Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Janusza Korczaka w Sokołowsku oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Mieroszowie spotkali się ze świadkami historii – Sybirakami, którzy opowiedzieli im o losach swoich rodzin zesłanych na Sybir.
– W Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Janusza Korczaka w Sokołowsku odbyło się spotkanie uczniów klasy 6, 7 i 8 z Raisą Podhodorecką oraz Wacławem Kwiecińskim. Nasi goście są członkami Związku Sybiraków i mieszkają w Wałbrzychu. Opowiadali nam o swoich przeżyciach z czasów dzieciństwa, kiedy to wraz z rodzinami zostali wywiezieni na Sybir. Raisa Podhodorecka w bardzo obrazowy, wzruszający sposób opowiadała dzieciom o swoich przeżyciach, o tragicznym losie swoich najbliższych, którym przyszło spędzić wiele lat na „nieludzkiej ziemi”. Uczniowie w skupieniu i ciszy słuchali opowiadania Pani Raisy, a także Pana Wacława Kwiecińskiego. Wysłuchaliśmy również oficjalnego hymnu Sybiraków i fragmentów twórczości literackiej, których autorami są ocaleni. Na koniec spotkania nasi goście chętnie i wyczerpująco odpowiadali na nasze pytania. Większość uczniów po raz pierwszy, dzięki zaproszonym gościom, odkrywała bolesne karty historii Polski i jej obywateli mieszkających przed wojną na Kresach Wschodnich. To niezwykłe spotkanie było możliwe dzięki współpracy naszych nauczycieli, księdza Kamila Raczyckiego i Justyny Boczoń, którzy chcieli, aby bezpośredni świadkowie tej tragicznej dla Polski historii podzielili się swoim doświadczeniami z młodszym pokoleniem – relacjonuje Katarzyna Hawrot z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Janusza Korczaka w Sokołowsku.
Kilka dni później także na uczniów klas VII i VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej w Mieroszowie czekała miła niespodzianka. Do ich szkoły również przybyli członkowie Koła Związku Sybiraków w Wałbrzychu: Sybiraczka Raisa Podhorodecka i prezes Koła Wacław Kwieciński. W lekcjach żywej historii uczestniczyli ksiądz Michał Kropidłowski oraz wychowawcy uczniów: Magdalena Borys, Danuta Witamborska, Tomasz Czerwonka i Paweł Grzeszczak. Lekcje rozpoczęła chwila zadumy nad wszystkimi polskimi ofiarami Sybiru. Wacław Kwieciński przedstawił uczniom fragment prezentacji Sybiracy – Pamiętamy, film dokumentalny o Muzeum Golgota Wschodu we Wrocławiu i zachęcał do odwiedzenia go podczas wycieczki do Wrocławia. Przedstawił również uczniom 4 książki sybirackie: „Bliżej Polski” Anieli Kozłubskiej-Dmytrasz, „Dzieci Sybiru” Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol, „Liście na wietrze” Felicji Konarskiej, „Przerwane biografie” wydawnictwa KARTA oraz własny tomik „Poezja Sybiru”. Uczniowie wysłuchali także wspomnień nieżyjącego Sybiraka Jana Truszkowskiego oraz obecnej na lekcji Raisy Podhorodeckiej – świadka wywózek Polaków na Syberię i do Kazachstanu. Uczniowie wysłuchali też wiersza Wacława Kwiecińskiego pt. „Rozmowa z siostrą”. Goście przekazali szkolnej bibliotece książki i tomiki poezji.
– Uczniowie obie godziny lekcyjne w skupieniu pochłaniali nieznane im historie Polaków w czasie i po II wojnie światowej. Na zakończenie dyrektor szkoły serdecznie podziękowała nam za te dwie niezapomniane lekcje historii i zapewniła o aktywnym udziale szkoły w wydarzeniach Sybiraków. A przekazywanie świadectwa o losach Polaków jest naszą misją i cieszymy się, że młodzież z uwagą bierze udział w tych lekcjach – podkreśla Wacław Kwieciński, Prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Wałbrzychu.
(RED, WK)