W Czarnym Borze i Chełmsku Śląskim w Niedzielę palmową zostały rozstrzygnięte konkursy na najpiękniejsze palmy wielkanocne.
Naturalne elementy, zioła, bukszpan i wykonane własnoręcznie kolorowe ozdoby stworzyły niepowtarzalne i unikatowe w skali regionu Palmy Wielkanocne. Mieszkańcy Gminy Czarny Bór, jak zwykle wykazali się poszanowaniem dla tradycji, kreatywnością oraz artystyczną duszą. Komisja konkursowa w składzie: Anna Dziewit – Dyrektor Gminny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze, Wiesława Wilk – Radna Rady Gminy Czarny Bór oraz Anna Kożuch – przedstawicielka Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze, miała – jak zawsze – bardzo trudne zadanie z wyborem laureatów. W kategorii indywidualnej I miejsce zajęli I. i M. Rusnarczyk, II miejsce – W. Stąpor, a III miejsce – Z. Żarnowska. W kategorii instytucje I miejsce zajęło Stowarzyszenie Atrakcyjni, II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Czarnym Borze, a III miejsce Dolnośląskie Centrum Leczenia Uzależnień w Czarnym Borze. W kategorii dzieci szkolne I miejsce zajęli uczniowie klasy edukacji wczesnoszkolnej, II miejsce zajęli podopieczni przedszkola przy ul. Skalników, a III miejsce klasa Vb. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze, a dla laureatów kolejnych miejsc Gmina Czarny Bór.
– Gratulujemy wszystkim uczestnikom artystycznej rywalizacji i dziękujemy za współpracę współorganizatorom: gminnym jednostkom organizacyjnym oraz księdzu proboszczowi Ryszardowi Pita – podsumował konkurs Wójt Gminy Czarny Bór Adam Górecki.

Rozstrzygnięty został także jubileuszowy, XXV Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną w Chełmsku Śląskim. Prace w Wiejskim Domu Kultury w Chełmsku Śląskim oceniali: Elżbieta Kapołka, Karolina Trela, Małgorzata Ogonowska oraz Marcin Król. Po burzliwych, ale pełnych zachwytu obradach, udało się wyłonić zwycięzców – choć wybór nie należał do łatwych, bo każda palma była wyjątkowa. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 13 kwietnia 2025 r. po mszy świętej w Kościele Świętej Rodziny w Chełmsku Śląskim.
– Dziękuję za tak liczny udział i piękne palmy, które zachwyciły komisję i zgromadzonych wiernych. Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom i laureatom. Dziękuję za to piękne święto wspólnoty i kultury. Niech te palmy będą symbolem nadziei, siły i jedności – tak ważnych w dzisiejszym świecie – powiedział po nabożeństwie w Niedzielę Palmową Burmistrz Lubawki Andrzej Wojdyła, który wraz z przedstawicielką Zarządu Powiatu Kamiennogórskiego Ewą Kulon i Wwiceprzewodniczącym Rady Miasta Lubawka Mariuszem Zbrzyznym nagradzał laureatów konkursu.
W kategorii dzieci I miejsce zajęła grupa „Smerfy” z Przedszkola w Lubawce, a II miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Mieszkowicach. Kategorii rodzinna/indywidualna I miejsce zajęli Wioletta i Mirosław Antoniszyn, II miejsce zajął Michał Dereń, a trzecie miejsce ex aequo Patryk Zając, Kacper Stawarz, Konrad Stępniewski oraz Marek i Magda Stawarz. W kategorii społeczność I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Wrzeciono” z Chełmska Śląskiego, II miejsce zajął Uniwersytet Trzeciego Wieku z Elą Chrapek, a III miejsce Zespół Ludowy „Zgoda” z Chełmska Śląskiego. Wyróżnienia otrzymały: Sołectwo Błażkowa, Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmsku Śląskim, Dom Pobytu Dziennego Senior+ w Bukówce oraz Koło Gospodyń Wiejskich Zadranka i Sołectwo Błażejów.
(RED)