https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Zgłoś się do „Projektu z ZUS”

Czy wiesz, że wałbrzyski Oddział ZUS realizuje w naszym regionie specjalny projekt edukacyjny skierowany do uczniów szkół podstawowych? Zainteresowanych nauczycieli i szkoły serdecznie zachęcamy do zapoznania się z tą inicjatywą.

„Projekt z ZUS” przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, którzy niebawem wkroczą na rynek pracy. Młodzież powinna wiedzieć dlaczego warto podlegać ubezpieczeniom społecznym i na jakie świadczenia może liczyć, jeśli opłaca składki. Niestety tych zagadnień nie ma w programie edukacyjnym polskiej szkoły. Stąd nasz pomysł na „Projekt z ZUS”, czyli popularyzację wiedzy z  zakresu ubezpieczeń społecznych.

Oprócz wprowadzenia uczniów w główne zagadnienia związane z systemem ubezpieczeń społecznych w Polsce, „Projekt z ZUS” uczy ich także solidaryzmu społecznego, czyli bycia wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń, ubezpieczania się w czasie aktywności zawodowej i indywidualnej dbałości o swoją emerytalną przyszłość. Wszystko po to, aby systematyczne budować świadomość młodego pokolenia o tym jak ważne są ubezpieczenia społeczne.

W przeprowadzeniu zajęć pomagają materiały dydaktyczne w atrakcyjnej dla młodzieży formie, przygotowane we współpracy z metodykiem nauczania, w tym gotowy scenariusz zajęć, prezentacja multimedialna, filmy-scenki czy sonda. Ponadto nauczyciel-opiekun otrzymuje bezpłatny pakiet edukacyjny, dostępny również w wersji elektronicznej na stronie: https://www.zus.pl/edukacja/szkoly-podstawowe/projekt-z-zus/materialy

Projekt wieńczy konkurs, w ramach którego uczestnicy indywidualnie, w parach, małych grupach przygotowują film, plakat lub komiks, który wyjaśnia, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Zmagania obejmują 3 etapy (szkolny, wojewódzki, centralny), a na autorów najciekawszych prac czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe. W ubiegłej edycji uczeń wałbrzyskiej PSP nr 2 im. Orła Białego zdobył I miejsce w Polsce w kat. film.  W obecnym roku szkolnym wyłonienie najlepszych prac przez komisje szkolne powinno nastąpić do 25 marca 2024 r.

Wszelkie pytania odnośnie „Projektu z ZUS”, możliwości zgłoszenia szkoły lub udziału w konkursie prosimy kierować na adres e-mail koordynatora ds. komunikacji społecznej i edukacji w Oddziale ZUS w Wałbrzychu: radoslaw.rynkiewicz@zus.pl

Gorąco zapraszamy do udziału!

(MBG)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty