1 czerwca 2026 r. w Głuszycy zostało oficjalnie otwarte nowe przedszkole miejskie.
Wśród gości byli m.in. Minister Edukacji Narodowej Izabela Ziętka, senator RP Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, posłowie na Sejm RP Sylwia Bielawska, Robert Jagła i Grzegorz Macko, Wojewoda Dolnośląski Anna Żabska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Adam Jasnikowski, Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Leonard Górski, Ewa Dorosz – Członkini Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego, samorządowcy z zaprzyjaźnionych gmin, służby mundurowe, dyrektorzy jednostek organizacyjnych oraz mieszkańcy Głuszycy.
Inwestycja obejmująca adaptację części pomieszczeń szkolnych na potrzeby przedszkola kosztowała 13 860 013 zł. Na jej wykonanie Gmina Głuszyca pozyskała 11 089 991 zł dofinansowania, w tym 9 473 000 zł z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład oraz 1 616 991, zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wkład własny gminy wyniósł 2 770 021 zł.
– Jest to jedna z najważniejszych inwestycji oświatowych zrealizowanych w ostatnich latach w Gminie Głuszyca. Dzięki niej budynek z bogatą historią nie niszczeje i rozpoczął nowy rozdział swojej historii, do tego bardzo radosnej i istotnej społecznie – powiedział Burmistrz Głuszycy Roman Głód, który wraz z dyrektor przedszkola Anetą Kalenik wręczyli pamiątkowe statuetki osobom, które miały istotny udział w przygotowaniu i realizacji inwestycji. A mali artyści zaprezentowali przygotowany specjalnie na tę okazję program taneczny, który został nagrodzony gromkimi brawami.
(SK)