https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Mercedes-Benz kupił teren pod nową fabrykę od Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

12 grudnia 2023 r. została podpisana umowa sprzedaży należących do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej “INVEST-PARK” terenów w Jaworze. Nabywcą jest globalny producent samochodów osobowych i dostawczych Mercedes-Benz AG. Planowana inwestycja przekroczy 1 mld euro i jest kontynuacją zaangażowania marki na Dolnym Śląsku. Łącznie Mercedes-Benz zainwestuje w Jaworze ponad 2 mld euro.

Nowo powstająca fabryka na zakupionych terenach będzie pierwszym w Europie zakładem produkcyjnym specjalizującym się wyłącznie w produkcji w pełni elektrycznych, lekkich samochodów dostawczych na zupełnie nowej platformie VAN.EA. To kolejny krok Mercedesa w kierunku elektromobilności i reorganizacji całej sieci produkcji w segmencie pojazdów dostawczych. Do 2030 roku samochody elektryczne będą stanowiły ponad 50% całej floty marki z gwiazdą. Od 2026 roku wszystkie średnie i duże samochody dostawcze oparte na nowej, modułowej architekturze VAN.EA będą elektryczne, do tego planowane jest zmniejszenie liczby wariantów w portfolio o ponad 50% w porównaniu z obecnymi wersjami spalinowymi, co pozwoli skonsolidować i uprościć portfolio produktów.

Nowa inwestycja da około 1500 nowych miejsc pracy w Jaworze. Zatrudnienie znajdą tu wyspecjalizowani pracownicy z branży automotive. Firma zdaje sobie sprawę, że musi pomóc rynkowi pracy w rozwoju lokalnych kompetencji oraz ponieść spore inwestycje w wysokokwalifikowaną kadrę.

– Tę inwestycję można zaliczyć do najistotniejszych w historii naszej strefy. Dzięki niej Jawor na Dolnym Śląsku stanie się istotnym punktem w sieci produkcyjnej Mercedes-Benz w Europie. Jest to moment przełomowy, zarówno dla Mercedes-Benz w dążeniu do osiągnięcia pełnej elektrycznej mobilności w segmencie aut dostawczych, jak i dla nas, jako Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, mogąc współpracować z tak globalnym graczem na rynku – mówi Prezes Zarządu WSSE “INVEST – PARK” Piotr Wojtyczka.

Długoterminowa współpraca i zaufanie kluczem do sukcesu

Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki wieloletniej, owocnej współpracy między Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną “INVEST – PARK” a Mercedes-Benz w Jaworze. Proces ten opierał się na skutecznej diagnozie potrzeb tak znaczącego inwestora oraz na stopniowo budowanym, wzajemnym zaufaniu biznesowym. To zaufanie, połączone z wysiłkami na rzecz zrozumienia wymagań i oczekiwań Mercedes-Benz, zaowocowało pomyślnym zakończeniem negocjacji i finalizacją tej historycznej inwestycji.

(JM)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty