– Jak każdego roku przypominamy, że zabawa sylwestrowa nie musi być równoznaczna z hukiem i fajerwerkami. My zabezpieczamy zwierzęta schroniskowe w tę noc, ale nie wszyscy o tym myślą lub nie wiedzą jak zabezpieczyć swojego zwierzaka. Dziś przekażemy Wam co nieco o tej jednej idealnie by było, żeby taka noc była jedyną nocą w roku. A jaka jest rzeczywistość wszyscy wiemy – mówią pracownicy Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wałbrzychu.
– Tak, wiemy że w przeszłości psy brały udział w wojnach. Ale były do tego specjalnie szkolone lub głodzone (poczytajcie np. o psich żywych minach). Tak, wiemy że nie każdy pies boi się wystrzałów, ale zwierzęta w schronisku w dużej mierze są zwierzętami po przejściach, z różnymi traumami i schorzeniami, np. zwierzęta z padaczką lub chorym sercem. Jednak wiemy też, że część psów w schronisku i tych adoptowanych boi się bardzo wystrzałów. Dlatego podpowiadamy, co może pomóc Wam i Waszym zwierzakom przetrwać tę noc. Co może spotkać psa, który doświadcza wybuchów? – pracownicy wałbrzyskiego schroniska wyliczają:
– zawał serca, nieodwracalne uszkodzenie nerek na skutek wzrostu ciśnienia, padaczka, uszkodzenie mózgu, wymioty, biegunki, samookaleczanie, aktywacja wielu chorób układu nerwowego, krążenia;
– ucieczka i zaginięcie;
– śmierć pod kołami samochodu, gdy biegnie na oślep;
– trwałe uszkodzenia ciała i psychiki od petard.
– Pamiętajcie, że nie tylko psy są zagrożone! Koty, ptaki, dzikie zwierzęta, zwierzęta w ogrodach zoologicznych przeżywają traumę, cierpią, giną, umierają na skutek wystrzałów. To jak zabezpieczyć zwierzę w noc sylwestrową? – pytają pracownicy Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wałbrzychu i udzielają odpowiedzi:
1. Przede wszystkim jeśli wiesz, że Twój zwierzak źle znosi wybuchy, huk i rozbłyski, jakie towarzyszą fajerwerkom, to należy udać się do weterynarza, aby dobrał najbardziej optymalny dla Twojego zwierzaka środek na uspokojenie. Pamiętaj! Na taką wizytę należy udać się nieco wcześniej niż 31.12 Wszelkie środki uspokajające podawaj wyłącznie tak, jak zalecił lekarz!
2. Nie zwlekaj do ostatniej chwili z wieczornym spacerem. Jeśli Twój pies się boi, wyjdź z nim na spacer dużo wcześniej niż punkt kulminacyjny. Na spacer najlepiej zabezpiecz psa zakładając mu i obrożę i szelki. Jeśli jakimś cudem zerwie się z jednego mocowania, nadal zostanie pod Twoim nadzorem.
3. Przymocuj do szelek/obroży adresówkę, czyli przyczep namiar na właściciela lub markerem napisz na obroży/szelkach swój numer telefonu. W przypadku gdyby pies jednak Ci uciekł i ktoś go zabezpieczy, będzie miał kontakt do właściciela. Dodatkowo poza kontaktem na obroży, zadbaj o to, by Twój pies miał wszczepiony mikroczip – do zrobienia u weterynarza! I koniecznie zarejestruj ten czip‼️ Dopilnuj, aby weterynarz go zarejestrował lub zrób to we własnym zakresie. W przypadku gdyby zaginiony pies trafił do schroniska lub jakiegoś weterynarza, na podstawie danych zawartych w czipie jesteśmy w stanie się z Tobą skontaktować.
4. Zapewnij psu bezpieczne miejsce w domu na czas Sylwestra. Wystraszony pies może szukać w domu miejsca, w którym będzie chciał się schować. Pozwól mu na to. Pamiętaj, pies nie wie skąd biorą się wystrzały i co one oznaczają. Jeśli Twój pies czuje się bezpiecznie w łazience, pod łóżkiem, czy pod stołem, pozwól mu na schowanie się. Zapal światło, włącz muzykę… Zwierzęta głośniej niż ludzie słyszą i odczuwają wybuchy fajerwerków.
5. Może być tak, że zestresowany pies nie będzie chciał w ten dzień jeść. Nie zmuszaj go. Stres związany z fajerwerkami i zmuszanie psa do jedzenia może spowodować sytuację odwrotną do zamierzonej, czyli może spowodować rewolucję. A przecież tego w noc sylwestrową nie chcesz.
6. Bądź wsparciem, ale nie bądź natarczywy. Jeśli pies potrzebuje Twojej bliskości, bądź przy nim. Twój spokojny głos może mu pomóc.
(RED)