne zmiany w wałbrzyskiej codzienności.
 
Co Pani będzie robić, jak przestanie być Pani posłem?
– Jestem posłem 2,5 roku, a pozostałych 40 lat to mój dom, do którego z radością wracam, ukochany syn, najbliżsi, fantastyczni przyjaciele, praca… Jak widać mam dokąd i do kogo wracać i to dla mnie w życiu jest najcenniejsze, za to każdego dnia dziękuję losowi.
(walbrzych4you.pl, RED)

REKLAMA

Click Here