https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Góry Literatury w Wałbrzychu

Góry Literatury to festiwal, który w naszym regionie odbywa się od 9 lat i już na dobre zyskał prestiż i uznanie wśród publiczności oraz gości ze świata literatury, muzyki i kultury. W tym roku po raz pierwszy oficjalnie zawita do Wałbrzycha. Gospodarzem części wydarzeń będzie Stara Kopalnia.

– Organizowany przez noblistkę, związaną od dawna z Wałbrzychem – Olgę Tokarczuk i jej fundację, Festiwal Góry Literatury to prestiżowe wydarzenie przyciągające do siebie największe nazwiska z dziedziny literatury, sztuki, muzyki, publicystyki, a nawet polityki. Do tej pory Góry Literatury odbywające się w okolicach Nowej Rudy, gościły w Wałbrzychu za sprawą poszczególnych wydarzeń w zamku Książ. Tym razem organizatorzy, władze Wałbrzycha i dyrekcja Starej Kopalni porozumieli się w sprawie wpisania kilku festiwalowych dni w niemal samo centrum miasta, przygotowując bogaty program, który w całości odbędzie się na terenie Starej Kopalni w dniach 10-12 lipca 2023 roku – mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni.

 – Festiwal Góry Literatury trafi więc w przestrzeń jednego z najcenniejszych obiektów poprzemysłowych regionu i Europy, a Wałbrzych zyska kolejny wyjątkowy festiwal, z plejadą wybitnych postaci. Trafi w samo serce regionu, w którym się odbywa już od 9 lat, a z którym sama pisarka jest mocno związana – podkreśla Grzegorz Tokarczuk, członek zarządu Fundacji Olgi Tokarczuk.

Stara Kopalnia zaprasza tym samym na kolejne wydarzenie kultury wysokiej w mocnej obsadzie. Już dziś wiadomo, że chętnych na udział w wałbrzyskiej części programu festiwalu nie zabraknie. Połowy z przygotowanych na to wydarzenie bezpłatnych wejściówek już nie ma. W poniedziałek – 10 lipca – w Starej Kopalni publiczność zobaczy spotkanie z Adamem Bodnarem i Agnieszką Szpilą, a wieczorem będzie mogła pobawić się przy dźwiękach rockowych utworów zespołu, którego liderem jest aktor Arkadiusz Jakubik – Dr. Misio. Nie zabraknie tu dodatkowych wałbrzyskich akcentów, bo rozmowy poprowadzą znane osobistości z naszego miasta, odpowiednio – dziennikarz Robert Karpowicz oraz pisarka Barbara Pietruszczak. We wtorek – 11 lipca – wałbrzyską kopalnię odwiedzi spółka Sundog z warsztatami „Jak napisać scenariusz do gry komputerowej”, odbędzie się akcje edukacyjna Tour de Konstytucja, a na scenie o nagrodzie literackiej Podróż Hestii porozmawiają Katarzyna Kasia i Michał Rusinek. Kolejnym programem dnia będzie pokaz filmu „Rysopis” z osobistym udziałem reżysera Jerzego Skolimowskiego, z którym porozmawia Robert Karpowicz, a na zakończenie odbędzie się koncert Dobrawy Czocher. W ostatnim dniu wałbrzyskiej części festiwalu – 12 lipca – Sundog zaprosi do kolejnej części warsztatów w ramach Latającego Uniwersytetu Ludowego. Tym razem będzie o ścieżce kariery w świecie gier komputerowych.

Wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu Góry Literatury w Starej Kopalni są bezpłatne. Ze względu na limit miejsc w przestrzeniach obowiązują bezpłatne wejściówki, które pobrać można w kawiarni Sztygarówka lub na stronie www.starakopalnia.pl w zakładce bilety na dany dzień. Szczegółowy program wydarzenia na stronie Starej Kopalni oraz na https://fundacjaolgitokarczuk.org/wydarzenia/fgl-2023/.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty