https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Prawo w pigułce: legalne biwakowanie na dziko

Wakacje w pełni, słoneczna pogoda dopisuje. Warto ten czas wykorzystać i spędzać go na świeżym powietrzu. Obok wyjazdu do hotelu lub pensjonatu, jedną z możliwych opcji wypoczynku jest biwakowanie, czyli spędzanie czasu pod namiotem. Czy jednak biwakować można zawsze i wszędzie? A może obowiązują jakieś ograniczenia tego rodzaju aktywności?

Biwakować można oczywiście na dedykowanych polach namiotowych, których jest dość dużo, zwłaszcza nad jeziorami, czy w górach. Miejsce na takim polu jest z reguły płatne, jednak pobyt w takiej lokalizacji jest legalny oraz bezpieczny. Takie pola posiadają zwykle punkty sanitarne, a także źródła prądu.

Z biwakowaniem na polu namiotowym zawsze związane jest ryzyko posiadania głośnych sąsiadów. Na myśl może więc przyjść biwakowanie „na dziko”, w ciszy, spokoju, wśród leśnej głuszy. Stanowić może ono kusząca alternatywę. W Polsce nie ma ogólnych przepisów zakazujących biwakowania poza wyznaczonymi polami namiotowymi. Istnieją jednak przepisy szczególne, powodujące, że namiotu nie można rozbić dowolnie, w każdym miejscu.

Pierwszym warunkiem, jaki należy spełnić, aby móc biwakować w danym miejscu jest rzecz jasna uzyskanie zgody właściciela danego terenu. Właściciel może nie wyrazić zgody na rozbicie namiotu, może też ją wyrazić odpłatnie lub nieodpłatnie.Takie możliwości dają przede wszystkim prywatni właściciele działek atrakcyjnie położonych. A co z lasami, albo plażami? Trudno przecież o bardziej romantyczną scenerię, niż zachód słońca oglądany z postawionego na plaży namiotu lub ze szczytu górskiego. W przypadku tych terenów istnieją już przepisy regulujące możliwość korzystania z nich w ten sposób. Rozbijanie namiotu w lasach jest regulowane przez przepisy ustawy o lasach. Zgodnie z nimi, legalnie biwakować można jedynie w miejscach wyznaczonych przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Z kolei na plażach i terenach nadmorskich obowiązują przepisy porządkowe Urzędu Morskiego w Szczecinie i Gdyni. Zabraniają one biwakowania i ustawiania namiotu na plaży bez uzyskania odpowiedniego zezwolenia wydanego przez dyrektora właściwego urzędu morskiego. Obowiązuje też całkowity zakaz rozkładania namiotów na wydmach i klifach.

Biwakowanie w rezerwatach przyrody, parkach krajobrazowych czy parkach narodowych podlega surowszym przepisom, często całkowicie zakazującym rozbijania namiotów. Taki zakaz wynika z ustawy o ochronie przyrody. Co więcej, na tych terenach zabronione jest nawet zbaczanie z wyznaczonych ścieżek, zrywanie roślin, czy rozpalanie ognia. W przypadku tych terenów określone miejsca do biwakowania wyznaczyć może odpowiedni organ danym terenem zarządzający np. dyrektor parku narodowego.

Nielegalne biwakowanie stanowi wykroczenie zagrożone karą do 500 zł. Wybierając się na wycieczkę w plener z zamiarem rozbicia namiotu, należy pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu wyprawy i uprzednim uzyskaniu wymaganych zgód. Pomóc w tym może interaktywna mapa stworzona przez Lasy Państwowe i dostępna pod adresem www.czaswlas.pl, zawierająca tereny, na których można biwakować „na dziko”, wraz z podaniem przydatnych informacji prawnych oraz wymogów, które na danym terenie należy spełnić.

Marcin Czwakiel

Kancelaria Adwokatów Czwakiel i Wspólnicy

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty