https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Inauguracja sceny i roku Daisy

Teatralną Galą z Daisy w teatrze dramatycznym zainaugurowany zostanie 13 stycznia Rok Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu. Artyści wystąpią na przebudowanej dużej scenie, a publiczność zasiądzie na przebudowanej widowni.

– W I etapie przebudowaliśmy balkon dużej sceny, korzystając z przyznanych środków finansowych Ministra Kultury w Programie „Infrastruktura Kultury” (300 tysięcy złotych) oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego i udziału teatru (ponad 900 tysięcy złotych). W 2022 roku wykonana została kompleksowa modernizacja widowni dużej sceny, w całości finansowana z funduszy i budżetu Województwa Dolnośląskiego. Na przełomie kwietnia i maja teatr zaskakująco znalazł się bezradny wobec gwałtownie rosnących cen i faktycznych potrzeb na przeprowadzenie planowanej modernizacji. Fundusze na 2022 rok, przyznane i posiadane w budżecie teatru okazały się dużo niewystarczające, skutkiem czego wszystkie plany inwestycyjne stanęły pod znakiem zapytania. Teatr poprosił swego organizatora – Urząd Marszałkowski we Wrocławiu – o pomoc w rozwiązaniu tego nader istotnego problemu. Cieszymy się ogromnie, że udało się i dzięki dodatkowym środkom w kwocie 1 188 007 złotych, przyznanym przez Samorząd Województwa na posiedzeniu 14 lipca 2022 r. mogliśmy kontynuować przebudowę widowni dużej sceny. Modernizacja kosztowała ponad 2 300 000 złotych – informuje Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

– Cieszę się, że otwarciem Dużej Sceny Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu inaugurujemy wałbrzyski rok księżnej Daisy. Po pierwsze cieszę się, że po wielu trudach ta inwestycja się udała, a po drugie to wspaniale, że instytucja wojewódzka wpisuje się w lokalne działania i wspiera samorząd miejski – podkreśla Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który wspierał wałbrzyski teatr w staraniach o dodatkowe pieniądze na remont.

Remont dużej sceny i widowni (fot. Teatr Dramatyczny)

Gala Daisy rozpocznie się w piątek, 13 stycznia o godz. 19.00 musicalem „Daisy” reżyserii Konrada Imieli i muzyką Grzegorz Rdzaka.

– Na wniosek Komisji Kultury Rady Miejskiej Wałbrzycha, spółki Zamek Książ oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Rada Miejska Wałbrzycha podjęła uchwałę o ogłoszeniu roku 2023 Rokiem Księżnej Daisy von Pless – mówi Mateusz Mykytyszyn, rzecznik spółki Zamek Książ. – W tym roku przypada 150 rocznica urodzin najsłynniejszej w historii mieszkanki miasta oraz 80 rocznica jej śmierci w Wałbrzychu. Przez najbliższe dwanaście miesięcy postać księżnej Daisy von Pless (1873-1943) upamiętniana będzie także w partnerskim mieście Wałbrzycha, czyli górnośląskiej Pszczynie, gdzie radni podjęli analogiczną uchwałę. Miasta, które łączy wspólna historia, a w przeszłości unia personalna w osobie panujących książąt z rodu Hochberg von Pless podpisały umowę o partnerstwie w 2014 roku. A musical o Daisy jest o wielkiej osobie oraz o wielkiej historii, na której tle toczyło się jej niebanalne życie. Jest też o cierpieniu i nadziei, ale przede wszystkim o świecie, do którego już nie ma powrotu. Arystokracja, bale i podróże salonką są przebrzmiałym echem dawnego świata – patrzymy na nie z zazdrością, często też z ludową wyższością. Ale to w tamtym świecie pielęgnowano humanistyczne wartości – litość, wdzięczność, współczucie, których dziś brakuje. Księżna Daisy ponad wszystkimi perypetiami reprezentuje właśnie dobro – to była jej supermoc i takiej bohaterki dzisiaj nam potrzeba.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty