https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Powrót do normalności

Rozmowa z Sylwią Dąbrowską, Burmistrzem Boguszowa – Gorc.

Jak podsumuje Pani kończącą się kadencję?

Sylwia Dąbrowska: – Obejmując w czerwcu 2021 r. urząd Burmistrza Boguszowa – Gorc, obiecałam jego mieszkańcom powrót do normalności oraz ciężką pracę. To była kadencja krótka, ale bardzo intensywna dla mnie i moich współpracowników z urzędu miejskiego, gminnych instytucji oraz rady miejskiej. W jej trakcie podjęliśmy i zrealizowaliśmy w naszej gminie wiele ważnych przedsięwzięć. Każde dobre wydarzenie, realizacja oczekiwanych od lat inwestycji, pozyskane środki, realizacja programów oraz wszystko to, co usprawnia funkcjonowanie naszego miasta to olbrzymi sukces nas wszystkich i powód do radości.

W 2023 roku miasto obchodziło 50-lecie powstania Boguszowa-Gorc. Jak został uczczony ten jubileusz?

– Między innymi we wrześniu, podczas Rodzinnego Finału Lata z Holi – Święto Kolorów 2023 dzieci utworzyły flagę miasta z balonów, nastąpiło także oficjalne otwarcie jubileuszowego turystycznego szlaku 50-lecia Boguszowa-Gorc. A w październiku odbyła się premiera pamiątkowego filmu z okazji 50-lecia powstania miasta. Jednak z mojego punktu widzenia najlepszym prezentem dla mieszkańców były inwestycje, które poprawiają funkcjonowanie miasta i komfort życia.

Chyba najwięcej działo się na drogach.

– Ma pan rację. Inwestycje w gminie mają odpowiadać potrzebom mieszkańców, dlatego postawiliśmy na kompleksowe remonty i przebudowy ulic oraz towarzyszącej im infrastruktury. Oczywiście najważniejszy jest I etap budowy obwodnicy miasta, ale nie mniej ważne są drogi lokalne. Między innymi w dzielnicy Gorce trwają prace na części ulicy Kościuszki i dalej, na ul. Witosa oraz na ul. Kochanowskiego i Broniewskiego. Planujemy także remont chodnika przy ul. Chopina, który dopełni wcześniejsze inwestycje, takie jak: budowa parkingu przy cmentarzu oraz budowa osiedla domów jednorodzinnych realizowana przez przedsiębiorcę z naszego miasta, który pod tę inwestycję kupił grunty od gminy. Ta część miasta stanie się wreszcie atrakcyjnym miejscem do zamieszania, ale także miejscem atrakcyjnym turystycznie. W innej części miasta ulica Królowej Jadwigi zyskała nie tylko nową nawierzchnię, bo wykonane zostały także podbudowa, oświetlenie oraz odwodnienie drogi. Poza tym rozpoczęliśmy przygotowania do inwestycji drogowych zaplanowanych na 2024 r. Niezwykle ważne jest to, że na wszystkie inwestycje pozyskaliśmy pieniądze z różnych źródeł zewnętrznych.

Inwestycje w mieście to nie tylko drogi…

– I znów muszę przyznać panu rację. To także miejsca rekreacji oraz zabytkowe, o które trzeba zadbać w szczególny sposób. Pozyskaliśmy pieniądze m.in. na zagospodarowanie skweru w rejonie ul. Sienkiewicza i ul. Racławickiej, remonty kaplic na cmentarzach przy ul. Bema i 1 Maja oraz na modernizację wieży ratusza. Inwestujemy także w bezpieczeństwo mieszkańców, stąd rozbudowa systemu monitoringu w mieście, montaż lamp doświetlających przejście dla pieszych na ul. Traugutta oraz zakup dwóch quadów dla OSP Gorce oraz OSP Boguszów. Aż 19 milionów zł zdobyliśmy na dopłaty do wymiany pieców na ekologiczne źródła ciepła, przystąpiliśmy do Wałbrzyskiego Klastra Energii i Wodoru, a kolejne miliony pozyskaliśmy na modernizację stadionów przy ul. Kusocińskiego i Olimpijskiej. Warto dodać, że w tym roku na ulice miasta wyjedzie elektryczny bus, który zapewni komunikację pomiędzy dzielnicami miasta.

A oświata?

– Oczywiście na tym polu także działamy. Między innymi trwają prace modernizacyjne w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 (nowe szatnie, odwodnienie, sanitariaty) oraz rozbudowaliśmy żłobek i przedszkole w budynku po gimnazjum przy ul. Waryńskiego 10. Poza tym pozyskaliśmy środki na ekologiczną kampanię edukacyjną w naszych szkołach, a w ramach realizowanego z innymi gminami Powiatu Wałbrzyskiego programu „Edukacja przez inspirację” grupa 10 uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 wzięła udział w dwudniowym wyjeździe edukacyjnym do Warszawy. Nagradzamy najlepszych uczniów i organizujemy gminne targi edukacyjne.

Wspomniała Pani o modernizacji stadionów. A jak wygląda życie sportowe w mieście?

– Gmina wspiera kluby sportowe i utalentowanych zawodników, którzy dostają nagrody i stypendia. Organizujemy imprezy międzynarodowe, m.in. jeden z najsilniejszych w Europie turniejów zapaśniczych kobiet Heros Open Lady, zawody rangi mistrzostw Polski (np. w kolarstwie górskim czy showdown) oraz legendarną Sudecką Setkę. Nie brakuje imprez lokalnych, które aktywizują całe rodziny, m.in. Mini Stetka.

Nie mniej ważna jest oferta kulturalna.

– Zespół Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury pod kierownictwem Marka Dańczaka oferuje bardzo bogaty program wydarzeń dla wszystkich mieszkańców. Organizowane są bezpłatne koncerty znanych artystów, które przyciągają publiczność z całego regionu, są także organizowane zabawy taneczne, wystawy, warsztaty rękodzieła itp. Centrala biblioteki i jej filie ciągle tętnią życiem. W naszym mieście znów działają teatry: dziecięcy Trele Morele i dorosłych, czyli Krewni i Znajomi Królika oraz chór Sonoro. Cieszy mnie, że aktywnie w tych wydarzenia (i innych z życia miasta) uczestniczą seniorzy. Sukces Klubu Senior Plus na Krakowskim Osiedlu oraz ogromne zainteresowanie wprowadzoną przez nas Kartą Seniora pokazują wielkie potrzeby tej grupy społecznej.

Rozmawiał Robert Radczak

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty