https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Nowi Ambasadorowie Wałbrzycha

Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do grona Ambasadorów Wałbrzycha. – Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla miasta wydarzenie. Dzięki hojności gości, podczas gali Ambasadorów Wałbrzycha uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz na pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia Anna Żabska, Prezes Zarządu Zamek Książ  sp. z o.o.

Gala promuje nie tylko Wałbrzych i jego potencjał społeczny. Istotnym aspektem wydarzenia jest rozwijanie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu.  W trakcie każdej gali organizowana jest aukcja charytatywna, która pozwala na przekazanie pomocy finansowej dla najbardziej potrzebujących dzieci i ich rodzin z Wałbrzycha i okolic.

– W tym roku, poza wsparciem dzieci dotkniętych ciężkimi chorobami, wspólnie z Fundacją Księżnej Daisy von Pless wspomagamy działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu, a dzięki Państwa dobrym sercom i hojności zapewnić potrzebującym dzieciom niezbędną pomoc psychologiczną. Wspólnie zmieńmy los najmłodszych mieszkańców Wałbrzycha – dodaje Anna Żabska

– Nasza organizacja pozarządowa zajmuje się głównie działalnością edukacyjną i kulturalną, ale w tym roku będziemy prowadzili zbiórkę na rzecz potrzebujących młodych wałbrzyszan. Jesteśmy dumni i szczęśliwi że możemy wspomóc zamek Książ w Wałbrzychu w organizacji gali Ambasadorów gromadzić środki na pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla najmłodszych wałbrzyszan. Księżna Daisy pomagała mieszkańcom naszego miasta – kontynuujemy jej misję – wyjaśnia Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Wśród gości i darczyńców gali znaleźli się w tym roku m.in., JKW Księżniczka Sophie Rumuńska, księżna Ede Sapieżyna z synem Łukaszem, prawnuk księżnej Daisy, hrabia Clemens von Stauffenberg z żoną Iris oraz syn obecnego szefa rodu Hochbergów,  młody książę Bolko von Hochberg-Pless. Podczas części artystycznej wyjątkowy koncert dał znany i lubiany aktor młodego pokolenia Maciej Musiałowski.  Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez Sponsora Głównego, firmy mBank, który od początku istnienia Gali wspiera spółkę Zamek Książ w Wałbrzychu w jej organizacji.

Sylwetki Ambasadorów Wałbrzycha 2024:

Damian Raciniewski

Damian Raciniewski – ur. w 1975 roku, od 3 roku życia związany z Wałbrzychem, a konkretnie z dzielnicą Nowe Miasto. Przy ul. 22 Lipca uczył się w szkole podstawowej nr 22. Jego tata był górnikiem i pracował w kopalni Thorez, mama natomiast w branży gastronomicznej. On sam uczęszczał do słynnego „Energetyka”.

Na studia wyjechał do Francji, a zawdzięcza to m.in. „koszykówce”. Dziś jest absolwentem 5 uczelni: Université de Rennes 2, WSNHiD w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego, MBA Atlanta oraz Warszawskiego Studium Aktorskiego.

Karierę rozpoczął od pracy dla wielkich marek, francuskiej firmy Legrand, a następnie dla spółki amerykańskiego General Electric. W wieku 30 lat biznesmen porzucił pracę w korporacjach na rzecz własnej działalności, która polegała na sprzedaży praw do wizerunku sportowców. Inspiracją był Maciej Żurawski, bardzo medialny kapitan Reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Grono klientów szybko poszerzyło się o największe nazwiska – reprezentował już nie tylko osoby, ale również m.in. klub FC Barcelona czy Formułę 1. Na tym sukcesie nie poprzestał. Założył firmę w USA zajmującą się komercjalizacją praw do wizerunku największych gwiazd Hollywood.

Spotkanie po latach z przyjacielem z dzieciństwa i zeszłorocznym Ambasadorem Wałbrzycha, Filipem Mecnerem, zaowocowało powiększeniem portfolio o polskie gwiazdy. Dzisiaj, Damian Raciniewski to wszechstronny przedsiębiorca, inwestor wielu branż. Jego siłą jest zdolność przyciągania wyjątkowych ludzi i współpraca opierająca się na wzajemnej lojalności. Podkreśla, że to umiejętność budowania trwałych relacji opartych na wzajemnym szacunku jest podstawą jego sukcesu.

Prywatnie obieżyświat, fotograf, aktor i żeglarz. Jako jeden z niewielu Polaków zdobył Morską Koronę Rolexa, startując we wszystkich najtrudniejszych regatach świata. Założyciel zespołu wyścigowego Verva Racing Team, z którym to zdobył Mistrzostwo Świata Porsche. Dumny tata Gabrysi i Hani.

Anna Wieczur

Anna Wieczur – to urodzona w Wałbrzychu artystka: reżyserka teatralna, filmowa, operowa i radiowa, scenarzystka oraz coach. Wczesną edukację odebrała w zielonym mieście: w 1993 ukończyła III Liceum Ogólnokształcące, a także Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie fortepianu.

Absolwentka Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie wydziału zamejscowego we Wrocławiu, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Studiów Marketingu Kultury na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Coachingu w Szkole Psychologii Społecznej i Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie.

Jako reżyserka teatralna zadebiutowała w 2001 roku sztuką „O stale obecnych” w Teatrze Małych Form w Londynie. Jej ostatnie spektakle „Amadeusz”, „Cafe Luna” czy „Sztuka intonacji” realizowane na warszawskich scenach odniosły wielki sukces.

Artystka realizuje słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia. Była wielokrotnie nagradzana Grand Prix na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji „Dwa teatry” w Sopocie. Tworzy także spektakle Teatru Telewizji.

Jako reżyserka operowa zadebiutowała realizacją „Kandyda” L. Bernsteina w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Ostatnia jej realizacja operowa to Bal Maskowy” G. Verdiego w Operze Śląskiej. Jej debiutancki film pt. „Być jak Kazimierz Deyna”; został obsypany deszczem nagród. W 2018 roku jej spektakl telewizyjny „Krzywy domek” doceniono na Festiwalu Teatroteka Fest w Warszawie. Otrzymała także Gold Remi Award na WorldFest-Houston International Independent Film Festival w Houston.

Wśród tytułów filmowych wymienić należy także: Jak zostać gwiazdą, Koniec świata czyli Kogel Mogel 4, Poskromienie złośnicy, które odniosło światowy sukces, utrzymując się na pierwszym miejscu oglądalności na platformie Netflix. Film Uwierz w Mikołaja znalazł się na 4 miejscu oglądalności w 2023 roku i przyniósł nominację do Nagród Bestsellery Empiku. Pod koniec stycznia tego roku do kin trafił film Baby Boom czyli Kogel Mogel 5. Twórczość Anny WIeczur to pełna pasji i zwycięstw podróż przez sztukę. Jak mówi artystka, „ma szczęście, że może opowiadać historie”.

Tomasz Maroński

Tomasz Maroński to polski artysta i ilustrator, od urodzenia związany z Wałbrzychem. W ciągu swojej artystycznej kariery wielokrotnie udowodnił, że jego talent oraz wyobraźnia nie znają granic. W twórczości łączy zarówno tradycyjne techniki malarskie, takie jak farby olejne, jak i nowoczesne środki wyrazu grafiki komputerowej. Jego znakiem rozpoznawczym są niezwykłe pejzaże i kompozycje utrzymane w fantastycznej stylistyce. Nie brakuje  również elementów magicznych, które artysta przekłuł w swojego autorskiego tarota „Maroon”. Twórca zyskał uznanie renomowanych wydawców w Polsce i za granicą, tworząc ilustracje dla książek, artbooków, czasopism oraz dla gier komputerowych i planszowych. Maroński, wszechstronny artysta, nie tylko ilustruje, lecz także tworzy concept arty, logotypy i projektuje okładki albumów muzycznych dla znanych zespołów. Jego wpływ sięga także dziedziny animacji, gdzie pełni role grafika, scenarzysty i reżysera. Jego prace stanowią niezapomniane tła dla filmów i spektakli teatralnych. W 2020 roku został nominowany do nagrody „European Science Fiction Society – Hall Of Fame Awards”, co jest uznaniem dla jego wkładu w twórczość science fiction. W tym samym roku artysta rozpoczął również tworzenie modeli, które umożliwiają podziwianie Dolnego Śląska w miniaturze, w tym średniowiecznego Książa oraz podziemi zamku, a także Lisiej Sztolni w Starej Kopalni. Choć talent Tomasza Marońskiego przyciąga pisarzy science fiction z różnych stron świata, on sam korzenie na stałe zapuścił w Wałbrzychu, a od 2014 roku współpracuje z Zamkiem Książ, który ze względu na unikalne położenie i wygląd wydaje się być osadzony w świecie fantasy tego artysty.

(MM)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty