https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Wałbrzyska promocja na wrocławskim lotnisku

Wałbrzyskie produkty regionalne jakimi są przepyszne ciastko Basia i słynny Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka w Starej Kopalni były dziś promowane na międzynarodowym lotnisku we Wrocławiu, w ramach akcji zaplanowanej i przygotowanej przez Lokalną Organizację Turystyczną Aglomeracji Wałbrzyskiej. Zaangażowali się w nią m.in. Stara Kopalnia i Cafe Bohema ze Szczawna Zdroju, która  ufundowała słodkie Basie. Przylatujących do Wrocławia częstowali najprawdziwsi wałbrzyscy górnicy w strojach galowych.

– Sławnych Barbar jest wiele, ale Basia z Wałbrzycha jest tylko jedna! Jej sekretem jest delikatny, kakaowy biszkopt przełożony świeżą bitą śmietaną. Już od czterech pokoleń towarzyszy mieszkańcom Aglomeracji Wałbrzyskiej na co dzień i od święta. Czas, aby wyborne ciastko Basia, jeden z najpopularniejszych produktów regionalnych poznali także inni mieszkańcy naszego kraju – mówi Mateusz Mykytyszyn, rzecznik prasowy spółki Zamek Książ w Wałbrzychu. – Historia Basi rozpoczęła się w 1979 roku w Wałbrzychu. W górniczym mieście niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń była Barbórka – tradycyjne święto przypadające na 4 dzień grudnia. Istniejąca do dziś wałbrzyska cukiernia, przygotowała wówczas ciastko dedykowane specjalnie górnikom. Ich patronką jest św. Barbara. Dlatego też ulubione ciastko wałbrzyszan, zrobione z bitej śmietany i biszkoptu, zostało nazwane właśnie Basią. I tak zostało do dziś.

Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka

Cztery dni potrwa tegoroczny, unikatowy na skalę regionu Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka w Wałbrzychu. Pierwsze wydarzenia zaplanowano już w piątek – 1 grudnia 2023 r.

Górnicze tradycje w czasie specjalnej „Szychty Szkolnej” w piątek poznają uczniowie wałbrzyskich szkół. Tego dnia, na godzinę 18.00 została także zaplanowana „Barbórkowa nocna szychta”. Biletowane spotkanie to już propozycja dla każdego i świetna okazja, by przy świetle górniczych lamp poznać historię miasta związaną z „czarnym złotem”. Pierwszy dzień tegorocznego festiwalu zakończy koncert Zaawansowanego Zespołu Niespokojnych Nóg. Muzycy pojawią się na scenie w Sztygarówce i zagrają swoje utwory oraz klasyki rock&rolla. Wśród muzyków będzie Wojciech Tumidalski – ambasador Wałbrzycha i dziennikarz „Rzeczpospolitej”. Wstęp na koncert kosztuje jedynie złotówkę. Start o 20.00.

W sobotę o godzinie 17.00. odbędzie się pokaz filmu „Perła w koronie” i spotkanie z aktorem Olgierdem Łukaszewiczem. Godzinę później rozpocznie się kolejna „Barbórkowa nocna szychta”. Nowością w czasie wałbrzyskiego festiwalu będzie sobotnia impreza klubowa Bassbórka. O godzinie 21.00 w Sztygarówce pojawią się UHMT (Noiseman, Lucc, Ques), Jot & Rad74Nice. Co ważne, w czasie Bassbórki będzie można wspomóc działalność Schroniska dla Zwierząt w Wałbrzychu. Bilety na to wydarzenie dostępne są na stronie www.starakopalnia.pl.

– Niedziela to już tradycyjnie rodzinne spotkania w Starej Kopalni. Od południa do godziny 17.00 zapraszamy na bezpłatną „Szychtę Rodzinną”. Nie zabraknie zabaw, gier, animacji i konkursów. Spotykamy się w Kuźni. Bardziej dociekliwych mieszkańców Wałbrzycha i Aglomeracji Wałbrzyskiej zapraszamy w niedzielę na spotkanie w małym centrum nauki SOWA. Tu weźmiemy pod lupę węgiel. SOWA czynna będzie od południa do godziny 17.oo, bilety dostępne są na stronie internetowej Starej Kopalni. Poniedziałek, czyli Barbórka to już uroczysta msza święta, która w samo południe rozpocznie się w Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów w wałbrzyskim Śródmieściu. Po mszy świętej przez miasto przejdzie wielka parada górnicza, którą zakończą uroczystości przed Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Uczniów wałbrzyskich szkół zapraszamy do przebierania się w stroje górnicze. Najlepsi mogą liczyć na nagrodę. Tegoroczną Barbórkę zakończy tradycyjna Karczma Piwna, którą w poniedziałek zaplanowaliśmy o godzinie 17.00. Bilety dostępne są na www.starakopalnia.pl – dodaje Marta Wróbel ze Starej Kopalni.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty