https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Trwa rejestracja uczestników Kongresu Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska

Zbliża się Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska. Przed nami dwa dni dyskusji, debat i warsztatów, które odbędą się 25-26 października we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Udział w wydarzeniu jest w pełni darmowy, wymagana jest wyłącznie rejestracja na stronie www.sztukawspolpracy.pl.

Każda osoba biorąca udział w Kongresie ma możliwość indywidualnego dostosowania swojej ścieżki uczestnictwa, czyli wybrania 10 punktów programu Kongresu Kultury.

Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska przygotowywany jest z myślą o lokalnych środowiskach twórczych. Dlatego też program wydarzenia konstruowany jest w oparciu o zagadnienia istotne i obecne w ich działalności. Wśród planowanych debat nie zabraknie m.in. rozmów o kondycji i przyszłości kultury Dolnego Śląska, edukacji kulturalnej, wsparciu artystów w rozwoju czy finansowaniu kultury. Istotne miejsce w programie spotkań zajmie również problematyka mierzenia się ze skutkami powodzi na Dolnym Śląsku oraz możliwości pomocy poszkodowanym lokalnym ośrodkom kultury. Uczestnicy i uczestniczki Kongresu będą mieć również możliwość udziału w warsztatach oraz w szeregu dyskusji, mających na celu pogłębienie tematyki przedstawionej w ramach spotkań panelowych.  Ważną częścią wydarzenia będą również prezentacje artystyczne. Szczegółowy program Kongresu Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska jest na stronie https://sztukawspolpracy.pl/program/.

Październikowy Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska przygotowują dwie instytucje kultury – Wrocławski Instytut Kultury (instytucja miejska) i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (instytucja wojewódzka), we współpracy z zarządzającymi kulturą w Urzędzie Miejskim Wrocławia i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Wybory do rad kultury

Kongres Kultury to również głosowania na kandydatów i kandydatki do dwóch rad kultury: wrocławskiej i dolnośląskiej. Wybory online odbędą się już niebawem, a ich wyniki poznamy w czasie październikowego spotkania. Tymczasem, zapraszamy do udziału w latarniku wyborczym na stronie https://sztukawspolpracy.pl/latarnik-wyborczy-2/. Umożliwia on zadanie pytań osobom kandydującym, a odpowiedzi na wybrane z nich pytania zostaną opublikowane.

Tematy i projekty artystyczne

W ramach wydarzenia odbędą się również realizacje kongresowych grantów artystycznych. To 10. inicjatyw, które wyróżnione zostały dofinansowaniem w wysokości 10. tys. złotych. To wydarzenia z różnych dziedzin sztuki, które odbędą się w najbliższym czasie na terenie Wrocławia i województwa.

Znamy już zwycięskie tematy dyskusji, debat i stolików, które zostaną włączone do programu październikowego Kongresu Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska. Między 18 a 25 września 2024 r. odbyło się głosowanie online, w którym oddano łącznie 1344 głosy. Spośród 39 zgłoszonych propozycji wybrano 4 z największą ilością głosów:

odnoszące się do specyfiki Wrocławia:

– Wszyscy jesteśmy tancer(k/z)ami / zgłoszone przez Joannę Gruntkowską – 237 ważnych głosów;

– Aktywizacja czytelnicza regionu i wsparcie dla księgarń / zgłoszone przez Grzegorza Czekańskiego – 175 ważnych głosów;

odnoszące się do specyfiki Dolnego Śląska:

– Biblioteki w kulturze – kultura w bibliotekach. Jak kształtować sieć bibliotek publicznych na Dolnym Śląsku, aby lepiej służyły zmieniającemu się społeczeństwu? / zgłoszone przez Mariusza Gabrysiaka – 212 ważnych głosów;

– Giełda projektowa – AKCJA STOLIKOWA! / zgłoszone przez Joannę Polak – 139 ważnych głosów.

Szczegółowa punktacja wszystkich zgłoszonych propozycji tematów znajduje się na stronie https://sztukawspolpracy.pl/wyniki-oceny-kongresowe-granty-artystyczne/.

W naborze do programu „Kongresowe granty artystyczne” wpłynęło 109 wniosków, z których po weryfikacji formalnej, aż 89 trafiło do oceny merytorycznej komisji w składzie: Agnieszka Franków-Żelazny, Magdalena Piekarska, Justyna Teodorczyk, Tomasz Duszyński, Marek Sztark. Do realizacji zgłoszono 50 projektów we Wrocławiu, 32 na Dolnym Śląsku oraz 7 łączących oba obszary. Lista zwycięskich projektów: Historia wzorem tkana (Anastasiia Soliarska), Sołtyski (Stowarzyszenie Kobietostan), Koncert ZiOM Orchestra – Ziębickiej Orkiestry Mandolinistów do filmu niemego „Frankenstein” (ZiOM Orchestra – Ziębicka Orkiestra Mandolinistów), Kultura z dowozem (Piotr Moc), Hypnoheads x Paweł Lisek x Neon (Maciej Nestor), Od Natury do Kultury (Paulina Teterycz), Festiwal Artystów Lokalnych „SZTUKA STĄD” (Fundacja Kraina pod Słońcem), Prawykonanie łemkowskiej opery kameralnej „Hołos” (Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”), Spektakl „Kwiatki, bratki i drzewa” oraz roślinne spotkanie (Teatr Ej.Aj), Spotkanie przy stole, Magnolie studio i Louis Mahomedov.

(JP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty