https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Kolejna pamiątka wraca do Książa

Spółka Zamek Książ, kupiła księgę pamiątkową z okresu I wojny światowej, która zawiera autografy monarchów europejskich. Zakup ten został zarekomendowany przez Ministerstwo Kultury, co podkreśla znaczenie tego dokumentu dla historii oraz dziedzictwa kulturowego nie tylko Śląska, ale i całej Europy.

– Oprawiona w skórę, niezwykle cenna księga pamiątkowa z okresu I wojny światowej zawiera podpisy m.in. cesarza Wilhelma II, Ludwika III, króla Bawarii czy następcy tronu Bułgarii, księcia Borysa. Na pierwszej stronie księgi widnieją dwa słowa i data 1915. Po polsku napisano zamek, a po niemiecku Fuerstenstein (historyczna nazwa zamku Książ od XIV wieku do 1945 roku). Księga stanowiła własność ostatniego właściciela Książa, księcia Jana Henryka XV von Hochberg-Pless (zm. w 1938 r.), najbardziej znanego jako mąż swojej słynnej żony, księżnej Daisy von Pless (zm. w 1943 r.). Odziedziczył ją ich najstarszy syn, książę Jan Henryk XVII (zm. w 1984 r.), a po jego śmierci, druga żona księcia Mary (zm. w 2019 r.). W ciągu następnych kliku lat na brytyjskim rynku antykwarycznym pojawiły się m.in. listy miłosne tej pary (także zakupione przez spółkę Zamek Książ), a w tym roku księga pamiątkowa z czasów wojennych.

Jest ona unikatowym świadectwem czasów wielkich przemian i napięć politycznych, zawiera podpisy władców i najważniejszych oficerów tamtego okresu. Jej nabycie to nie tylko krok w kierunku wzbogacenia zbiorów Zamku Książ, ale także ważny element w badaniach nad historią I wojny światowej oraz relacjami międzynarodowymi w tamtym czasie. Unikatowy eksponat łączy ponadto dwa miasta partnerskie jakimi są od 2014 roku Wałbrzych i Pszczyna.

W czasie I wojny światowej, należący wtedy do Hochbergów z Książa, zamek w Pszczynie odegrał znaczącą rolę. Od jesieni 1914 roku do lutego 1917 roku (z krótkimi przerwami) rezydował w nim cesarz Wilhelm II. Książę Pless, pełniący funkcję oficera ordynacyjnego Wilhelma II, oddał zamek w Pszczynie i budynek Generalnej Dyrekcji Dóbr, zwany przez miejscowych Paleją (od Palais), na siedzibę Kwatery Głównej armii niemieckiej frontu wschodniego. W Pszczynie kajzer wraz ze swoim sztabem podejmował ważne decyzje wojskowe i polityczne, tu prowadzono poufne rozmowy, mające zaważyć na porządku w Europie. Miejsce było dyskretne i jednocześnie dogodne dla sprzymierzeńców Niemiec: Austro-Węgier, Turcji i Bułgarii.

-To niezwykle cenny dokument, który pozwoli nam lepiej zrozumieć kontekst historyczny oraz społeczne i polityczne uwarunkowania I wojny światowej, a także prominentną rolę rodziny von Hochberg-Pless w tamtym czasie. Jesteśmy dumni, że będziemy go mogli zaprezentować naszym zwiedzającym – mówi prezeska Zamku Książ, Anna Żabska.

Zamek Książ, znany ze swojej bogatej historii i pięknych wnętrz, staje się coraz bardziej istotnym ośrodkiem kulturalnym, który nie tylko zachowuje dziedzictwo przeszłości, ale także angażuje się w jego popularyzację. Księga pamiątkowa będzie okresowo dostępna dla zwiedzających w specjalnie przygotowanej przestrzeni.

(MM)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty