https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Dożynki oraz XIX Dolnośląskie Święto Pieroga

W pierwszą niedzielę września stadion sportowy w Czarnym Borze zakwitnie milionem barw i stanie się areną zmagań amatorów ciasta wypełnionego pierogowym farszem, a także scenerią tradycji dożynkowych.

– Święto plonów to dla każdego rolnika jeden z najpiękniejszych dni w roku. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy, świętowanie i dziękowanie za zebrane plony, więc„czy to słońce czy ulewa na dożynki zdążyć trzeba!” – mówi Adam Górecki, wójt Gminy Czarny Bór. –  3.09.2023 r. w samo południe dożynki tradycyjnie zainaugurowane zostaną dziękczynną mszą świętą w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Następnie gospodarze, zaproszeni goście, przedstawiciele organizacji, instytucji oraz mieszkańcy, wspólnym korowodem udadzą się na stadion sportowy, gdzie gospodarz gminy wraz ze starostami dożynek dokona tradycyjnego obrzędu – misterium chleba.

Na uczestników imprezy czekać będą ustrojone w zboża, kwiaty i bogato zastawione stoiska z wiejskim jadłem, przygotowane przez sołectwa, kluby sportowe i gminne organizacje pozarządowe. Nie zabraknie też prezentacji, ośpiewania i wyboru najpiękniejszego z wieńców dożynkowych. Wyłonieni też zostaną autorzy najsmaczniejszych pierogów, bowiem od lat nieodłącznym elementem czarnoborskich dożynek jest Dolnośląskie Święto Pieroga oraz pierogowy konkurs, w którym rywalizować mogą zarówno zawodowi kucharze jak i amatorzy. Do laureatów konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy
i najsmaczniejsze pierogi trafią atrakcyjne nagrody. Ze sceny popłynie ludowa muzyka w wykonaniu Kapeli Góralskiej Janicki, Grzędowianek, Zespołu Radość oraz Złote Nutki, która porwie do tańca nawet najbardziej opornych. A zwieńczeniem dożynkowej fety będzie pokaz sztucznych ogni oraz zabawa taneczna w rytm największych, światowych hitów z Dolnośląskim DJ Team (do tańca zagrzewać będzie Konferansjer PRO – Kamil Zięba oraz DJ Zany). Do zobaczenia w niedzielę – 3 września na stadionie sportowym w Czarnym Borze!

Szczegóły na afiszu oraz na stronach organizatorów: https://www.czarny-bor.pl/ i https://ck.czarny-bor.pl/.

(KB)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty