Tygodnik DB2010

Kopalnia mocy

Najatrakcyjniejsze centrum rekreacyjno-wspinaczkowe w Wałbrzychu? O tym mogą decydować sami mieszkańcy głosując od 1 do 20 września na Kopalnię MOCY – jeden z pomysłów w tegorocznym Wałbrzyskim Budżecie Partycypacyjnym.

 

Przypomnijmy, że budżet partycypacyjny to część budżetu miasta Wałbrzycha, o którego zagospodarowaniu decydują sami mieszkańcy. Wybór następuje poprzez głosowanie na projekty zgłaszane przez mieszkańców miasta i lokalne organizacje. Jednym z pomysłów ogólno miejskich, przygotowanym przez Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy (WKGiJ), jest właśnie Kopalnia MOCY, czyli całoroczne centrum rekreacyjno-wspinaczkowe dla wszystkich. W jego skład wchodzić będzie ścianka wspinaczkowa i strefa bulderingu, gdzie początkujący i doświadczeni wspinacze mogą wspinać się bez zabezpieczeń. Planowane są także dodatkowe atrakcje takie jak mini plac zabaw.

Wspinaczka już dawno przestała być sportem elitarnym, a jest też szansa, że w 2020 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio stanie się ona dyscypliną olimpijską.

– Chcemy promować wspinaczkę jako aktywną formę wypoczynku bo nasze tereny oferują wspaniałe miejsca do jej uprawiania – podkreśla Grzegorz Górski z WKGiJ. – Dzięki poznaniu podstaw w Kopalni MOCY dla naszych mieszkańców otworzą się zupełnie nowe możliwości spędzania wolnego czasu w odległości nie większej 20 kilometrów od Wałbrzycha. W naszej okolicy jest już kilkanaście obiektów skalnych udostępnionych do uprawiania tej dyscypliny, a z każdym rokiem powstają nowe. Mamy też w Nowej Rudzie najwyższą w Polsce zewnętrzną ściankę wspinaczkową oraz mniejsze np. w Jedlinie Zdroju, lodospady w Głuszycy, a w niedalekiej odległości Góry Stołowe, Sokoliki oraz tereny wspinaczkowe w Adrspach i Teplicach w Czechach. To wszystko może spowodować, że nasz region może – przy odpowiedniej promocji – zyskać kolejną, obok rowerów górskich, atrakcję turystyczną przyciągającą amatorów aktywnej turystyki.

– Bazując na naszym doświadczeniu i możliwościach jakie dają obiekty Starej Kopalni w Wałbrzychu, chcemy stworzyć miejsce unikalne na skalę krajową – podkreśla Grzegorz Górski.

Będzie to najwyższy na Dolnym Śląsku i drugi co do wielkości obiekt w Polsce, co daje idealne możliwości do organizacji zawodów. Swoje zajęcia wychowania fizycznego będą tu mogli odbywać uczniowie wałbrzyskich szkół i studenci. Będzie to miejsce kursów czy szkoleń zarówno dla dzieci, początkujących, jak również służb specjalistycznych, takich jak straż pożarna czy GOPR. W planach jest też organizacja giełd sprzętu sportowo-turystycznego.

– W swoim docelowym kształcie Kopalnia MOCY oferować ma wiele różnych atrakcji, które sprawią że miło będą tu spędzać czas całe rodziny i chętnie będą tu powracać – podkreśla Grzegorz Górski.

(RED)

 Walbrzych_001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stara Kopalnia w Wałbrzychu ma szansę stać się centrum sportu wspinaczkowego.

Tags: , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej