Tygodnik DB2010

Tajemnicza perła

Na stromej górze Choina (450 m n.p.m.) nad Jeziorem Bystrzyckim wznoszą się wspaniałe mury zamku Grodno, niegdyś jednej z największych i najsilniejszych warowni na Śląsku. I pełnej nieodkrytych dotąd tajemnic.

 

Zbudowany z kamienia zamek, na planie nieregularnym, jest idealnie dopasowany do kształtu szczytu góry. Składa się z najstarszej części – zamku górnego i powstałego podczas rozbudowy w XVI w zamku dolnego z budynkami gospodarczymi i wyjątkowym budynkiem bramnym, ozdobionym dekoracją sgraffitową, przedstawiającą stojące na tylnych łapach lwy. Na zamku górnym znajduje się wysoka wieża, budynki mieszkalne i mały dziedziniec ze średniowieczną cysterną na wodę. Wieża jest obecnie udostępniona turystom, którzy mogą nasycić wzrok widokiem przepięknych krajobrazów. Wewnątrz zobaczyć można portale, urządzone komnaty i ekspozycje poświęcone dawnej sztuce oblężniczej i krzyżom pokutnym. Na zamku dolnym znajdują się dwa dziedzińce, studnia, kilkusetletnia lipa sądowa, pod którą odbywały się sądy nad poddanymi. Oprócz wieży, obronność zamkowi zapewniały wzmocnione szkarpami mury obwodowe z 9 bastejami.

Zamkiem Grodno od ośmiu lat zarządza Gmina Walim, dlatego władze gminy, doceniając ten wspaniały zabytek, nieustannie dokładają wszelkich starań, aby poprawić stan techniczny zamku, pozostawiając go autentycznym.

Zatem odwiedzając Gminę Walim warto choć na chwilę zatrzymać się w zamku Grodno. Miejsce to od zawsze przyciąga turystów wędrujących zboczami wzgórza Choina. Co w tym miejscu jest takiego co wabi i zniewala? Oczywiście tajemnica! Zaś zwiedzanie zamkowych zakamarków może dostarczyć mnóstwa emocji, bowiem czekają tam na turystów  niespodzianki, razem z Białą Damą, która wygląda  swego wybawcy w zakratowanym lochu. Niejednokrotnie sekrety skrywane przez Grodno, a zwłaszcza jego wojenna historia, przyciągały do Zagórza Śląskiego poszukiwaczy i eksploratorów. Z kolejną próbą poznania “choć rąbka” pilnie strzeżonych zamkowych tajemnic w miniony weekend zmierzyła się ekipa miesięcznika “Odkrywcy”. Wcześniej z kamerą wielokrotnie gościł na zamku Bogusław Wołoszański. Czy jesteśmy o krok od rozwiązania zagadki zamku Grodno? Czy tym razem Grodno ulegnie? Pytań jest wiele.

(RED)

 grodno

 

 

 

 

 

 

Zamek Grodno przyciąga turystów, historyków i odkrywców.

Tags: , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej