https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Współpraca na pograniczu

Gminy polsko – czeskiego pogranicza nawiązują i rozszerzają współpracę. W ostatnich tygodniach delegacje z zaprzyjaźnionych czeskich gmin gościły w Jedlinie-Zdroju, Głuszycy i Mieroszowie.

Gościem Burmistrza Głuszycy Romana Głoda był starosta miasta Rokytnice w Górach Orlickic, dr. Jiri Stepan. W spotkaniu uczestniczyli także prezes Podziemnego Miasta Osówka Zdzisław Łazanowski oraz kierownik Twierdzy Hanicka Pavel Minář.

– Głuszyca i Rokytnice to miasta partnerskie, które wspólnie pracują nad projektami i pozyskują środki z funduszy europejskich na rozwój infrastruktury turystycznej. Spotkanie miało na celu omówienie nowych strategii na kolejne lata współpracy – wyjaśnia burmistrz Roman Głód.

W Urzędzie Miasta w Mieroszowie, z inicjatywy burmistrza Andrzeja Lipińskiego, zostało zorganizowane spotkanie z partnerami czeskimi z Mezimesti i Nechanic.

– Omówiliśmy działania sportowe, turystyczne i kulturalne, które zostaną wpisane do przygotowywanego wspólnego polsko-czeskiego projektu. Rozmawialiśmy także o wspólnych inwestycjach i możliwościach ich dofinansowania. W raz z włodarzami Mezimesti i Nechanic ustaliliśmy, że będziemy współpracowali na różnych płaszczyznach przynoszących korzyści dla lokalnej społeczności – relacjonuje Burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński.

Samorządowcy z Mezimesti w grudniu 2023 r. odwiedzili także Jedlinę-Zdrój, żeby sprawdzić potencjał miasta i wstępnie zaplanować ewentualne wspólne działania. Goście zwiedzili jedlińskie obiekty kulturalne i sportowe.

 – Jeszcze za wcześnie żeby mówić o konkretnych ustaleniach, ale możliwe, że do współpracy włączy się także Gmina Mieroszów. W mojej opinii porozumienie trzech samorządów miałoby większą siłę w walce o dotacje – dodaje Wiesław Zalas, dyrektor Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju.

Gmina Mieroszów jest sąsiadem Jedliny-Zdroju od strony południowo-zachodniej. Czeskie Mezimesti to miasteczko o powierzchni około 28 km kw. (powierzchnia Jedliny-Zdroju – około 17,5 km kw.) zamieszkane przez niecałe 2,5 tysiąca osób, podczas gdy w Jedlinie-Zdroju zameldowanych jest ponad 4,6 tysięcy mieszkańców. Gminy Mieroszów i Mezimesti od wielu lat realizują wspólne przedsięwzięcia, realizując projekty kulturalne, sportowe, turystyczne oraz inwestycyjne (m.in. szlaki turystyczne, obiekty sportowo – rekreacyjne).

– Szukamy partnerów do wspólnego pozyskiwania pieniędzy z zewnątrz na ważne inwestycje. W ten sposób staramy się tworzyć sprzyjające warunki dla naszych mieszkańców i turystów. Właśnie dzięki takim działaniom budżet miasta w przyszłym roku to rekordowa kwota ponad 55 milionów złotych, z czego większość zostanie wydana na inwestycje. Współpraca z innymi samorządami daje większe możliwości – mówi Leszek Orpel, Burmistrz Jedliny-Zdroju.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty