https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Przybywa mieszkań

W gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej i powiatu kamiennogórskiego trwa prawdziwy boom mieszkaniowy. Trwa budowa nowych budynków mieszkalnych między innymi w Jedlinie-Zdroju, Strudze i Kamiennej Górze, a wkrótce rozpoczną się budowy w Głuszycy i Mieroszowie.

– Gmina Głuszyca dostała pozwolenie na budowę nowoczesnego kompleksu mieszkalnego w Głuszycy i jest to inwestycja stworzona z myślą o potrzebach mieszkańców – mówi Roman Głód, Burmistrz Głuszycy. – Zaoferujemy 27 mieszkań komunalnych, w tym kawalerki oraz mieszkania dwu i trzypokojowe. Każde mieszkanie będzie miało swoje miejsce parkingowe. Wokół budynku pojawią się nasadzenia oraz chodniki, tworząc przyjazne otoczenie. Realizacją projektu zajmie się spółka SIM Sudety sp. z o. o., której udziałowcem jest Gmina Głuszyca.

SIM Sudety sp z o.o. w Kłodzku wybuduje także mieszkania w Mieroszowie. Przedstawiciele tej spółki, wspólnie z Gminą Mieroszów, kończą procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę nowego budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ulicy Sportowej.

– W bloku mieszkalnym powstanie 28 komfortowych lokali: 6 mieszkań M1 (o powierzchni 28 – 40 m2), 10 mieszkań M2 (o powierzchni 41 – 50 m2), 6 mieszkań M3 (o powierzchni 51 – 59 m2) oraz 6 mieszkań M3 (o powierzchni 60 – 65 m2). Dziękuję Radnym Rady Miejskiej Mieroszowa za jednogłośnie podjętą uchwałę w sprawie realizacji tej inwestycji, a pierwsze zasiedlenia nowych mieszkań planujemy na przełomie lat 2027/2028 – wyjaśnia Burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński.

W Gminie Stare Bogaczowice powoli dobiega końca budowa drugiego budynku mieszkalnego przy ulicy Szkolnej w Strudze (na zdjęciu pierwszy blok mieszkalny w Strudze). Umowa na tę inwestycję została podpisana 30 grudnia 2022 r.

– Wkrótce oddamy do użytku w Strudze kolejny czterokondygnacyjny z 30 mieszkaniami, 2 pomieszczeniami technicznymi (kotłownia i rozdzielnia elektryczna) oraz pomieszczeniem gospodarczym. Poza budynkiem mieszkalnym powstaje dojazd do budynku wraz z miejscami postojowymi, chodniki oraz tereny zielone, obiekty małej architektury: śmietnik, ławki, kosze na śmieci oraz obszar wydzielony pod podziemny zbiornik na paliwo dla potrzeb lokalnej kotłowni – wylicza wójt Mirosław Lech.

Utrzymująca się od kilku tygodni wiosenna aura sprzyja budowie bloku mieszkalnego przy ul. Andersa w Jedlinie – Zdroju, gdzie powstaje 35 mieszkań dwupokojowych (o powierzchni od 42 do ponad 52 m kw.) oraz 9 trzypokojowych (o powierzchni około 62 m kw.). Do dyspozycji najemców będą: winda, pomieszczenia gospodarcze, wózkownia, rowerownia oraz podziemny parking na 23 samochody. Przed blokiem znajdzie się 39 miejsc parkingowych. Jedlińskie mieszkania, podobnie, jak wszystkie budowane przez TBS sp. z o.o. w Kamiennej Górze, będą wykonane „pod klucz”, w wysokim standardzie.

W Kamiennej Górze, na miejskiej działce, powstaje nowoczesny, energooszczędny dom z 24 mieszkaniami komunalnymi. Ekipa budowlana szaluje i wylewa teraz pierwszą kondygnację, która pomieści 10 garaży. Na tej żelbetowej konstrukcji zostaną ustawione moduły mieszkalne. Przyjadą one do Kamiennej Góry w marcu i zostaną zmontowane w ciągu trzech dni i nocy. Są to gotowe pokoje, kuchnie i łazienki z kafelkami, oknami, drzwiami i gładziami na ścianach. Budowlańcy będą musieli ustawić te wielkie klocki i połączyć w całość.

– Koszt budowy to 11,8 mln zł, ale miasto zapłaci za niego jedynie ok. 200 tys. zł, bo w ogromnej części finansują go zdobyte przeze mnie dotacje z Banku Gospodarstwa Krajowego – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.

Dom będzie miał prawie 1600 metrów kw. powierzchni użytkowej, wysokie na 9 metrów trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Zaplanowano w nim ogrzewanie z zastosowaniem pomp ciepła. Na dachu pojawią się panele fotowoltaiczne, które będą zapewniały prąd do zasilania urządzeń technicznych budynku oraz oświetlenia klatek schodowych. Dom będzie miał także podwyższony standard izolacji, wydatki na ogrzewanie nie powinny być więc wysokie.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty