https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza: „AskAPP”– spektakl Roberta Traczyka w ramach Teatru na faktach

W dniach 24–27.04.2024 r. o godz. 19.00 w Sali Teatru Laboratorium Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (Rynek-Ratusz 27, Przejście Żelaźnicze), w ramach Teatru na faktach, zostanie wystawiony spektakl Roberta Traczyka „AskAPP”. Bilety kosztują: 40 zł – normalny i 30 zł – ulgowy.

Rozwój technologii informacyjnych oraz pandemia COVID-19 diametralnie zmieniły sposób, w jaki załatwiamy codzienne sprawy. Aplikacje stały się kluczowym narzędziem do zamawiania taksówek, posiłków i wielu innych usług. Na wirtualnym odpowiedniku placu, gdzie sto lat temu pośrednicy wybierali pracowników spośród dziesiątek chętnych, teraz możemy znaleźć hydraulików, tłumaczy, osobistych lokajów i asystentów, którzy dostępni są zaledwie jednym kliknięciem. Jednak czy zastanawiamy się, klikając przycisk w aplikacji, że po drugiej stronie są ludzie? Nierzadko są to uchodźcy lub imigranci, którzy nie znają swoich prawdziwych pracodawców. Działają na obrzeżach systemu. Siła ogromnych korporacji, które stoją za tymi aplikacjami, tkwi w ich zasięgu i zdolności do unikania regulacji. Wszelkie próby wprowadzenia ograniczeń szybko są obchodzone przez pośredników oraz przez samych technologicznych gigantów.

Spektakl „AskAPP” powstał na podstawie licznych wywiadów przeprowadzonych z kurierami rowerowymi, taksówkarzami i pracownicami seksualnymi. To niezwykłe spojrzenie na pracowniczo-wirtualną rzeczywistość, opowiedziane przez tych, którzy znają ją najlepiej. Czy to wyzwolenie się od opresyjnych, lokalnych przepisów, które utrudniają zarabianie pieniędzy, czy może to naruszenie wypracowanej umowy społecznej? Wkraczamy w cyberpunk, czy też w cyberfeudalizm? W spektaklu wykorzystano fragment „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz rozmowy z Magdą Mosiewicz i Dominikiem Skrzypkowskim, „DIALOG”, marzec 2023. W spektaklu przedstawione są sceny przemocy związane z pracą seksualną oraz używaniem środków psychoaktywnych.

Spektakl ten został stworzony w ramach stypendium „Młoda Polska 2023″ przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury.

Reżyseria: Robert Traczyk

Scenografia, kostiumy: Marta Czujowska

Muzyka: Miłosz Majchrzak

Realizacja wideo: Marta Czujowska, Adam Rudnicki

Asystent reżysera: Bartosz Jędraś

Obsada: Aleksandra Kołtuniak, Daniel Zawada, Wojciech Zygmunt

Konsultacja choreograficzna: Zbigniew Karbowski

Zdjęcia wykorzystane w spektaklu: Wojciech Chrubasik

Reaserch: Aleksandra Kołtuniak, Kornelia Niziołek, Robert Traczyk, Daniel Zawada

Partner: Akademia Sztuk Teatralnych, filia we Wrocławiu

Premiera: 5 października 2023

Bilety do nabycia na: https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/askapp/

(JP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty