Tygodnik DB2010

Doradcy czekają na przedsiębiorców

W całej Polsce funkcję doradcy ZUS pełni 732 konsultantów. We wrocławskim oddziale ZUS doradców jest 27, w wałbrzyskim 30, a legnickim 19. Z ich usług już skorzystali pierwsi przedsiębiorcy. Doradca odpowiada na wszystkie pytania z zakresu ubezpieczeń i składek. Z usług doradcy każdy płatnik może skorzystać całkowicie za darmo.

 

– Doradcami zostali najlepsi z naszych konsultantów, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie i zdali egzamin – mówi Iwona Kowalska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. -To daje gwarancję, że każdy z naszych płatników dostanie nie tylko wyczerpującą odpowiedź na swoje pytania, ale otrzyma także pomoc w wypełnieniu dokumentów, założeniu indywidualnego konta na naszym portalu oraz pozna zasady rozliczania się z nami za pomocą programu Płatnik – zapewnia rzeczniczka.

Doradca płatnika składek udzieli wsparcia w temacie ubezpieczeń i składek. Odpowie też na wszystkie pytania dotyczące obowiązków związanych z prowadzeniem działalności, czyli:

– powie, jaki jest Twój numer rachunku składkowego (NRS), na który powinieneś opłacać składki

– poinformuje o zasadach opłacania składek i rozliczania wpłat

– wyjaśni wątpliwości w zakresie rozliczenia wpłaty, której dokonałeś i stanu Twoich rozliczeń ZUS

– wyjaśni, jakie informacje i dlaczego widzisz na swoim profilu na portalu PUE ZUS

– poinformuje o wysokości opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne dla celów podatkowych

– wyjaśni wątpliwości na temat sporządzania i wysyłania dokumentów w Programie Płatnik i aplikacji e-Płatnik

– założy konto na elektronicznym portalu PUE ZUS – jeśli jeszcze go nie masz

– odpowie na pytania dotyczące rejestracji działalności gospodarczej, zasad zgłaszania do ubezpieczeń, wysokości składek, zasad wypełniania i korygowania dokumentów

– wyjaśni zasady opłacanie składek za „nianie” i zasady dobrowolnego podlegania ubezpieczeniom

– poinformuje co możesz zrobić, jeśli masz zaległości w opłacaniu składek.

Z usług doradcy płatnika składek możesz skorzystać w każdej placówce ZUS. Na ekranie biletomatu w sali obsługi klienta wybierz „Składki/Ubezpieczenia”, a następnie „Doradca płatnika”. Jeśli masz konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), możesz przez Internet zarezerwować wizytę u doradcy płatnika składek. Nie musisz wtedy czekać w sali obsługi na swoją kolejność. Wejdź na stronę www.zus.pl i zaloguj się na PUE. W panelu głównym PUE, po lewej stronie ekranu, wybierz opcję „Rezerwacja wizyt”. Wybierz placówkę ZUS, w której chcesz zarezerwować wizytę. Kliknij „Wybierz grupę spraw”, potem „Składki/Ubezpieczenia”, później „Doradca płatnika” i następnie „Dalej”. Wybierz dzień i godzinę wizyty u doradcy.

(IK)

zus nowe logo

Tags: , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej