https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Siew Symfonicznie, czyli pierwszy winyl wałbrzyskich filharmoników

W wałbrzyskiej filharmonii odbyła się uroczysta premiera płyty winylowej „Siew Symfonicznie”, nagranej przez zespół KOSY i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. Jest to pierwsza płyta winylowa wydana przez Filharmonię Sudecką im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu, a inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Krzysztof Maj – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Płyta „Siew Symfonicznie” zawiera utwory z debiutanckiego albumu zespołu KOSY zatytułowanego „Siew” i wydanego w maju 2022 r., które zostały nagrane w nowych wersjach, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. Za orkiestrację wszystkich utworów odpowiada Łukasz Bzowski. Nagrania zostały zrealizowane w listopadzie 2022 roku w sali koncertowej Filharmonii Sudeckiej im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu.

– Dużo mówimy o poszukiwaniach dolnośląskiej tożsamości. Zastanawiamy się, jaka ona jest. Poszukujemy jej również w przestrzeniach artystycznych, czego wyrazem są Pieśni Dolnośląskie  – mówi Krzysztof Maj. – Słysząc te utwory po raz pierwszy, wyobraziłem sobie, że powinny wybrzmieć razem z orkiestrą, by wzmocnić ich przekaz. Cieszę się, że ten pomysł udało się zrealizować, dzięki współpracy samo-rządu, lokalnych artystów i Filharmonii Sudeckiej.

„Siew” jest szczególnym wydawnictwem w kontekście dziedzictwa Dolnego Śląska, bo zawiera pieśni zgromadzone przez zespół KOSY w wyniku poszukiwań i rozmów z osobami, które krzewiły polską tradycję i kulturę na ziemiach przyłączonych do Polski po II wojnie światowej. Są to interpretacje pieśni zasłyszanych na Dolnym Śląsku, śpiewanych przez osoby, które osiedliły się tu po 1945 roku i niejako „siały” polską tradycję ludową na „nowych” polskich ziemiach. Materiał zebrany przez członkinie zespołu KOSY inspirowany jest muzyką tradycyjnych śpiewaczek z Dolnego Śląska, między innymi Michaliny Mrozik, Stanisławy Latawiec czy pań z Zespołu Pieśni Tradycyjnych z Sokołowca.

Wydanie płyty „Siew Symfonicznie” zostało sfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Można ją kupić w kasie biletowej Filharmonii Sudeckiej, jest też dostępna w popularnych portalach streamingowych (https://songwhip.com/kosy/siew-symfonicznie).

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty