https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Dwa Oscary dla filmu realizowanego w Książu

Zamek Książ w Wałbrzychu można oglądać na ekranach kin w całej Polsce w filmie „Stefa Interesów”, który został nagrodzony przez Amerykańską Akademię Filmową dwoma Oscarami. Obraz nominowany był w pięciu kategoriach, a jego twórcy otrzymali statuetki za najlepszy film międzynarodowy oraz najlepszy dźwięk.

Zdjęcia do brytyjsko-polsko-amerykańskiej produkcji wojennej pt. „Strefa Interesów” (The Zone of interest) powstawały w wałbrzyskim zamku Książ w ścisłej tajemnicy w styczniu 2022 roku. Film jest opowieścią o komendancie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfie Hössie i jego żonie Hedwig, próbujących ułożyć sobie rodzinne życie w domu z ogrodem, który znajduje się tuż obok obozu. Zdjęcia do produkcji powstawały od lata 2021 roku. Jako ostatnie powstały sceny przyjęcia, które nakręcono w styczniu 2022 roku w sali Maksymiliana i w sąsiednich salonach w zamku Książ w Wałbrzychu. Reżyserem i autorem scenariusza jest Jonathan Glazer. Światowa premiera filmu miała miejsce 19 maja ubiegłego roku. Swoją polską premierę kinową film miał 8 marca 2024 r. „Strefa interesów” otrzymała nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach: najlepszy film dla producenta Jamesa Wilsona, najlepszy reżyser, najlepszy film międzynarodowy i najlepszy scenariusz adaptowany dla Jonathana Glazera, a także w kategorii najlepszy dźwięk.

„Strefa Interesów” to kolejny film realizowany w Aglomeracji Wałbrzyskiej, który był nominowany do tej prestiżowej nagrody. Obraz Jerzego Skolimowskiego pt. „IO” w 2023 r. otrzymał od Amerykańskiej Akademii Filmowej nominację do nagrody Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy, a zdjęcia do tej produkcji były realizowane – między innymi – przy zaporze w Zagórzu Śląskim, a produkcję filmu wsparła Gmina Walim. Film Jerzego Skolimowskiego otrzymał m.in. nagrodę jury podczas ubiegłorocznego festiwalu w Cannes.

Z kolei 17 listopada 2023 roku na ekrany kin weszła kolejna część „Igrzysk śmierci” pt. „Ballada ptaków i węży”. Zdjęcia do tej superprodukcji amerykańsko-niemieckiej były realizowane latem 2022 roku w Boguszowie – Gorcach i na terenie zalewu w Grzędach w Gminie Czarny Bór. Zalew w Grzędach nie jest pierwszym miejscem w Aglomeracji Wałbrzyskiej, które stanowiło plener do znanej w świecie produkcji filmowej.

(RED, fot. materiały dystrybutora)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty