https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Małe Góry Literatury

Dzieci z Dzikowca Kłodzkiego i innych regionów miały wakacyjną super niespodziankę. Małe Góry Literatury, czyli przeznaczona dla najmłodszych część literackiego festiwalu Góry Literatury, organizowanego przez należącą do pisarki i noblistki Olgi Tokarczuk fundację, odbyła się w tym roku właśnie w gminnej bibliotece w Dzikowcu. Gośćmi małych czytelników byli m.in. Adam Wajrak czy Michał Rusinek.

Główny festiwal Góry Literatury powstał w 2015 roku, z inicjatywy Olgi Tokarczuk – znakomitej pisarki i polskiej noblistki – która mieszka w okolicach Nowej Rudy, a w przeszłości mieszkała w Wałbrzychu. Pisarka chciała przez to wydarzenie aktywizować kulturalnie i obywatelsko mieszkańców oraz gości, uwrażliwiać ich na takie m.in. aspekty, jak: ekologia, równe prawa, wolność słowa czy zrównoważony rozwój regionu poprzez kulturę. Ta misja się powiodła. Przez 9 lat istnienia festiwal zyskał ważną rangę, każdego roku zaproszenia do udziału w wydarzeniu przyjmują znakomici twórcy, nie tylko z Polski, rośnie też liczba miast i wsi, nie tylko w gminie Nowa Ruda, ale także m.in. w Sokołowsku i Wałbrzychu, w których odbywają się festiwalowe wydarzenia.

 – Tym bardziej cenna jest inicjatywa organizatorów Gór Literatury, że przy tak liczącym się festiwalu literackim stworzyli strefę dla dzieci, by od najmłodszych lat wpajać im miłość do książek i czytania. To naprawdę bardzo ważne, szczególnie w dzisiejszych, zdominowanych przez cyfrowe media czasach – mówi Jakub Madej, prezes Kopalni Surowców Skalnych Bartnica, które wsparły to wydarzenie.

Dla młodszych czytelników

Na najmłodszych czytelników czekał w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Nowa Ruda w Dzikowcu Kłodzkim cykl spotkań z autorami popularnych książek dla dzieci. Oprócz twórców Detektywa Wróbla, gośćmi Małych Gór Literatury byli: Michał Rusinek, wieloletni sekretarz polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, pisarz, literaturoznawca i autor wydanej w tym roku książki „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”, Barbara Sadurska, autorka powieści „Srebrny smok”, opowiadającej o małej Matyldzie, która marzy o tym, żeby zobaczyć smoki, Dionisios Sturis, autor książki „Kala, Kala. Grecja dla dociekliwych”, w której w interesujący sposób przedstawia kulturę Grecji oraz Karolina Lewestam – twórczyni m.in. bestsellerowej „Małej Księżniczki”. Ta popularna autorka zaproponowała tym razem małym czytelnikom baśniową powieść fantasy pod tytułem”Silla„, zbierającą świetne recenzje także od dorosłych odbiorców.

Tegoroczne Małe Góry Literatury odbyły się we współpracy organizatorów z Wydawnictwem Agora i Fundacją Heinricha Bölla.

„Detektyw wróbel i złamane pióro” – ten komiks autorstwa Tomasza Samojlika, z przyrodniczymi opowieściami i zdjęciami Adama Wajraka – cieszy się na rynku wielką popularnością wśród małych czytelników. Dlatego spotkanie z „najfajniejszym duetem przyrodników z Puszczy Białowieskiej”, jak sami o sobie mówią autorzy publikacji, także przyciągnęło podczas Małych Gór Literatury w Dzikowcu Kłodzkim rzeszę fanów.

– Również warsztaty rysunkowe z Tomaszem Samojlikiem, podczas których dzieci uczyły się rysowania lasu i leśnych zwierzaków, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Mali czytelnicy chętnie brali zresztą udział we wszystkich spotkaniach i wydarzeniach tegorocznych Małych Gór Literatury. Na spotkania przybywały dzieci nie tylko z Dzikowca, ale było też wiele przyjezdnych, również spoza terenu gminy czy powiatu. Widać było, że dzieci znają twórczość autorów, których gościliśmy: zadawały im ciekawe pytania, z zaangażowaniem rozmawiały z twórcami  – mówi Gabriela Buczek – Rogińska, dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich, które współorganizowało wydarzenie.

(EG)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty