W Starych Bogaczowicach i Sędzisławiu funkcjonariusze policji spotkali się z mieszkańcami, by rozmawiać o bezpieczeństwie.
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu zorganizowała kolejną w tym roku debatę społeczną. W trakcie piątkowego spotkania, które odbyło się w w Gminnym Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Starych Bogaczowicach, policjanci omówili rożne formy oszustw i radzili co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów. Przedstawili również zasady korzystania z aplikacji „Moja Komenda” oraz z „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Nie zabrakło tematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zaproszeni goście z Banku Pocztowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawili swoje programy profilaktyczne. W spotkaniu udział wzięli zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu podinspektor Janusz Kozendra, Komendant Komisariatu I w Wałbrzychu nadkomisarz Tomasz Szkudlarek, Naczelnik Wydziału Kadr Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu nadkomisarz Robert Wcisło, asystent prewencji kryminalnej wałbrzyskiej komendy sierżant sztabowy Aleksander Karkosz, a także asystent ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy starszy aspirant Jarosław Kowalczyk.
– Debata rozpoczęła się krótką prezentacją dotyczącą realizowanych przez policję działań prewencyjnych, skierowanych na bezpieczeństwo seniorów, które omówił sierż. szt. Aleksander Karkosz, przedstawiając mechanizmy działania sprawców wyłudzających pieniądze metodą „na wnuczka”, „na urzędnika”, czy też „na policjanta”. Nie zabrakło informacji o oszustwach internetowych. Policjant omówił zasady funkcjonowania narzędzia internetowego jakim jest „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikacja „Moja Komenda”, która umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce zarówno po nazwisku, jak i nazwie ulicy. Nie zabrakło tematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym. O tym opowiadał st. asp. Jarosław Kowalczyk – na co dzień funkcjonariusz pionu „drogówki” z wieloletnim doświadczeniem. Uwagę skierowano również na bezpieczeństwo w bankowości. To zagadnienie zostało przedstawione przez Jagodę Walewską – dyrektora wałbrzyskiej placówki Banku Pocztowego, która przestrzegła przed oszustwami w sieci i doradziła, jak chronić swoje konta bankowe i dane osobowe przed cyberprzestępcami. Na spotkaniu obecny był także przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Radosław Rynkiewicz, który przybliżył mieszkańcom kampanię „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. Inicjatywa ta promuje korzystanie z bezgotówkowych form płatności, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa finansowego, zwłaszcza wśród seniorów, którzy są najczęstszymi ofiarami oszustw. Zakończenie debaty stanowiła dyskusja w trakcie, której padło wiele pytań i postulatów. Mieszkańcy zgłaszali swoje propozycje, oczekiwania, przedstawiali swoje potrzeby związane z bezpieczeństwem na terenie Gminy Stare Bogaczowice. W atmosferze dialogu i rzeczowej rozmowy padały wnioski uczestników spotkania, które Policja uwzględni w czasie planowania przyszłych służb – relacjonuje komisarz Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.
W sobotnie popołudnie policjantki z Posterunku Policji w Marciszowie wraz z oficerem prasowym spotkały się z mieszkańcami Sędzisławia. Podczas zajęć poruszone zostały ważne problemy z punktu bezpieczeństwa, szczególnie seniorów. Policjantki ostrzegały przed oszustwami. Wyjaśniły, na czym polegają przestępstwa internetowe oraz telefoniczne. Prosiły mieszkańców o czujność i przestrzeganie 4 zasad bezpiecznego Dolnoślązaka: nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie; nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego; zadzwoń do bliskich i zapytaj, czy faktycznie potrzebują pomocy; o próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj policję. Nie zabrakło rozmów o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, czyli o ograniczonym zaufaniu, ostrożności oraz widoczności.
(KMP, AŁ)