https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Remontowy zawrót głowy na powiatowych drogach

droga_dziecmorowice4Ponad 4 mln. 633 tys. zł  wydało Starostwo Powiatowe w 2013 roku na remonty dróg w Gostkowie, Różanej, Grzędach i mostu w Czarnym Borze. To ostatnie zadanie jest obecnie kontynuowane i razem z przewidzianymi remontami kolejnych odcinków dróg Rzeczka – Walim oraz Różana-Kochanów, ich koszt wyniesie w tym roku ponad 2 mln. 100 zł. Środki na remonty pochodzą  w prawie 80 % z puli ministerstwa administracji i cyfryzacji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
 
Ubiegłoroczne wakacje rozpoczęły się oddaniem do użytku po remoncie wiaduktu łączącego Wałbrzych z  Kuźnicami Świdnickimi (dzielnica Boguszowa-Gorc). Koszt inwestycji  to 560 tys. zł. Wiadukt mieszczący się między ulicami Kosteckiego w Wałbrzychu i Reymonta w Boguszowie-Gorcach wyremontował kompleksowo Zakład Inżynierii Lądowo-Wodnej JAZ-Kunice. Remont wiaduktu przez który prowadzi droga m.in. do jednej z większych atrakcji Powiatu Wałbrzyskiego jaką jest Góra Dzikowiec był operacją bardzo skomplikowaną. Odbywał się bowiem nad trakcją energetyczną kolei na linii Wrocław – Jelenia Góra.
 
Droga  nr 2882 w Dziećmorowicach
Jesienią Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu zakończyło remont drogi powiatowej nr 2882 w Dziećmorowicach.  W piątek dokonano odbioru szosy, która łączy trzy powiaty:  wałbrzyski, świdnicki oraz powiat grodzki-Wałbrzych. Generalny remont był możliwy dzięki pieniądzom przyznanym powiatowi przez ministerstwo administracji i cyfryzacji, a przeznaczonych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.  Leżąca na terenie gminy Walim droga znajduje się wzdłuż potoku, który podczas obfitych deszczy tego i poprzedniego lata wylewał i uszkadza nawierzchnię. Za środki z MAiC  kompleksowo wyremontowane zostały 3,595 km (od km 4+335 dom km 7+930) drogi powiatowej nr 2882, która przebiega przez Dziećmorowice w gminie Walim. Prace remontowe, które trwały przez ostatnie wakacje objęły m.in. wykonanie nawierzchni jezdni z betonu asfaltowego, mechaniczną ścinkę zawyżonych poboczy gruntowych,  ich obustronne umocnienie oraz remont muru oporowego na potoku Złotnica.  –To bardzo ważna droga, która łączy trzy powiaty i prowadzi do wielu atrakcji turystycznych. Cieszymy się, ze jej nowa nawierzchnia dostępna jest już dla mieszkańców i odwiedzających nasz powiat turystów – mówi starosta wałbrzyski Józef Piksa. Ostateczna wartość odbieranego obiektu wyniosła 1 796 033,27 PLN.
Łagodny grudzień  sprzyjał drogowcom pracującym na remontowanych powiatowych ciągach komunikacyjnych.  Do końca roku zakończyły się prace w Grzędach (gmina Czarnym Bór), Różanej (gmina Mieroszów) oraz  pierwszy etap budowy mostu na Lesku w Czarnym Borze.  Także te remonty były możliwe dzięki środkom z  Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji o przyznaniu środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.  Jako pierwsza została z tych pieniędzy wyremontowana droga powiatowa nr 3367 w Grzędach Górnych na terenie gminy Czarny Bór.
Prace remontowe objęły m.in. wykonanie nawierzchni jezdni z betonu asfaltowego, mechaniczną ścinkę zawyżonych poboczy gruntowych oraz ich obustronne umocnienie.
Most na Lesku
Most na Lesku przy ul. Wałbrzyskiej w Czarnym Borze został tak mocno uszkodzony podczas podtopień w 2013 roku, że konieczna była praktycznie jego odbudowa. Woda zniszczyła także nawierzchnię drogi 3367D w Grzędach oraz nr 3470D w Różanej. – Środki na te zadania otrzymaliśmy  pod koniec roku w ramach promesy od Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na usuwanie klęsk żywiołowych.  Z zaznaczeniem, że musimy je wydać i rozliczyć remonty do końca roku. Jesteśmy zatem bardzo szczęśliwi, że aura nam sprzyjała  i remonty udało się ukończyć na czas – wyjaśnia wicestarosta wałbrzyski,  Andrzej Lipiński.
-Wszystkie trzy inwestycje są niezwykle ważne dla okolicznych mieszkańców,  ale także dla ruchu turystycznego. Na przykład droga w Różanej prowadzi do zabytkowej kuźni,  miejsca czarującego, a  mało znanego turystom.  Lepszy dojazd do tego miejsca sprawi, że ożyje cała miejscowość – dodaje starosta Piksa.
W ubiegłym roku wyremontowano także odcinek drogi   w Gostkowie,  uszkodzony w czasie intensywnych czerwcowych opadów. Zadowolenia z remontu nie kryją władze Starych Bogaczowic.
-Gmina Stare Bogaczowice składa się z dwóch, głównych ciągów komunikacyjnych. Jeden z nich to oś komunikacyjna Świebodzice- Kamienna Góra, a druga to Jabłów-Wałbrzych prze z Szczawno Zdrój. Wyremontowana droga jest w ciągu pierwszej osi i stanowi ważny wkład w transport pomiędzy powiatami i miejscowościami w ramach powiatu wałbrzyskiego – mówi zastępca wójta gminy Stare Bogaczowice, Leszek Rabiniak.
 
Czytaj więcej w Tygodniku DB 2010 nr 16 (191) z 24.04.2014

REKLAMA

Click Here