I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ignacego Paderewskiego w Wałbrzychu było organizatorem Regionalnej Konferencji „Szkoła wobec niszczących słów – budowanie bezpiecznej przestrzeni”. Jej dopełnieniem była premiera spektaklu „Jedenaste” w wykonaniu uczniów wałbrzyskiego I LO.
Prelegentami byli: Prof. dr hab. Jacek Pyżalski (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), Aleksandra Krajewska (lekarz psychiatra), Ewa Muzyka (sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu) i Aleksander Karkosz (sierżant sztabowy z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu). Wśród zaproszonych gości byli: Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dr Sylwia Bielawska, zastępca Prezydenta Wałbrzycha Anna Elżbieciak-Stec, przedstawiciele wyższych uczelni – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego dr. hab. Piotr Sula, dyrektor Filii Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu – profesor dr hab. inż. Jerzy Detyna, prorektor do spraw studentów i jakości kształcenia Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu – dr Agata Krycia-Chomińska i zastępca dyrektora Instytutu Społeczno-Prawnego Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu – dr Małgorzata Radyńska, przedstawiciele Kuratorium Oświaty z Delegatury w Wałbrzychu oraz Rady Interesariuszy przy Kuratorze Dolnośląskim, przedstawiciele Rady Miejskiej w Wałbrzychu, Biura Edukacji i Wychowania w Wałbrzychu oraz Wydziału Organizacji Promocji i Oświaty Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu, dyrektorzy instytucji pracujących z młodzieżą oraz instytucji kultury, dyrektorzy szkół, psycholodzy i pedagodzy ze szkół wałbrzyskich oraz regionu: Głuszycy, Walimia, Jedliny Zdroju, Świebodzic, Mieroszowa. Byli obecni także studenci Akademii Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.
– Nasze życie w coraz większym stopniu przenosi się do świata cyfrowego, a Internet daje nam nową przestrzeń działania, wyrażania siebie, swoich myśli i emocji często w formie anonimowej. Na tej arenie bardzo szybko można zostać ekspertem, bohaterem, ale także osobą wykluczoną, pogardzaną, wyśmiewaną, napiętnowaną. Szkoła powinna być miejscem bezpieczeństwa i wsparcia, gdzie uczymy nie tylko przedmiotów, ale i wartości: empatii, odpowiedzialności, szacunku do drugiego człowieka. Nauczyciele, rodzice i uczniowie muszą współpracować, by budować kulturę dialogu i przeciwdziałać przemocy słownej – powiedziała otwierając konferencję dyrektor I LO Oksana Citak.
Wykład prof. Jacka Pyżalskiego poszerzył perspektywę spojrzenia na Internet, jak na środowisko, w którym przebywają dzieci i młodzież, wskazał, że jako osoby pracujące z młodymi ludźmi mamy na to środowisko wpływ, zainspirował uczestników do głębszego zrozumienia czym ta przestrzeń jest i jak z niej można korzystać pobudzając dzieci do rozwoju, do nauki, do robienia rzeczy wartościowych i dobrych. Wystąpienie dr Aleksandry Krajewskiej pokazało w uporządkowany sposób, kiedy sposób korzystania z Internetu może prowadzić do rozwoju zaburzeń, a kiedy jest dla młodych ludzi wspierające. Starszy sierżant sztabowy Aleksander Karkosz przedstawił problem cyberprzemocy w statystykach policyjnych oraz rolę, jaką odgrywa działalność służb, gdy do takiej przemocy dochodzi. Sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu Ewa Muzyka wprowadziła jeszcze inną perspektywę – sali sądowej, w której rozstrzygane są tego typu sprawy i podkreśliła, że nieświadomość młodych ludzi dotyczącą nierespektowania zasad, to ważny czynnik doprowadzający do przekraczania prawa. Wskazała, że to jest również zadanie dla osób pracujących z młodzieżą – że właśnie tego musimy nauczyć.
– Jednym ze środowisk, w którym socjalizują się dzieci i młodzież, obok środowisk tradycyjnych, jak rodzina i szkoła, jest środowisko Internetu i to jest fakt, że powrót do uczenia zasad regulujących życie społeczne to konieczność, że w sytuacji zgłoszenia przemocy dorośli muszą reagować stanowczo i bez lęku, bo przemoc sama się nie kończy – dodała na zakończenie konferencji wicedyrektor I LO Małgorzata Simm.
Na zakończenie konferencji , dla „postawienia kropki nad i” odbyła się premiera spektaklu “Jedenaste” w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ignacego Paderewskiego w Wałbrzychu, w reżyserii Sylwii Aftyki-Łody i muzyką skomponowaną przez Marcina Olkowskiego.
– Spektakl, nawiązujący do jedenastego przykazania Mariana Turskiego „Nie bądź obojętny”, to głos młodych ludzi, którzy nie godzą się na taki świat, oni pragną takiego „gdzie nie będzie winny ten, kto się różni, ten kto jest inny. Gdzie nie będzie rąk, które się podnoszą na innych, ofiar, świadków i winnych, gdzie nie będzie komisji, zbrodni wojennych, sądów do spraw codziennych, dłoni dotykających bez zgody, walk o nienarodzone płody, słów, które kaleczą, ran, które się nie uleczą – bo przecież wszyscy mamy prawo do życia …”. Zarówno konferencja jak i spektakl spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem – podkreśla wicedyrektorka I LO Beata Urbaniak.
(BU)