Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, wspólnie z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, zaprasza na wystawę konkursową w ramach Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego, na której zaprezentowane są prace niemal pięćdziesięciu artystów i artystek z Polski i zagranicy.
W ramach pierwszej edycji konkursu aplikacje złożyło 106 artystów i artystek. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 48 uczestników i uczestniczek z 13 krajów. Laureaci Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego zostali ogłoszeni przez jury podczas otwarcia pierwszej wystawy konkursowej w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, 30 czerwca 2023 roku.
Podczas oficjalnego otwarcia wystawy konkursowej Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego, organizatorzy – pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego i w obecności jury w składzie: Mykhaylo Bokotey, Patrik Illo, Mariusz Łabiński, Edyta Patro, Oldřich Plíva, Benjamin Wright oraz Igor Wójcik – wręczyli nagrody w pierwszej edycji konkursu:
Dolnośląska Nagroda Główna (25 000 zł) – Torsten Roetzsch (DE) za kompozycję Persevere.
Praca nagrodzona za perfekcyjne wykorzystanie właściwości optycznych szkła prostymi zasobami. Poprzez multiplikację i zestawienie cylindrycznych form w jedną całość i uzyskanie efektu spektakularnej rzeźby.
Nagroda Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu (udział w Warsztatach i Sympozjum Szkła Artystycznego e-Glass Festival) – Su-Yeon Kim (KR) za kompozycję Forest of the Stools: White 07
Praca nagrodzona za innowacyjne rozwiązania technologiczne. Nowatorskie połączenie technik szklarskich: palnikowych i piecowych, oraz perfekcyjność wykonania unikatowego, przestrzennego szklanego obrazu.
Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (zapewnienie minimum dwutygodniowej rezydencji w Pilchuck Glass School) – Emilia Marcjasz (PL) za kompozycję Podano.
Praca nagrodzona za przewrotne i żartobliwe przedstawienie szkła użytkowego poprzez zaprzeczenie użyteczności form oraz perfekcyjne wykorzystanie techniki palnikowej w stworzeniu monumentalnej rzeźby.
Nagroda Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze (warsztaty w Laboratorium Szkła w Jeleniej Górze) – Brianna Gluszak (US) za kompozycję A look that got stuck and can’t find it’s way home.
Praca nagrodzona za pozatechnologiczne wykorzystanie medium szkła jako komunikatora ważnych aspektów życia społecznego. Mistrzowsko opanowany warsztat szklarski staje się nośnikiem osobistych emocji i społecznych rozważań.
Nagroda Muzeum Szkła we Lwowie – udział w Międzynarodowym Sympozjum Szkła Dmuchanego we Lwowie – Dan Mirer (US) za kompozycję AR blow.
Praca nagrodzona za oryginalny przekaz procesu powstawania szkła hutniczego za pomocą kompozycji obrazów w technice video. Ukazanie zmiennych własności fizycznych szkła – w postaci ruchomej szklanej mozaiki.
-Dziękujemy wszystkim uczestnikom i uczestniczkom oraz gościom dzisiejszego ważnego dla sztuki szkła wydarzeniu! Specjalnie podziękowania kierujemy w stronę Pani Krystyny Horbowy za obecność oraz wsparcie w realizacji idei konkursu – podkreśla Igor Wójcik, dyrektor OKiS. – Warto zaznaczyć, że Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego, którego jednym z wydarzeń jest wystawa, został zainicjowany na cześć profesora Zbigniewa Horbowego — wybitnego artysty i projektanta, wieloletniego rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, reformatora polskiego szkła artystycznego, który całe swoje twórcze życie związał z regionem Dolnego Śląska. Profesor Horbowy to osoba, która zasłynęła swoją twórczością w dziedzinie szkła artystycznego oraz wkładem w rozwój polskiej sztuki w XX wieku. Konkurs ma na celu kontynuowanie jego dziedzictwa i promowanie twórczości artystów z całego świata. Jest to okazja, by poznać wiele różnorodnych form i technik wykonania, które wspaniale oddają charakter szkła jako materiału artystycznego. Prace zakwalifikowane do kolejnego etapu konkursu z pewnością zainteresują nie tylko miłośników sztuki, ale również osoby związane z branżą dizajnu i architektury.
Po zakończeniu wystawy w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, prace artystów i artystek Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego będzie można zobaczyć również we Wrocławiu, w Galerii Geppart (7.9–21.10.2023).
(JP)