https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Festiwal Kieślowskiego w Sokołowsku

25 sierpnia 2023 r. w Sokołowsku w Gminie Mieroszów rozpocznie się tegoroczny Festiwal Hommage à Kieślowski.

 – Najciekawsze i najbardziej wartościowe produkcje filmowe ostatnich lat, ikoniczne dzieła Mistrza, prezentacje filmów inspirowanych twórczością Piera Paolo Pasoliniego i Nanniego Morettiego, a także wyjątkowe spotkania z twórcami oraz ze słynnymi uczniami Kieślowskiego. W tym roku 12. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 25-27 sierpnia – mówi Diana Dąbrowska, filmoznawczyni i dyrektorka artystyczna Hommage à Kieślowski. – Na otwarcie festiwalu pokazany zostanie film dokumentalny Krzysztofa Kieślowskiego „Siedem kobiet w różnym wieku” – poświęcony nie tylko baletowi, ale również cyklowi ludzkiego życia. W sobotę niezwykły zjazd uczniów Krzysztofa Kieślowskiego i spotkanie Widzów z nimi, m.in. Waldemarem Krzystkiem, Magdaleną Łazarkiewicz, Zbigniewem Stankiem, Krzysztofem Langiem, Jackiem Petryckim, Krzysztofem Magowskim i Dariuszem Jabłońskim. Niedziela to nostalgiczny powrót do „Krótkiego filmu o miłości”, który obchodzi w tym roku 35 urodziny. Po projekcji z publicznością spotkają się odtwórcy głównych ról, Grażyna Szapołowska i Olaf Lubaszenko.

Dla wielbicieli polskiego kina organizatorzy przygotowali sekcję: Łazarkiewicz na ekranie. W jej ramach odbędą się projekcje „Ostatniego dzwonka” (reż. Magdalena Łazarkiewicz / 1989) i „Kocham kino” (reż. Piotr Łazarkiewicz / 1987). Prawdziwym hołdem dla klasyki będzie wspomnienie o Zespole Filmowym X, któremu zawsze kibicował Kieślowski, choć formalnie nigdy nie był jego członkiem. O wyważaniu drzwi w późnym PRL-u porozmawiają Janusz Zaorski, Andrzej Wolf i Ajka Tarasow.

Bardzo ważną w tym roku będzie sekcja włoska. Będzie to Pasolini – dokumentalista, autor wspaniałych „Zgromadzeń miłosnych” (1964). Pasolini-wnikliwy obserwator rzeczywistości. Pasolini-pisarz, którego „Wywiady korsarskie o polityce i życiu 1955-1975” wreszcie ukazały się całościowo w Polsce dzięki wydawnictwu Glowbook. O tej książce mówić będzie w Sokołowsku dr Anna Osmólska-Mętrak i ceniony pisarz Przemysław Wielgosz. Sekcja włoska to również Nanni Moretti; na Hommage a Kieślowski będzie można obejrzeć przedpremierowo ostatnie dzieło włoskiego reżysera „Lepsze jutro” (2023). W swoim najnowszym filmie Moretti składa ważny hołd Kieślowskiemu i „Krótkiemu filmowi o zabijaniu”.

Festiwal w Sokołowsku będzie również znakomitą okazją, aby zapoznać się z kilkoma najnowszymi produkcjami z tego sezonu. Wszystko to i jeszcze więcej czeka na uczestników tegorocznego Hommage à Kieślowski, który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia w Sokołowsku.  Więcej informacji o festiwalu i cały program oraz plan projekcji znajdują się na stronie www.hommageakieslowski.pl – dodaje Diana Dąbrowska.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty