https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

2,5 miliona turystów w Sztolniach Walimskich

23 stycznia 2023 r. minęło 28 lat od udostępnienia do zwiedzania Sztolni Walimskich. – Dziś możemy się pochwalić, że w tym czasie odwiedziło nas ponad 2,5 miliona turystów – mówi Wójt Gminy Walim Adama Hausman.

– Bardzo się cieszymy z tak dużego zainteresowania obiektem, który nie tylko upamiętnia wielkie cierpienie i męczeństwo więźniów, ale także odkrywa nam karty trudnej wojennej historii – dodaje Adama Hausman.

W tę niezwykłą rocznicę Sztolnie Walimskie odwiedził Wicekonsul Węgier Adam Szesztay wraz swoim gościem kantorem Danielem Rosenfeldem z Budapesztu. Podczas wizyty upamiętniono węgierskie ofiary Holocaustu i wszystkich, którzy ponieśli śmierć podczas katorżniczej pracy w niemieckim obozie koncentracyjnym  Gross Rosen. Konsulowi i kantorowi towarzyszyła delegacja z Towarzystwa Polsko – Węgierskiego we Wrocławiu w składzie: Beata Stragierowicz, Lech Stefan, dr Marek Natusiewicz oraz Patricia Plander z Wicekonsulatu Węgier z Wrocławia. W uroczystościach ze strony Gminy Walim udział wzięli: przewodnicząca rady gminy Zuzanna Bodurka, wójt Adam Hausman, sekretarz Gminy Aleksandra Ignaszak oraz dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu Wioletta Sowa.

– W Sztolniach Walimskich, przy grafikach Imre Holló, dokumentujących życie więźniów podczas prac w Kompleksie Riese, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze, a Rosenfeld Daniel Imre odmówił modlitwę w intencji poległych więźniów, wykonał kilka żydowskich pieśni religijnych i zagrał na szofarze. Zgodnie z tradycją żydowską ułożono również kamienie, symbolizujące trwałą, nieprzemijającą pamięć. Złożony został również wieniec pamięci ofiarom Holokaustu w Kwaterze Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Walimiu. Wizyta miała na celu uczczenie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu – relacjonuje Wioletta Sowa.

(MM)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty