Tygodnik DB2010

Z uśmiechem i łezką

Trwają obchody jubileuszu 40-lecia Osiedla Podzamcze w Wałbrzychu. Ośrodek Społeczno – Kulturalny Spółdzielni Mieszkaniowej Podzamcze co miesiąc prezentuje nową wystawę archiwalnych zdjęć.

 

Oglądanie starych fotografii, dokumentujących m.in. ważne wydarzenia z życia rodziny, ale i wczasy sprzed wielu lat, a także wycieczki w różne malownicze zakątki kraju – zwykle nastrajają nostalgicznie i refleksyjnie, skłaniają do zadumy nad szybko zmieniającym się światem i naszą skromną rolą w tychże zmianach. Często się zdarza, że obiektów stanowiących tło dla osób znajdujących się na pierwszym planie, już dawno nie ma, a na ich miejscu pojawiły się nowe… Zmiany te kwitujemy uśmiechem, a bywa, że i łzą wzruszenia, gdyż poprzednie elementy scenografii odeszły na zawsze w przeszłość.

Wałbrzyskie osiedle Podzamcze, największe w mieście, zaczęło wrastać w tutejszy krajobraz 40 lat temu. Jego pionierzy pamiętają wszechobecne błoto, sterty desek i materiałów służących stawianiu kolejnych bloków, częściowo wypełniających przestrzeń dzielącą plac budowy od zamku Książ. Na początku był to krajobraz iście księżycowy. Pionierzy przybywali na Podzamcze w wielu przypadkach jako młodzi ludzie, często dopiero rozpoczynający pracę zawodową, a dzisiaj są to emeryci spacerujący po osiedlu z wnukami i wspominający dawne, dobre czasy. Dobre przede wszystkim dlatego, że wiążą się z bezpowrotnie minioną młodością…

W minionym 40-leciu sporo się na Podzamczu zmieniło. Cieszą oko kolorowe budynki, pawilony handlowe, place zabaw, boiska sportowe, tereny zielone. Ale z pewnością jeszcze niejedno jest jeszcze do zrobienia – przydałby się np. park, basen kąpielowy i inne obiekty, o które – być może – zadbają następne pokolenia podzamczan. Wielu z pionierów osiedla posiada w domowym archiwum zbiory zdjęć z różnych okresów w życiu tej części Wałbrzycha. Mimo to, warto odwiedzić Ośrodek Społeczno – Kulturalny Spółdzielni Mieszkaniowej „Podzamcze”, by zobaczyć prezentowaną tam wystawę fotograficzną związaną z historią osiedla oraz powspominać to i owo… Co miesiąc zmienia się tematyka ekspozycji, która poświęcona jest m.in. kulturze, wakacjom, sportowi. Na wrzesień w OSK zaplanowano obszerniejszą wystawę pn. „40 lat wokół nas”.

Andrzej Basiński

 budowa mieszkan podzamcze

Wałbrzyskie Podzamcze wciąż się zmienia.

Tags: , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej