https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Zwiedzali kopalnię

Możliwość obejrzenia z bliska Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej zdarza się tylko raz na kilka lat. Dlatego dzień otwarty kopalni, który odbył się 13 maja, przyciągnął setki gości, nie tylko z regionu. Na uczestników wydarzenia czekało wiele atrakcji.

– Tu jest jak w kosmosie. Coś niesamowitego! – nie kryli emocji ci, którzy wybrali się na wycieczki do wyrobiska kopalni.

Porównanie do kosmosu nie jest przypadkowe: złoże melafiru (czyli zastygłej miliony lat temu lawy wulkanicznej, wykorzystywanej współcześnie w budownictwie kolejowym i drogowym) w Rybnicy Leśnej ma nie tylko najlepsze w Polsce parametry, ale zapewnia też niespotykane, kojarzone właśnie z kosmicznymi planetami widoki.

– Warto było jechać tu aż z Wrocławia. Gdy przeczytałem w internecie, że będzie dzień otwarty kopalni melafiru już wiedziałem, że spędzimy z rodziną weekend właśnie w Rybnicy Leśnej. Interesuję się geologią, swoją pasją zaraziłem żonę i synów. Często jeździmy w góry, szukamy ciekawych minerałów, zastygłych wulkanów. Wycieczka po kopalni melafiru nas zachwyciła – mówił pan Andrzej z Wrocławia.

– Jesteśmy obecnie z mężem w sanatorium w Kotlinie Kłodzkiej. Gdy dowiedzieliśmy się o dniu otwartym kopalni postanowiliśmy przyjechać, żeby po prostu zobaczyć coś nowego. Nie spodziewaliśmy się jednak, że to będzie jedna z ciekawszych wycieczek w naszym życiu – dodaje Pani Danuta z Nysy.

Z kolei pani Alicja jest mieszkanką Wałbrzycha i często przejeżdża przez Rybnicę Leśną.

– Byłam ciekawa, jak wygląda od środka kopalnia melafiru, którą na co dzień widzę z drogi. Zabrałam męża, dzieci, siostrę i teraz wszyscy jesteśmy pod wrażeniem, jak bardzo jest niesamowita – mówiła pani Alicja.

Z wycieczki skorzystał też m.in. Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa.

 – Kopalnia wydobywa na terenie naszej gminy, ale też daje gminie różne korzyści. A patrząc choćby na tę zalesioną hałdę widać, że dla tego przedsiębiorcy ważne są nie tylko kwestie związane z wydobyciem, ale też z ekologią. Życzę kopalni kolejnych lat wydobycia  – mówił burmistrz podczas otwarcia wydarzenia.

Wycieczki po „sercu” kopalni z przewodnikami cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że na zapisy ustawiały się kolejki, a wolne miejsca znikały niczym ciepłe bułeczki. W wycieczkach po Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej wzięło w sobotę udział ok. 250 osób. Trzeba było zorganizować dodatkowe przejazdy, aby nikt nie wyjechał z Rybnicy Leśnej zawiedziony. Podczas wycieczek ich uczestnicy dowiadywali się m.in., że to właśnie melafirem z Rybnicy Leśnej – ze względu na jego twardość i odporność – są wysypane niemal wszystkie tory kolejowe w Polsce, że melafir z Rybnicy Leśnej jest też ważnym budulcem dróg szybkiego ruchu i autostrad, a tutejsze złoże jest eksploatowane od ponad stu lat!

Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy, do których należy Kopalnia Melafiru w Rybnicy Leśnej, zapewniły gościom dnia otwartego także inne atrakcje. Można było z bliska obejrzeć wielkie maszyny górnicze, wsiąść do nich, zrobić sobie zdjęcia w potężnych łyżkach górniczych ładowarek. Odbyły się też profesjonalne animacje dla dzieci. Byli także ratownicy Grupy Sudeckiej GOPR, którzy doradzali m.in. jak najlepiej przygotować się do górskich wędrówek, aby były bezpieczne, uczyli podstaw pierwszej pomocy w razie wypadku na szlaku, można było obejrzeć z bliska sprzęt, którym dysponuje Grupa Sudecka GOPR. KSS Bartnica zaprosiła też wszystkich na darmowy poczęstunek, przygotowany przez schronisko Andrzejówka. Własnoręcznie upieczone ciasta oferowały też panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Melafirki” w Rybnicy Leśnej.

Podczas dnia otwartego uwagę odwiedzających przyciągały wizualizacje Rodzinnego Parku Rekreacji, który miałby powstać na terenie obecnej Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej, po zakończeniu wydobycia, w ramach jej rekultywacji, w 2047 r. Według pomysłu Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy, w miejscu dzisiejszego wydobycia mógłby działać całoroczny kompleks wypoczynkowy: z basenami, zjeżdżalniami, centrum nurkowym, skateparkami, tyrolkami, ścieżkami rowerowymi, stokami narciarskimi, trasami biegowymi, lodowiskami, torami saneczkowymi itp. Propozycja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem: – Czegoś takiego brakuje w naszym regionie. Czas szybko minie, a nasze dzieci i wnuki będą mieć na miejscu atrakcje, których my musimy dziś szukać w innych częściach kraju lub za granicą – mówili goście Dnia Otwartego.

– W imieniu spółki Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w Dniu Otwartym Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy państwa gościć. To dla nas zaszczyt  – mówi Jakub Madej, prezes KSS Bartnica.

(EG)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty