https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Pociągi wrócą na trasę Marciszów – Malczyce?

14 kwietnia 2024 r. odbyło się kolejne spotkanie samorządowców i działaczy na rzecz walki z wykluczeniem komunikacyjnym w sprawie przywrócenia ruchu kolejowego z Grabiny Śląskiej do Marciszowa. Wójt Gminy Marciszów Wiesław Cepielik i Burmistrz Bolkowa Grzegorz Kucab chcą pilnej odbudowy i przywrócenia do ruchu pasażerskiego nieczynnej linii kolejowej nr 302 Malczyce-Marciszów.

Włodarze szczególnie zabiegają o odbudowę zamkniętego odcinka o długości około 31 km Grabina Śląska – Strzegom – Bolków – Marciszów, który w grudniu 2022 roku został przejęty przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei.

– To historyczny odcinek, którym niegdyś podróżowali moi dziadkowie i moi rodzice – mówi wójt Wiesław Cepielik. – To niezwykle malownicza trasa, doskonały skrót dla ruchu pasażerskiego i turystycznego od strony Wrocławia w kierunku Bolkowa, Rudaw Janowickich, Kolorowych Jeziorek oraz jako codzienne połączenie do pracy i szkoły. Nie jesteśmy sami w staraniach o odbudowę tej trasy, bo wspierają nas członkowie Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe na rzecz mobilności dla dobra publicznego, a do naszej grupy mają zamiar dołączyć kolejne samorządy związane z tą trasą. Oczywiście wszystko jest w gestii Marszałka Województwa Dolnośląskiego, ale liczymy, że w tym obszarze także będzie przychylność. Wiemy obaj z Burmistrzem Bolkowa, że przed samorządem województwa i naszymi gminami jest ogromna szansa odbudowy tej linii. Ministerstwo Infrastruktury realizuje specjalny “Program uzupełniania lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej – Kolej + do 2029 r.”. Nasza trasa jest już wstępnie ujęta do programu, jako trasa D41.

(AŁ, fot. RelacjeRegionalne.pl)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty