Tygodnik DB2010

Gitarowa Jedlina

W dniach 15-17 lipca br. w Jedlinie-Zdroju rozbrzmiewać będą czarujące dźwięki gitary za sprawą II Letniego Festiwalu Gitarowego. W ubiegłym roku koncerty gitarowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem słuchaczy i miłośników „sześciostrunowej królowej”.

 

Tegoroczna edycja gitarowego świeta zapowiada się równie ciekawie. Pierwszego festiwalowego dnia – 15 lipca br.  w Browarze Jedlinka usłyszymy Leszka Cichońskiego. Ten związany z Wrocławiem ceniony polski gitarzysta (kompozytor, autor podręczników i telewizyjnych kursów dla gitarzystów), występował na największych festiwalach bluesowych na świecie m.in. Monterey Bay Blues Festival w Californi i Narooma Blues Festival w Australii. Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem realizowanym przez niego jest „Thanks Jimi Festival” oraz Gitarowy Rekord Guinnessa, który organizuje we Wrocławiu. W latach 80-tych współpracował z Tadeuszem Nalepą. W latach 90-tych z Johnem Tuckerem, Carlosem Johnsonem i Wojciechem Karolakiem. Dzielił scenę z największymi gigantami gitary jak Steve Morse i Steve Vai. Dwa jego ostatnie albumy: CD + DVD „Cichoński -The Best of Studio and Live” i autorski „Sobą gram” były nominowane do nagrody Fryderyki 2009 i 2012.

Ciekawym wydarzeniem będzie koncert „Akustyczna siła rocka” w wykonaniu żeńskiego duetu Soundz Good. Formację tworzą dwie niezwykłe osobowości muzyczne: Magdalena Czwojda (gitara) oraz Marta Zalewska (wokal, gitara basowa, śpiew). Pomimo młodego wieku, obie artystki współpracowały z wieloma gwiazdami polskiej piosenki: Krystyną Prońko, Kayah czy Majką Jeżowską. Miały okazję pracować również z Waldemarem Malickim i Filharmonią Dowcipu, Tercetem czyli Kwartetem (Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Wojciech Kaleta) oraz zespołem Perfect. Występowały w muzycznych programach telewizyjnych: Szymon Majewski Show, Śpiewające Fortepiany, Jaka To Melodia. Soundz Good wystąpi w sobotę – 16 lipca br. o godz.19.00 w Kościele przy ul. Jana Pawła II w Jedlinie-Zdroju.

Natomiast trzeciego dnia, w niedzielę – 17 lipca, także o godz. 19.00 w Parku Północnym zagra dla wszystkich lubelska formacja o charakterystycznej nazwie Dżango-Bango. Grupę tworzą muzycy flamenco oraz artyści związani z kulturą romską. Będzie więc muzyka, śpiew i taniec w efektownej oprawie, artyści bowiem czerpią w swej twórczości z kultury półwyspu iberyjskiego,  muzyki cygańskiej oraz jazzu i kultury południowoamerykańskiej. Liderem grupy jest Kuba Niedoborek, jeden z najlepszych gitarzystów flamenco w Polsce, koncertujący m.in. z Kayhą.

Wszystkie koncerty II Letniego Festiwalu Muzycznego w Jedlinie-Zdroju – staraniem władz miasta – otwarte są dla publiczności, a wstęp jest bezpłatny. Koncerty gitarowe najwyższej próby uzupełnią realizowane w Jedlinie już od 10 lat Letnie Warsztaty Gitarowe dla blisko pięćdziesięciu młodych adeptów gry na gitarze ze wszystkich niemal zakątków naszego kraju.

(RED)

Magdalena Czwojda1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Znany z telewizyjnych programów duet Soundz Good wystąpi 16 lipca w Jedlinie – Zdroju.

Tags: , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej