https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Bezpieczne świętowanie

Przed nami długo wyczekiwany okres świąteczno – noworoczny. W czasie intensywnych przygotowań do świąt oraz w podczas celebrowania świątecznych chwil często padamy ofiarami przykrych zdarzeń. Jak się ich ustrzec?

W kolejnym spotkaniu z cyklu „Senior Online” sierżant sztabowy Katarzyna Trzepak-Balicka z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze przypomina o bezpieczeństwie w czasie przedświątecznego szaleństwa.

– Sprawdzaj oferty sprzedażowe i rzekome „promocje”, uważaj na smsy informujące o niedopłacie, a także nie korzystaj z niezabezpieczonych sieci. Tak w skrócie można podsumować zasady bezpiecznych świątecznych zakupów – mówi Katarzyna Trzepak-Balicka, której porady można obejrzeć na stronie Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze.

Każdego roku przed świętami policjanci odnotowują także dużą liczbę włamań i kradzieży kieszonkowych. Gorączka przygotowań przedświątecznych sprzyja rabusiom, którym często nieświadomie z „pomocą” przychodzą sami poszkodowani.

– Pamiętajmy, że w zatłoczonych miejscach, np. w galerii handlowej czy na targowisku możemy być obserwowani przez złodziei, którzy z reguły działają w grupach. W celu uniknięcia utraty pieniędzy lub dokumentów bezwzględnie należy: gotówkę trzymać co najmniej w dwóch miejscach; nie przewieszać torebki z pieniędzmi i dokumentami na plecach; nie demonstrować zawartości portfela w obecności innych osób; zwracać uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu, szczególnie w zatłoczonych miejscach; klucze do mieszkania nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem zamieszkania – wylicza aspirant sztabowy Agnieszka Głowacka-Kijek z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Jeśli ktoś wybiera się na świąteczny wyjazd powinien odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie.

– Nie należy opowiadać wszystkim wkoło, że planujemy dłuższy wyjazd na święta, czy ferie zimowe. W miarę możliwości dobrze jest przekazać klucze komuś bliskiemu i zaufanemu, aby ten doglądał domu czy mieszkania oraz by zbierał… ulotki reklamowe spod drzwi, a wieczorem zapalił światło i np. otworzył okno. Nie należy zostawiać kluczy pod wycieraczką oraz w tzw. „dobrych schowkach”, ani w drzwiach żadnych kartek. Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę trzeba zdeponować w sejfie lub oddać na przechowanie. Przed wyjazdem warto także zamknąć zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnych awarii. A przed samą podróżą trzeba sprawdzić samochód, by bezpiecznie dotrzeć do celu – dodaje funkcjonariuszka wałbrzyskiej komendy.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty