Tygodnik DB2010

Święto krwiodawców

Od 22 do 26 listopada trwają Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. To czas, w którym w sposób szczególny warto przypominać o ludziach, którzy bezinteresownie niosą pomoc innym, dzieląc się tym, co najcenniejsze – życiem.

 

Świebodziccy krwiodawcy to grupa, która sukcesywnie się powiększa i chce aktywizować innych już od najmłodszych lat. Obchody Dni Krwiodawstwa Świebodzice zaakcentowały spotkaniem w Miejskim Domu Kultury. Gości i krwiodawców witała gorąco Katarzyna Młynarkiewicz, nowa prezes świebodzickiego Klubu Honorowych Dawców Krwi. Wśród zaproszonych gości byli m. in. burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, Agnieszka Gielata – dyrektor MDK oraz Ilona Szczygielska – kierownik Wydziału Promocji UM, a także Teresa Kamińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

– Bardzo wszystkim dziękuję za wsparcie, życzliwość, pomoc i promowanie krwiodawstwa w naszym mieście – podkreślała Katarzyna Młynarkiewicz, przytaczając na poparcie swoich słów garść statystyk. A są one imponujące – tylko w mijającym roku w Świebodzicach przeprowadzono 12 zbiórek (a jeszcze jedna, grudniowa, przed nami); do oddania krwi zarejestrowały się 364 osoby, oddało ją 306 osób (z czego ponad 100 to nowo zarejestrowani krwiodawcy). Dzięki temu w Świebodzicach zebrano w 2015 roku aż 138 litrów krwi!

Świebodzice są pod tym względem wyjątkowe w skali regionu, o czym mówiła Teresa Kamińska.

– Tu na zbiórkach zawsze jest dużo osób, na dodatek jest ogromne wsparcie samorządu i władz miasta, co nie jest wcale normą. Przyjeżdżamy do Świebodzic z przyjemnością, bo są tu wspaniali ludzie, wspaniali krwiodawcy – mówiła przedstawicielka RCKiK.

Poproszony o wręczenie odznaczeń dla krwiodawców burmistrz Bogdan Kożuchowicz wyraził najwyższe uznanie dla wszystkich osób, które oddają krew ratując tym samym czyjeś zdrowie i życie.

– Dla mnie jesteście cichymi bohaterami, którym należą się nieustające podziękowania. Ze swojej strony deklaruję, że zawsze możecie liczyć na samorząd. To, co robicie, nie ma ceny, nie da się tego w żaden sposób wynagrodzić, to najpiękniejszy dar, jakim można obdarować innego człowieka – dar życia i zdrowia. Dziękuję – mówił wyraźnie wzruszony burmistrz.

Szczególne podziękowania ze strony krwiodawców płynęły właśnie pod adresem samorządu, a zwłaszcza Ilony Szczygielskiej i Wydziału Promocji UM, który od samego początku organizowania w mieście zbiórek aktywnie pomagał i wspierał akcje krwiodawstwa. Nie można było także nie wspomnieć o Pawle Bobrowskim, wówczas zaledwie 16-letnim uczniowi, który był pomysłodawcą akcji i sam zgłosił się do RCKiK, a potem do urzędu miejskiego z propozycją organizowania zbiórek krwi. Był to 2007 rok. Dziś akcje odbywają się już cyklicznie, od niedawna także w mobilnym ambulansie. Krwiodawców przybywa, zbiórki cieszą się dużą popularnością a krwiodawcy z HDK zamierzają właśnie rozpocząć dużą akcję edukacyjną wśród najmłodszych, by propagować krwiodawstwo i niesienie pomocy innym.

Podczas uroczystości wręczono legitymacje i odznaczenia najbardziej zasłużonym krwiodawcom. Legitymacje i odznaki Zasłużony Dawca Krwi III stopnia otrzymali: Janusz Kula, Krzysztof Schwarz, Krzysztof Lukas, Grzegorz Husakiewicz; II stopnia: Krzysztof Schwarz;  I stopnia (dla krwiodawcy, który oddał ponad 60 litrów krwi): Andrzej Bacza. Wyjątkową Odznakę Dawcy Przeszczepu otrzymał Grzegorz Surgieniewicz, który został dawcą szpiku.

(RED)

 krwiodawcy swiebodzice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Świebodziccy krwiodawcy świętowali w Miejskim Domu Kultury.

Tags: , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej