https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Teatralne święto w Wałbrzychu

– Hurrra hurrra! – zabrzmiało na scenie i widowni Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu w radosnym okrzyku po zakończonym remoncie widowni i balkonu dużej sceny – mówi Krzysztof Maj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Na uroczystej inauguracji sceny po remoncie teatr wystawi musical „Daisy” w reżyserii Konrada Imieli.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol 13 stycznia 2023 r. zainaugurowali uroczyście Rok Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu i Pszczynie podczas Gali teatralnej z Daisy w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Z tej okazji wystawiono musical „Daisy”, który powrócił na scenę po kilkumiesięcznej przerwie. Cieszący się ogromną popularnością i zbierający świetne recenzje musical jest koprodukcją Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, Gminy Wałbrzych i spółki Zamek Książ w Wałbrzychu.

Gala zbiegła się z zakończeniem remontu dużej sceny i widowni w wałbrzyskim teatrze. Budynki działającego od 1964 roku Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu były adaptowane do potrzeb instytucji kultury w latach 60. XX wieku. Modernizacja obiektów, przeprowadzona w latach 2007 – 2011 ze środków unijnych, z uwagi na ograniczone zasoby finansowe, musiała pominąć całkowicie przestrzeń widowni i balkonu dużej sceny, skupiając się na potrzebach najpilniejszych. Stare klepki podłogowe na widowni zostały wówczas przeszlifowane i pomalowane, a fotele teatralne zyskały nową tapicerkę. Mimo zmian, brak „przewyżki” ostatnich rzędów widowni powodował, że widzowie siedzący na końcu sali nie widzieli akcji scenicznej, a ewentualne wyjście w czasie spektaklu było utrudnione. Dziś w teatrze jest nowa, odpowiednio nachylona podłoga, bezpieczne oświetlenie oraz komfortowe fotele. Przebudowa dostosowała obiekt do aktualnych wymogów bezpieczeństwa, a nowe instalacje elektryczne i akustyczne poprawią jakość odbioru spektaklu przez widzów. Umożliwi także szybki i bezpieczny demontaż urządzeń scenicznych oraz dowolne ich konfigurowanie w zależności od artystycznych potrzeb i wizji realizatorów spektakli.

Remont wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego rozpoczął się 3 lata temu. W ubiegłym roku, ze względu na gwałtowny wzrost cen na rynku materiałów i robót budowlanych, prace zatrzymały się a plany inwestycyjne stanęły pod znakiem zapytania. Z pomocą przyszedł Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który jest organizatorem tej instytucji kultury. Dzięki dodatkowym pieniądzom przyznanym przez samorząd województwa remont mógł zostać dokończony. Prace kosztowały łącznie ponad 3,5 miliona złotych i zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy obejmował warty 1,2 miliona złotych remont balkonu – 300 tysięcy złotych dofinansowania pochodziło ze środków finansowych Ministra Kultury w Programie „Infrastruktura Kultury”, a 900 tysięcy złotych z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego i udziału własnego. Drugi etap obejmował remont widowni Dużej Sceny warty 2,3 miliona złotych. Ten został zrealizowany w całości z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

– Remontu nie udało by się zrealizować bez zaangażowania urzędu marszałkowskiego. Z ogromną radością oddajemy do użytku piękną, pachnącą nowością widownię, która poprawi komfort widzów na długie lata. Dodatkowo dotacje dla teatru, przekazywane przez samorząd województwa, pozwalają na przygotowanie coraz ciekawszej oferty kulturalnej dla naszych widzów. W imieniu zespołu naszego teatru dziękuje wszystkim, dzięki którym możemy cieszyć się wspólnym sukcesem. Szczególne podziękowania należą się radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Zarządowi Województwa Dolnośląskiego i wszystkim tym dzięki którym to przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem – powiedziała podczas piątkowej Gali z Daisy Danuta Marosz, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

– Czuć ogrom włożonej pracy oraz wysiłku w to, żeby to przedsięwzięcie doprowadzić do końca. Gratuluję pani dyrektor Danucie Marosz i Sebastianowi Majewskiemu oraz radnym Sejmik Województwa Dolnośląskiego, którzy zadecydowali o dodatkowych środkach na dokończenie tego remontu w krytycznym momencie. Życzę, żeby widownia w „Szaniawskim” zawsze była pełna aż do ostatniego miejsca, tak jak na specjalnym pokazie musicalu „Daisy”. Spektakl jest fantastyczny i cieszę się, że w taki sposób mogliśmy zainaugurować rok Księżnej Daisy tak ważny dla tożsamości Wałbrzycha i jego mieszkańców – powiedział podczas piątkowej gali Krzysztof Maj.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty