https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Wielkanocne konkursy

palmy szczawno 2014W ostatnich dniach w naszym regionie odbyło się kilka konkursów związanych z Wielkanocą. W szranki stawali wszyscy: przedszkolaki, uczniowie, gospodynie i artyści. Efekty ich pracy były piękne i smaczne.
 
Palmy i baby
Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju zorganizowało coroczne spotkanie wielkanocne dla swoich członków, które odbyło się w restauracji Biała Sala. Tradycją spotkań wielkanocnych jest konkurs na najpiękniejszą i najsmaczniejszą babę i taki konkurs się odbył, jednak zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju zainaugurował w tym roku następną inicjatywę związaną z wielkanocnym czasem przedświątecznym – konkurs na wykonanie palmy wielkanocnej. Jak na pierwszą edycję tego konkursu, zgłoszonych palm było bardzo dużo, bo aż 25. W przedsięwzięciu wzięli udział nie tylko mieszkańcy Szczawna, ale także Wałbrzycha, a nawet uczestnicy z innych części kraju, bowiem jedna z palm dostarczona była przez kuracjuszy przebywających w uzdrowisku na leczeniu i to właśnie ta grupa uczestników zdobyła pierwsze miejsce – dyplom i puchar ufundowane przez Urząd Miasta w Szczawnie-Zdroju. Drugie miejsce zdobyła palma wykonana przez Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju, trzecie miejsce – seniorzy z Uniwersytetu III Wieku w Wałbrzychu. Były też wyróżnienia, które przypadły Miejskiej Bibliotece w Szczawnie-Zdroju, Niepublicznemu Przedszkolu w Wałbrzychu i Gimnazjum w Szczawnie, dla których słodkie upominki ufundowali organizatorzy przedsięwzięcia. Wyróżnienie zdobyła też szczawieńska szkoła podstawowa, która otrzymała czekoladowy tort. Inicjatywą towarzyszącą konkursowi palm był kiermasz wielkanocny przygotowany przez uczniów klas plastycznych miejscowego Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie. Później, w Białej Sali, rozpoczęło się spotkanie wielkanocne, będące od lat przedświąteczną tradycją towarzystwa. W jego trakcie jury wybrało następującą trójkę najpiękniejszych i najsmaczniejszych bab wielkanocnych. I miejsce zajęła baba przygotowana przez Agnieszkę Frach, II miejsce Magdaleny Baran a III miejsce – Sylwii Sobieraj-Borowiec i Mai Borowiec (mama z córką).
 
Wielkanocne zwierzątko
Rozstrzygnięty został XI Powiatowy Konkurs Plastyczny „ Wielkanocne zwierzątko”, w którym uczestniczyli uczniowie klas 0 -III z wielu szkół powiatu wałbrzyskiego. Komisja stanęła przed trudnym zadaniem, ponieważ w konkursie wzięło udział 489 prac wykonanych przez dzieci. Zadaniem najmłodszych było wykonanie pastelami olejnymi, farbami, kredkami ołówkowymi lub tuszem pracy przedstawiającej wielkanocne zwierzątko. Obrazy wykonane przez dzieci zostały zaprezentowane w galerii „48” Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Białym Kamieniu.
 
Tablet za palmę
W głuszyckim Centrum Kultury-MBP odbył się Kiermasz Wielkanocny, połączony z Degustacją Ciast Wielkanocnych oraz z konkursami: na najsmaczniejsze ciasto wielkanocne, na najpiękniejszą palmę oraz na najpiękniej ozdobiony stół wielkanocny. Do konkursu na najsmaczniejsze ciasto zgłoszono 16 wypieków. Jury oceniało m.in. smak, wygląd, oryginalność, bogactwo składników i zgodność z tradycją lub nawiązanie do tematu wiosny. Ostatecznie przyznano 10 wyróżnień II stopnia. Upominki otrzymały: Agata Rolka, Danuta Malec, duet Elżbieta Łukasik i Czesław Morawski, Patrycja Łubniewska, Elwira Cymborska, Halina Machowska, Emilia Płatowicz. Wyróżnienia I stopnia i tostery otrzymali: Daria Stelmaszewska, Janina Szymańska oraz Ewa Kowalik. III miejsce oraz nagrodę – mikser wielofunkcyjny – przypadły Małgorzacie Zając za ,,Poezję smaków”, II miejsce i odkurzacz Stanisławie Golińskiej za ,,Tort Wielkanocny”, a laureatką została Joanna Papieska, która ,,Sezamkiem” wywalczyła sobie 300 zł nagrody. Wszystkie ciasta mogli degustować goście przybyli na kiermasz do Centrum Kultury-MBP. Degustacji towarzyszyła oprawa muzyczna przygotowana przez instruktorki CK-MBP. Konkurs na Najpiękniejszą Palmę również cieszył się ogromnym zainteresowaniem: zgłoszono do niego ręcznie wykonane kilkumetrowe, jak i niższe bogato zdobione palmy nie tylko z terenu Głuszycy, ale także z Jedliny-Zdroju, Mieroszowa, Wałbrzycha i Świdnicy. Ostatecznie jury  – biorąc pod uwagę m.in. wykorzystanie przez autorów palm: tradycyjnych technik przy wykonaniu dzieła, pomysłowość i inwencję twórczą, bogactwo i dobór odpowiednich materiałów i estetykę, postanowiło przyznać 9 wyróżnień II stopnia, stąd też upominki otrzymali: Waldemar Sawin, Grzegorz Hampel, Zuzanna Światowa, Nikola Michułka, Kornelia Siara, Dorota Smoczyńska, Grażyna Dobrowolska, Kacper Narymiecki i Krystyna Góreczna. Wyróżnienia I stopnia i nagrody finansowe otrzymali: Magdalena Cynk-Biskupska, Magdalena Milczarek, Marta Walkowicz, Natalia Owczarzak i Joanna Kułakowska. III miejsce i nagrodę w wys. 100 zł otrzymała Anna Małek, II miejsce i nagrodę w wys. 200 zł Jadwiga Czepil reprezentująca głuszyckich seniorów, a miejsce pierwsze i tablet – Joanna Burchardt. W konkursie na najpiękniej udekorowany stół przyznano dwie nagrody: pierwszą dla stołu seniorów, drugą dla stołu udekorowanego przez Joannę Papieską.
 
Zajączek w Lubominie
W Lubominie tradycyjnie odbyło się wspólne przygotowanie palm wielkanocnych przez młodszych mieszkańców. Nawiązując do starych tradycji naszych babć, powstały własnoręcznie robione piękne i barwne kwiaty z bibuły. W niedzielę palmową dzieci udały się do kościoła z kolorowymi palmami, gdzie zostały poświęcone, a po mszy na wszystkich czekał wielkanocny zajączek.
 
Tradycje kulinarne
Pozyskane środki finansowe z LGD Partnerstwo Sowiogórskie, w ramach PROW, pozwoliły na zorganizowanie przez Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu konkursu kulinarnego Wielkanocne Tradycje Kulinarne w Górach Sowich. Do konkursu przystąpiło 12 uczestników z czterech gmin położonych w Górach Sowich: Walim, Głuszyca, Nowa Ruda i Stoszowice, prezentując 24 potrawy. Stoły zostały suto zastawione potrawami nieodmiennie kojarzącymi się z Wielkanocą: kilka odmian jaj w różnym wydaniu – gotowane, faszerowane, w majonezie, pojawiły się różne pasztety, królował drób – pieczony, nadziewany. Pyszniły się wielkanocne serniki, baby, mazurki. Wśród tych potraw śmiało można było odnaleźć tradycję naszych domów rodzinnych. Każdą gminę reprezentowało 2 rękodzielników, przedstawiając swoje prace rękodzielnicze,  wykonane w klimacie świątecznym. Trzyosobowa komisja oceniła potrawy biorąc pod uwagę następujące aspekty – elementy tradycyjne, sposób prezentacji – dekoracji stołu i potrawy, walory smakowe i ogólne wrażenia estetyczne. Zwycięzcami zostali: I miejsce – Wiesława Pawłow za kaczkę z Wesołówki, II miejsce – Barbara Blacha – za paschę, III miejsce – Stanisław Skowrońska – za roladę z kaczki. Komisja przyznała również dwa wyróżnienia , które otrzymali Jacek Frączak i Agnieszka Bil.
 
Rękodzielnicze warsztaty
W sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Witkowie odbyły się rękodzielnicze warsztaty wielkanocne organizowane przez Centrum Kultury i Gminę Czarny Bór. W warsztatach uczestniczyli mieszkańcy gminy oraz przybyli na zaproszenie Wójta przedstawiciele miasta partnerskiego Gminy Czarny Bór – czeskich Nechanic. Zaproszeni goście zasiedli z uczestnikami zajęć i wspólnie wykonywali ozdoby świąteczne. Organizatorzy przygotowali pokaz multimedialny, w którym zaprezentowano pomysły na dekoracje świąteczne w tym koszyki, wianki, dekoracje stołów, stroiki, a do dyspozycji oddano szeroką bazę materiałów dekoracyjnych. Uczestnicy warsztatów wykazywali się ogromną kreatywnością i pod okiem florystki już po kilku godzinach powstawały unikatowe ozdoby, które będą cieszyć oczy domowników podczas świąt wielkanocnych.
 
Tradycje świąt
W świątecznej scenerii wypełnionej po brzegi sali reprezentacyjnej MDK w Świebodzicach burmistrz Bogdan Kożuchowicz wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego pn. „Tradycje Świąt Wielkanocnych”. To już czternasty raz, kiedy pasjonaci prac plastycznych mieli okazję przygotować własną, twórczą interpretację na temat tradycji i obyczajów świąt. Wzorem lat ubiegłych uznanie komisji konkursowej znalazło 8 kartek, które po uprzednim wydrukowaniu zostały rozesłane do firm i instytucji oraz Ojca Świętego. Ponadto, aż 65 prac z niemal 300 nadesłanych na konkurs zostało nagrodzonych wyróżnieniem. W konkursie udział wzięli nie tylko uczniowie placówek oświatowych ze Świebodzic – publicznych i niepublicznych, ale także młodzież z Wałbrzycha czy odległych od Świebodzic Szebni w województwie podkarpackim oraz dorośli mieszkańcy miasta, w tym podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie. Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przy okazji konkursu bożonarodzeniowego, i tym razem laureatów odwiedził gość specjalny – wielkanocny Zajączek, który częstował dzieci słodkościami ze swojego koszyczka.
(RED)

REKLAMA