Fundusz Dostępności to narzędzie, które pozwala na eliminowanie barier architektonicznych i tworzenie bardziej dostępnych przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Finansowanie mogą uzyskać między innymi jednostki samorządu terytorialnego, instytucje publiczne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, uczelnie wyższe, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz osób o szczególnych potrzebach na terenie całego kraju.
Dzięki pożyczkom możliwe jest między innymi sfinansowanie instalacji wind, budowy pochylni i ramp, montażu podnośników przyschodowych, platform podnoszących pionowo, a także krzeseł schodowych i podestów ruchomych. Zakup urządzeń, materiałów budowlanych, robót lub innych czynności związanych z realizacją inwestycji. Wszystkie te działania mają na celu poprawę komfortu życia osób o ograniczonej mobilności i dostosowanie infrastruktury do współczesnych standardów dostępności.
Atrakcyjne warunki finansowania
Oferowane pożyczki wyróżniają się niskim oprocentowaniem oraz długim okresem spłaty, co czyni je preferencyjnym narzędziem do realizacji inwestycji poprawiających dostępność. Maksymalna kwota pożyczki wynosi nawet 3 miliony złotych, stałe oprocentowanie od 0,15% na zasadach pomocy de minimis oraz karencja w spłacie do 6 miesięcy tylko zachęcają. Do tego maksymalny okres spłaty do 240 miesięcy i co ważne nie jest wymagany wkład własny. Fundusz Regionu Wałbrzyskiego nie pobiera także opłat oraz prowizji za udzielenie pożyczki. Warto podkreślić, że finansowanie może być łączone z dotacjami ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), co dodatkowo zwiększa możliwości realizacji projektów i zmniejsza obciążenie finansowe dla beneficjentów.
Umorzenie pożyczki
Pożyczkobiorcy mogą ubiegać się o częściowe umorzenie kapitału pożyczki, jednak tylko w części przeznaczonej na realizację konkretnych usprawnień. Maksymalna wysokość umorzenia wynosi do 50% wartości kosztów niezbędnych do realizacji usprawnień w budynkach mieszkalnictwa wielorodzinnego oraz do 25% wartości kosztów niezbędnych do realizacji usprawnień w budynkach użyteczności publicznej oraz zamieszkania zbiorowego.
Jak aplikować?
Aby skorzystać z pożyczki w ramach Funduszu Dostępności, należy złożyć kompletny wniosek wraz z wymaganą dokumentacją. Wnioski można składać online, stacjonarnie w biurze FRW lub biurach regionalnych, przesłać drogą pocztową. Szczegółowe informacje dotyczące zasad finansowania oraz procesu aplikacyjnego dostępne są na stronie internetowej Funduszu Regionu Wałbrzyskiego: www.frw.pl/fundusz-dostepnosci. Nabór wniosków rozpocznie się 25 marca 2025 roku i potrwa do wyczerpania dostępnej alokacji środków.
Realne wsparcie dla społeczności lokalnych
Fundusz Dostępności to inicjatywa, która odpowiada na realne potrzeby społeczne i infrastrukturalne, przyczyniając się do poprawy warunków życia osób z ograniczeniami w mobilności. Przedstawiciele instytucji publicznych, samorządów i organizacji pozarządowych mogą dzięki temu programowi realizować inwestycje, które zniosą bariery i zapewnią lepszy dostęp do budynków dla wszystkich obywateli.
– Inwestowanie w dostępność to nie tylko spełnienie wymogów prawnych, ale przede wszystkim działanie na rzecz równości i integracji społecznej. Fundusz Dostępności to szansa dla samorządów, instytucji publicznych i organizacji na dostosowanie budynków do potrzeb osób, dla których bariery architektoniczne stanowią poważne utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Zachęcam wszystkich uprawnionych beneficjentów do skorzystania z tej formy wsparcia i wspólnego budowania przestrzeni przyjaznych dla każdego – podkreśla znaczenie programu Robert Jagła, Prezes Zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.
Fundusz Regionu Wałbrzyskiego zaprasza do składania wniosków i wykorzystania dostępnych środków na poprawę dostępności budynków na terenie całego kraju.
(AJW)