https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Nie daj się okraść na święta

Przed nami szczyt gorączki zakupów i przygotowań do nadchodzących świąt. – W związku z tym wałbrzyscy policjanci przypominają, że to właśnie w tym okresie złodzieje, czyli tzw. kieszonkowcy, mogą próbować wykorzystać nadarzające się okazje. Przypominamy mieszkańcom naszego miasta oraz powiatu wałbrzyskiego, że w każdej sytuacji należy zachować ostrożność, aby nie utracić wartościowych przedmiotów, czy też gotówki – mówi komisarz Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

– Obecnie uważać należy już nie tylko na utratę gotówki, ale i także całego portfela, gdyż w nim właśnie najczęściej trzymamy karty płatnicze oraz dokumenty, których kradzież może spowodować zniknięcie z konta zaoszczędzonych przez nas środków finansowych. Przypominamy więc, jak uchronić się przed działaniami tzw. „kieszonkowców”- mówi Marcin Świeży:

– Złodzieje nie próżnują. Najczęściej pojawiają się w miejscach, po których porusza się więcej osób. Są to pociągi, autobusy, sklepy, a także ulice większych miast. „Kieszonkowcem” może być każdy. Od młodych, dobrze ubranych mężczyzn, przez eleganckie kobiety, po kilkunastoletnich chłopców, czy też starszych panów. Osoby takie potrafią być miłe, grzeczne i chętne do pomocy. Często działają w grupie. Jedna z osób absorbuje uwagę okradanego, np. poprzez zderzenie się z nim, czy też przez spowodowanie tłoku przy wysiadania z autobusu, a druga kradnie nam portfel. Dlatego też apelujemy o zachowanie i w tej kwestii podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pieniądze, dokumenty, portfele trzymajmy w zamykanej, wewnętrznej kieszeni kurtki lub marynarki. Nie korzystajmy z bocznych, zewnętrznych kieszeni, a tym bardziej z tylnej kieszeni spodni. Większą sumę pieniędzy podzielmy na mniejsze kwoty i włóżmy do kilku kieszeni naszego ubrania. Oczywiście nie nośmy ze sobą większej gotówki, jeżeli nie jest ona nam potrzebna i zwracajmy uwagę, gdzie chowamy kartę płatniczą. Kobiety natomiast powinny zwrócić szczególną uwagę na noszone przez siebie torebki, które złodziej bardzo łatwo może wyrwać. Zwracajmy uwagę, kto za nami idzie i w przypadku podejrzanego zachowania innej osoby, to my podejmijmy decyzję o zatrzymaniu się lub skręceniu w miejsce, w którym jest monitoring lub inni ludzie. Złodzieje często znają topografię miasta i dokonują kradzieży tam, gdzie nie ma kamer, ani świadków. Miejmy więc oczy dookoła głowy. Równie ważne jest prawidłowe zabezpieczenie domu lub mieszkania pod naszą nieobecność, co pozwoli zminimalizować prawdopodobieństwo włamania lub kradzieży naszego mienia. Nie dajmy się zaskoczyć złodziejom!

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty