https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów zagrała rekordowo

– Cudowny dzień nad całym naszym krajem, uśmiechniętym krajem uśmiechniętych ludzi. Odepchnęliśmy od siebie focha, byliśmy empatyczni, tuliliśmy się, dzieliliśmy uśmiechem, a na samym końcu powiedzieliśmy, że wstępnie na naszym koncie jest 154 mln 606 tys. 764 zł – tak 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podsumował pomysłodawca akcji Jerzy Owsiak. Sztaby w gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej znów zanotowały rekordowe zbiórki pieniędzy.

– Ten Finał odbył się dzięki Wam. Cudownym dobrym ludziom, którzy organizowali sztaby, akcje charytatywne, kwestowali na ulicach i oczywiście dzięki wszystkim naszym darczyńcom! W tym roku byliście nadzwyczajnie hojni. Dawaliście tego dowód na każdym kroku. Jak co roku Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców była tego najlepszym przykładem – dodał Jerzy Owsiak (źródło wosp.org.pl).

Wałbrzych

– To był niesamowity finał! Na ulicach Wałbrzycha pojawiło się ponad 220 wolontariuszy, a o godzinie 15.00 spotkaliśmy się w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury na terenie Starej Kopalni. Były pokazy, koncerty i specjalne strefy – zabaw, profilaktyki, zdrowia i urody. 31. Finał WOŚP zakończyło ogniste światełko do nieba. Wałbrzyszanie nie zawiedli! Ostateczną, deklarowaną kwotę zebraną w czasie wałbrzyskiego finału poznamy po podliczeniu zbiórek z eSkarbonek. Ostateczny, oficjalny wynik zbiórki ogłoszony zostanie jednak dopiero za kilka tygodni, a na dziś jest to kwota przekraczająca 210 tysięcy złotych! Na finale zorganizowanym przez Wałbrzyski Ośrodek Kultury na terenie Starej Kopalni nie zabrakło niespodzianek. Wycieczka do Gruzji wylicytowana została za 3 tysiące euro, jedno ze złotych serduszek wylicytowano za 3,5 tysiąca złotych, drugie za 8,6 tysiąca złotych – wyliczają przedstawiciele Sztabu WOŚP w Wałbrzychu.

W Gminach Boguszów-Gorce i Mieroszów także było rekordowo. W pierwszej z nich uzbierano 56 800,56 zł, a w drugiej 52 932,14 zł.

Głuszyca

Głuszyczanie z gorącymi i otwartymi sercami włączyli się do zbiórki w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Morsowanie, spacer historyczny, pokazy taneczne i sztuk walki, nauka udzielania pierwszej pomocy, prezentacja poszukiwacza skarbów, a także występy instrumentalne, wokalne i koncert rockowo-bluesowy to atrakcje towarzyszące zbiórce środków pieniężnych, które zostaną przeznaczone na walkę z sepsą. Nieoficjalnie możemy podać, że w głuszyckim sztabie podczas 31. Finału WOŚP udało się zebrać ponad 17 tys. złotych.

Od wczesnych godzin porannych w niedzielę 29 stycznia na ulicach Głuszycy pojawiło się 14 wolontariuszy z puszkami, a wśród nich – jak co roku – burmistrz Głuszycy Roman Głód, a także: Antonina i Ryszard Przybyłka, Jakub Stawiński, Daria i Lena Stępień, Wiktoria Pieroń, Julia Czajkowska, Malwina Tomulik, Julia Sławik, Iga Smusz, Zuzia Karwowska, Piotr Kandefer, Michalina Gorczyca. O godz. 8 odbyła się pokazowa kąpiel morsów na urokliwym trzecim stawie w Głuszycy organizowana przez Klub Dobra Energia Głuszyca. Poranny spacer z lokalnym pasjonatem historii Grzegorzem Czepilem „szlakiem głuszyckich tajemnic” zakończyły się na aromatyczną kawą i herbatą oraz ciekawymi rozmowami o lokalnej historii u właścicieli głuszyckiego „Jadła”.

Finałowe granie w siedzibie głuszyckiego sztabu, czyli w Centrum Kultury-Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpoczęło się o godz. 15. Brawurowo wykonany hymn Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przez Głuszycką Orkiestrę Dętą wprawił wszystkich zebranych w radosny nastrój. Orkiestra pod batutą kapelmistrza Eugeniusza Lecia zagrała wiele znanych standardów muzyki rozrywkowej. Zainteresowanie zebranych osób wzbudził pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzony przez druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej, a także pokaz Roberta Plisa – pasjonata poszukującego skarbów na w Gór Sowich i okolicach. Panie z Rady Kobiet przy Burmistrzu Głuszycy zachęcały przybyłych do odwiedzenia słodkiego kącika z domowymi wypiekami. Walki w kaskach zaprezentowali zawodnicy z głuszyckiej sekcji Klubu Teakwon-do Taipan. Na parkiecie pojawili się Szymon Żałko i Hanna Kulska – para Uczniowskiego Klubu Tańca Cordex, wielokrotni laureaci turniejów tańca w kraju i za granicą. Publiczność mogła zobaczyć pokaz tańców standardowych i latynoamerykańskich w wykonaniu pary tanecznej oraz wspólnie z Piotrem Szewczykiem ze Szkoły Tańca Cordex zatańczyć salsę. Na scenie wystąpiły młode wokalistki, uczennice trenera wokalnego Radosława Zychala: Łucja Olczak, Marcelina Popik, Julia Mongiałło, Zuzanna Grzesiak, Oliwia Zelek, Iga Smusz oraz Marysia Kuźma – zwyciężczyni konkursu „Wałbrzych Ma Talent” w 2022 roku. Gwiazdą wieczoru była śląska kapela Maciej Lipina & Ścigani wraz z przyjacielem zespołu – Marcinem Zalesiem. Zespół oddany jest rockowo-bluesowemu brzemieniu, koncertuje od 20 lat po całej Polsce, zdobył wiele cennych nagród oraz sympatię głuszyckiej publiczności.

W trakcie finału, który poprowadzili Sabina Jelewska i Artur Gołda, nie zabrakło wielu gażdżetów podarowanych na rzecz WOŚP, a także otwartych i hojnych serc głuszyczan i gości z zewnątrz.

Świebodzice

W Świebodzicach tegoroczny finał WOŚP rozpoczął się równo o godzinie 12.00 na placu apelowym Szkoły Podstawowej nr 2. Uroczystego otwarcia dokonali szefowa Sztabu WOŚP Świebodzice Zofia Marek oraz burmistrz Paweł Ozga. Po powitaniu zostały wypuszczone w niebo czerwone balony w kształcie serca, a po tym zaprezentowała się ochotnicza straż pożarna. Jak co roku, odbyła się zbiórka krwi dla chętnych, którzy chcieli podzielić się z potrzebującymi życiodajnym płynem. Podczas świebodzickiego finału WOŚP można było zaopatrzyć się w pyszne wypieki, chleb ze smalcem, czy pierogi przygotowane przez m. in. Klub Senior +, Klub Senior +II oraz społeczność świebodzickich szkół. Były barwne występy dzieci i młodzieży z miejskich placówek i sekcji MDK m.in.: Zumba, Balet, Hip Hop, a także maluszki z Przedszkola Chatka Puchatka oraz gimnastyczki z SP2, nie zabrakło również pokazów sztuk walki z KO Gym. Równolegle uczestnicy zabawy mogli podziwiać i – za niewielką opłatą wrzuconą do puszki – przejechać się zabytkowymi pojazdami. Koncert na żywo uprzyjemnił wydarzenie i wprowadził wszystkich uczestników w muzyczny nastrój. Impreza zakończyła się tradycyjnym Światełkiem do Nieba. Na zakończenie dnia świebodzicki sztab podał kwotę, którą zebrali wolontariusze – 77 357,73 zł dodając, że ta kwota jeszcze wrośnie.

Walim

– W Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu odbyła się akcja „Kup Misia”, sprzedaż ciast oraz licytacja. Centrum Kultury i Turystyki w Walimu połączyło siły z grupą Walim Rajdowy, dzięki czemu odbyła się MotoOrkiestra. Przejazdy odbyły się z profesjonalnymi kierowcami rajdowymi w rajdowych samochodach, które udostępnili: Bartłomiej Madziara – Subaru Impreza, Maciej Majczyna – Mitsubishi Evo VI, Jarosław Niedźwiecki – BMW, Mariusz Żurawek – Mitsubishi Evo, Agnieszka Aleksandra Ćwirko – Renault Clio, Arkadiusz Błażejewski – Subaru Impreza. Tradycyjnie o godzinie 20:00 zostało wysłane „Światełko do nieba” przy pomocy sztucznych ogni. Na ten moment kwota uzbierana to ponad 25 356,61 zł, ponieważ do 4.02.2023 r. trwa licytacja tytułu  „Honorowego Kasztelana Zamku Grodno” – podkreślają członkowie walimskiego sztabu.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty