https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Wiosna dla aktywnych

21 marca to symboliczny moment, w którym przyroda budzi się do życia po zimowym śnie. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to nie tylko zmiana pory roku, ale także okazja do refleksji nad tym, jak korzystać z dobrodziejstw natury w sposób odpowiedzialny. Jak spędzać czas na świeżym powietrzu, by nie szkodzić środowisku? W jaki sposób wspierać lokalne ekosystemy? Jak bezpiecznie uprawiać ogród działkowy?

Kontakt z przyrodą ma ogromne znaczenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Liczne badania potwierdzają, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu redukuje stres, poprawia nastrój i wzmacnia odporność. Spacery w lesie, wędrówki po górach czy chwila relaksu na łonie natury pozwalają odpocząć od codziennego zgiełku i regenerują organizm.

Jak zwiedzać, aby nie szkodzić?

Wiosną coraz więcej osób wybiera aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Aby turystyka pozostawała przyjazna dla środowiska, warto stosować kilka prostych zasad. Pozostawianie terenów naturalnych w nienaruszonym stanie, unikanie hałasu zakłócającego zwierzętom ich naturalne rytmy oraz stosowanie się do regulaminów parków narodowych i rezerwatów to podstawy odpowiedzialnego podróżowania.

– Każda wycieczka może stać się okazją do troski o środowisko. Zabieranie ze sobą własnej butelki wielokrotnego użytku, unikanie jednorazowych opakowań a przede wszystkim sprzątanie po sobie to proste kroki, które pomagają ograniczyć ilość odpadów w naturze. Coraz popularniejszy staje się także „plogging”, czyli połączenie biegania ze zbieraniem śmieci. To świetny sposób na aktywne spędzanie czasu i jednoczesne dbanie o czystość otoczenia – wylicza Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Wspieranie lokalnych ekosystemów

Pierwsze oznaki wiosny to również doskonały moment na inne działania wspierające przyrodę. Zakładanie łąk kwietnych w ogródkach, sadzenie roślin miododajnych czy budowanie domków dla owadów to sposoby na pomoc pszczołom i innym zapylaczom, które odgrywają kluczową rolę w ekosystemie. W miastach coraz popularniejsze staje się tworzenie zielonych przystanków i ogrodów deszczowych, które poprawiają jakość powietrza i pomagają zatrzymać wodę opadową.

– Początek wiosny to najlepszy moment, by wprowadzić ekologiczne nawyki do codziennego życia. To czas nowego początku, a zmiany na lepsze można zacząć już dziś. Każdy, nawet drobny gest ma znaczenie – od odpowiedzialnych podróży, po dbanie o czystość otoczenia. Dbanie o naturę to nie tylko obowiązek, ale również okazja do odkrywania jej piękna w sposób bardziej świadomy i odpowiedzialny – podsumowuje Lisa Scoccimarro.

Bezpiecznie w ogrodzie

Rozpoczął się sezon prac w ogródkach działkowych. Niestety, działkowcy bardzo często cenne rzeczy przechowują w otwartych altanach i zajęci pracą nie zauważają złodziei.

– Nie zostawiaj w altance przedmiotów wartościowych bez nadzoru (kosiarki, piły, sprzęt elektryczny i elektroniczny, kuchenki i butle gazowe, itp.). Jeżeli nie ma możliwości wożenia tego typu sprzętu ze sobą, warto ograniczyć jego pozostawianie na miejscu, nie narażając się niepotrzebnie na straty. Pozostawiane przedmioty oznacz w trwały i widoczny sposób oraz zrób dokumentację fotograficzną, zachowaj dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Altankę lub działkowy domek zabezpiecz tak, jak własne mieszkanie poprzez zamontowanie atestowanych zamków w drzwiach i krat w oknach. Trudności w pokonywaniu takich przeszkód mogą zniechęcić włamywacza. Wartościowe urządzenia po użyciu najlepiej od razu schowaj – pozostawione na działce wartościowe przedmioty nie powinny być widoczne z zewnątrz lub okien altanek. Nie zabieraj i nie pozostawiaj na działce dużych sum pieniędzy, kart płatniczych, biżuterii, cennych przedmiotów elektronicznych. Pieniądze, dokumenty, telefon komórkowy trzymaj w zamkniętej altance. Zwraca uwagę na obcych, którzy bez celu chodzą po ogrodach działkowych – czasem pytanie „Kogo Pan szuka?” może skutecznie odstraszyć złodzieja. Nie zostawiaj cennych przedmiotów w samochodzie zaparkowanym na ogródkach działkowych. O bezpieczeństwo na działkach zadbaj wspólnie z sąsiadami – poznaj sąsiadów, wymieńcie się numerami telefonów i zwracajcie uwagę na wasze działki. Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje należy na bieżąco zgłaszać policji – wyjaśnia nadkom. Magdalena Korościk z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

(RED, źródło: amest.pl, KMP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty